maciek1

 

2
 
 

Partnerzy

podkarpacie

zarszyn

besko

 ebukowsko-jpg

ekomancza-jpg

izagorz-jpg

etyrawa-jpg

lesko

ustrzyki

brzozow

wbieszczadach.net

wsanok

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem sanokonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 


 

Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

SANOK / W dniu 15 stycznia br. na Sali Herbowej Urzędu Miasta w Sanoku odbył się międzygminny etap XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego pt. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

W konkursie wzięły udział czteroosobowe drużyny z szkół gimnazjalnych, zlokalizowanych na terenie gmin, gdzie ochronie podlega Park Krajobrazowy Gór Słonnych. Rywalizowali ze sobą gimnazjaliści z Niebieszczan, Uherzec Mineralnych, Ropienki, Tyrawy Wołoskiej i Sanoka. Zebranych przywitali organizatorzy konkursu z Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu: Pan Jerzy Wolski – p.o. Dyrektora oraz Pan Dariusz Kozik – Specjalista d/s ochrony środowiska, krajobrazu, wartości historycznych i kulturowych oraz koordynator konkursu na terenie Gminy Miasta Sanoka – Piotr Kutiak.

1-DSC 4303.NEF

Pan Tadeusz Pióro Burmistrz Miasta Sanoka na wstępie przywitał uczestników i organizatorów oraz przybliżył zebranym zagadnienia związane z ochroną przyrody w Sanoku: „Sanok położony w malowniczej dolinie Sanu. Rzeka oddziela Pogórze Bukowskie od pasma Gór Słonnych. To właśnie te góry od 24 lat objęte ochroną w postaci parku krajobrazowego i stanowią prawie 31% powierzchni miasta. Są zielonymi płucami Sanoka, tworzą specyficzny mikroklimat, pełnią funkcje glebo – i wodochronne. Są ostoją wielu cennych gatunków grzybów, roślin i zwierząt. Przez te góry przebiegają szlaki piesze oraz tematyczne, które przyciągają turystów. Orli Kamień jest często miejscem, do którego wędrują wycieczki z sanockich szkół. Pragnę z podkreślić, że od wielu lat współpracuję z Zarządem Parków Krajobrazowych w Przemyślu. Współpraca ta miała miejsce gdy pełniłem funkcję Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego do chwili obecnej. W roku ubiegłym na wniosek Zespołu Parków Krajobrazowych uchwałą Rady Miasta Sanoka podjęliśmy jednogłośnie decyzję o objęciu ochroną w formie pomnika przyrody źródełka siarkowego przy ul. Chrobrego. W październiku 2015 r ustaliliśmy przy źródełku tabliczkę informującą o ochronie, a w roku bieżącym firma wyłoniona z przetargu będzie kosić ścieżkę prowadzącą do tego źródła. Sanok jest miastem, gdzie chroni się nie tylko lasy w formie parku krajobrazowego, z którym pokrywają się dwa obszary Natura 2000. Rzeka San to także dwa obszary „naturowe”. Po za tym w chroni się tu 12 drzew będących pomnikami przyrody, na których w ubiegłym roku przeprowadziliśmy zabiegi przedłużające ich życie wg wcześniej przygotowanych ekspertyz dendrologicznych. Gratuluję wiedzy i zaangażowania w ideę ochrony przyrody ojczystej, bo bez tego nie dotarlibyście do tego III etapu konkursu i życzę wam powodzenia w rozwiązywaniu testów”.

Laureatami międzygminnego etapu na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Słonnych zostały uczennice Gimnazjum nr 2 w Sanoku przygotowywane przez Panią Marię Trzeciak. Warto podkreślić, że sanocka drużyna w składzie: Julia Futyma, Natalia Gurgacz, Małgorzata Wosik i Anna Krzyżanowska wykazały się sporą wiedzą z geografii i biologii. Ostatnia z wymienionych sanoczanek otrzymała największa ilość punktów. Dziewczyny będą reprezentować nasze miasto i region w kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się w Ośrodku Jawor w Solinie.

1-DSC 4309.NEF

 

Urząd Miasta Sanoka

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pogoda Sanok z serwisu

1

Promowane firmy

 

Nasz Sanok

herbSanok –to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg wiodących z Przemyśla, Rzeszowa i Krosna w głąb Bieszczadów.... więcej

punktMapa Sanoka
punktHistoria Sanoka
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Sanoka
punktMuzea Sanoka

Komunikacja

ikonka_7Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktMKS Sanok
punktPKP Sanok

punktPKS Sanok
punktPrywatni


Ostatnie komentarze