maciek1

 

2
 
 

Partnerzy

podkarpacie

zarszyn

besko

 ebukowsko-jpg

ekomancza-jpg

izagorz-jpg

etyrawa-jpg

lesko

ustrzyki

brzozow

wbieszczadach.net

wsanok

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem sanokonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 


 

Wymiana dachówki ceramicznej, jak sprawnie ją przeprowadzić?

W przypadku tak trwałego pokrycia, jakim są dachówki ceramiczne remont oznacza zwykle drobne odświeżenie wyglądu lub przeprowadzenie niewielkich napraw, natomiast bardzo rzadko zachodzi potrzeba kompletnej wymiany pokrycia. Poniżej postaramy się wyjaśnić, jak skutecznie podejść do zagadnienia remontu dachu.

dachowki - 2

Najczęściej przyczynkiem do podjęcia decyzji o remoncie dachu jest jego zły wygląd, nawet przy dachówce ceramicznej może się bowiem zdarzyć, że poszczególne elementy połaci po czasie pokryją się zielonym lub szarym nalotem, a gdzieniegdzie potrafią też zdarzyć się widoczne pęknięcia. Szczęśliwie jednak tego rodzaju problemy nie oznaczają jeszcze, że powinniśmy się szykować na generalną wymianę dachówki, w większości przypadków egzamin zda bowiem odpowiednio dobrany preparat bądź wymiana kilku uszkodzonych dachówek.

Wymiana dachówki – od czego zacząć?

Podczas gdy mchy i zabrudzenia mogą wcale nie stanowić dla nas problemu (są to bowiem naturalne wyznaczniki czystego środowiska), odnośnie innych problemów powinniśmy najpierw skonsultować się z fachowcami, którzy dokonają dla nas stosownych oględzin. Bardzo często zdarza się, że silny wiatr i zmienna pogoda stają się źródłem zarysowań i pęknięć na powierzchniach ceramicznych korpusów – takie wadliwe dachówki należy jak najszybciej wymienić, mogą one bowiem prowadzić do powstania przecieku i niszczenia konstrukcji więźby dachowej.

Naturalnie sposób w jaki dokonamy wymiany uszkodzonych egzemplarzy zależy od tego, jaką metodą były one mocowane do systemu łat. W przypadku gdy dachówki są tylko zahaczone o łaty swoimi zaczepami albo przybite do nich gwoździami musimy być przy wyjmowaniu bardzo ostrożni i pod sąsiadujące z defektywnymi dachówki z wyższego rzędu podłożyć przygotowane wcześniej kliny. Jeśli jednak mamy do czynienia z dachówkami zaczepianymi na specjalny system zamków, konieczne będzie też podważanie sąsiednich dachówek z tego samego rzędu.

Nagminnym błędem popełnianym przez inwestorów i prywatnych właścicieli jest pozbywanie się niewykorzystanych ceramicznych korpusów zaraz po ukończeniu prac nad dachem. W takim wypadku na nowo dokupione dachówki, nawet z tego samego modelu i barwy, mogą różnić się znacznie kolorystyką. W takim wypadku, aby uniknąć niemiłego dla oka dysonansu zaleca się demontaż przynajmniej jednej z połaci i przemieszanie nowych i starych dachówek na całości jej powierzchni. Oczywiście większy problem stoi przed właścicielami starych dachów, ponieważ oni nie zawsze mogą liczyć na to, że interesujący ich model dachówki wciąż jest produkowany. Dokupienie identycznych dachówek z rynku wtórnego graniczy w takim wypadku z cudem. Sytuacja ta może zostać jednak rozwiązana przez zakup najbardziej zbliżonych kształtem elementów i zamontowanie ich w najmniej widocznym miejscu dachu, przy lukarnie lub innym podobnym elemencie. Zdjęte w ten sposób stare dachówki można podmienić z uszkodzonymi i tym samym zaoszczędzić pokryciu niepożądanego widoku „łatania” dachu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pogoda Sanok z serwisu

1

Promowane firmy

 

Nasz Sanok

herbSanok –to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg wiodących z Przemyśla, Rzeszowa i Krosna w głąb Bieszczadów.... więcej

punktMapa Sanoka
punktHistoria Sanoka
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Sanoka
punktMuzea Sanoka

Komunikacja

ikonka_7Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktMKS Sanok
punktPKP Sanok

punktPKS Sanok
punktPrywatni


Ostatnie komentarze