maciek1

 

2
 
 

Partnerzy

podkarpacie

zarszyn

besko

 ebukowsko-jpg

ekomancza-jpg

izagorz-jpg

etyrawa-jpg

lesko

ustrzyki

brzozow

wbieszczadach.net

wsanok

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem sanokonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 


 

Zaniżone odszkodowanie po wypadku o amortyzację części. Czy ubezpieczyciel ma prawo do takiej praktyki?

Otrzymałeś decyzje od ubezpieczyciela o przyznaniu odszkodowania i przecierasz oczy ze zdumienia? Kwota widniejąca na dokumencie dalece odbiega od realnej wyceny szkody, a kosztorys uwzględnił dziwne potrącenia za amortyzację części? To nagminna praktyka wielu Towarzystw Ubezpieczeniowych, które bazując na niewiedzy poszkodowanych wypłacają zaniżone odszkodowania. W poniższym artykule wyjaśnimy, kiedy ubezpieczyciel ma prawo do zastosowania amortyzacji wartości części.

odwołanie od wyceny szkody
Negatywna praktyka w branży odszkodowawczej
Zakłady ubezpieczeń w toku postępowania w zakresie likwidacji szkody majątkowej na pojeździe dopuszczają się bardzo szkodliwej praktyki. Ustalając wysokość należnego świadczenia wypłacanego za uszkodzony pojazd z OC sprawcy wypadku dopuszczają się pomniejszenia kwoty należności o tzw. amortyzację – merkantylny ubytek wartości części. Ubezpieczyciel dopuszcza się urealnienia cen nowych części o potrącenie amortyzacyjne, które wynika z wartości części nowych, a zużyciem części dotychczasowych. Zakład ubezpieczeń samodzielnie ustala procent ubytku wartości części zamiennych, a amortyzacja powiązana jest zawsze z okresem eksploatacji pojazdu. Taka praktyka ubezpieczyciela doprowadza do określania poziomu amortyzacji nawet w przedziale 40-70%! Ubezpieczyciele pomniejszeń dokonują w sposób arbitralny bez wskazywania żadnych kryteriów oceny/obliczeń.


Stanowisko SN i sądów powszechnych w sprawie amortyzacji części
Rozmiar dokonywanych potrąceń sprawił, że sprawą zajął się Sąd Najwyższy stwierdzając, że niedopuszczalne jest stosowanie potrąceń amortyzacyjnych a priori z uwagi tylko na wiek pojazdu. Zastosowanie merkantylnego ubytku może mieć zastosowanie wyłącznie, gdy roszczenie związane z naprawą pojazdu obejmowałoby części, które były już uszkodzone przed wypadkiem lub wprowadzałyby ulepszenia w stosunku do stanu pojazdu przed wypadkiem. Na skutek kolizji pojazd traci na wartości, dlatego nie można wnioskować, że montaż nowych elementów i części zwiększy jego wartość rynkową, skoro z uwagi na sam fakt wypadku już utracił na swojej cenie. W przypadku utraty wartości rynkowej nie ma możliwości, by pojazd stał się lepszy, niż przed wypadkiem. Dokonanie naprawy nawet z użyciem części nowych i tak nie przywróci wartości pojazdu sprzed kolizji drogowej. Należy zaznaczyć, że poszkodowani naprawiając pojazd nie mają możliwości nabycia części używanych i zużytych w stopniu identycznym do elementów posiadanych w momencie wypadku. Dodatkowo warsztaty samochodowe nie mogą udzielać gwarancji na montowane używane części, tym samym nie ma możliwości zagwarantowania prawidłowej eksploatacji elementów i bezpieczeństwa użytkowania samochodu. Naganne postępowanie ubezpieczycieli zmusza poszkodowanych do poszukiwania na rynku części używanych i samodzielnej oceny ich stanu technicznego. Należy podkreślić, że nie znajdziemy żadnej normy prawnej, która regulowałaby dokonywanie potrąceń amortyzacyjnych.


Odwołanie od wyceny szkody czy dopłata do odszkodowania?
Poszkodowani nie muszą godzić się na praktykę amortyzacji części. Należnych środków pieniężnych mogą dochodzić na dwa sposoby:

  • odwołanie od wyceny szkody () – poszkodowany musi sporządzić pismo, w którym ustosunkuje się do fatalnej praktyki ubezpieczyciela wskazując zaistniałe uchybienia. Odwołanie od wyceny szkody musi być złożone w ciągu 14 dni od momenty otrzymania decyzji od zakładu ubezpieczeń.
  • dopłata do odszkodowania – poszkodowani mogą otrzymać wyrównanie od ręki. Na rynku funkcjonują kancelarie odszkodowawcze np. Automobilis, które świadczą dopłaty do już uzyskanych odszkodowań. Specjaliści określają realną wartość szkody wypłacają dopłatę opiewającą na tą sumę, a następnie samodzielnie dochodzą zwrotu od ubezpieczyciela.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pogoda Sanok z serwisu

1

Promowane firmy

 

Nasz Sanok

herbSanok –to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg wiodących z Przemyśla, Rzeszowa i Krosna w głąb Bieszczadów.... więcej

punktMapa Sanoka
punktHistoria Sanoka
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Sanoka
punktMuzea Sanoka

Komunikacja

ikonka_7Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktMKS Sanok
punktPKP Sanok

punktPKS Sanok
punktPrywatni


Ostatnie komentarze