maciek1

 

2
 
 

Partnerzy

podkarpacie

zarszyn

besko

 ebukowsko-jpg

ekomancza-jpg

izagorz-jpg

etyrawa-jpg

lesko

ustrzyki

brzozow

wbieszczadach.net

wsanok

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem sanokonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 


 

Elektroniczne Postępowanie Upominawcze – sprawdź, jak skutecznie uzyskać nakaz w e-Sądzie

Sposobem na odzyskanie pieniędzy od nierzetelnego kontrahenta jest skierowanie sprawy na etap postępowania sądowego. Stale rosnącą popularnością cieszy się Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, które przekonuje do skorzystania coraz więcej przedsiębiorców. To tanie i skuteczne rozwiązanie pozwala na uzyskanie nakazu nawet w 2 tygodnie. Jak jednak poprowadzić sprawę w e-Sądzie, by wszystko zakończyło się pomyślnie?

radca prawny

Postępowanie sądowe przez internet? To możliwe!
Elektroniczne Postępowanie Upominawcze czyli e-Sąd to rozwiązanie, które zostało wprowadzone w 2010 roku na podstawie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. E-Sąd ma siedzibę w Lublinie, jednak jest właściwy do prowadzeniu spraw z terenu całej Polski. EPU to nowoczesny sąd, który umożliwia prowadzenie sprawy tylko za pośrednictwem internetu. Poprzez specjalny panel online możemy złożyć pozew i uzyskać nakaz na dłużnika. Wierzyciel nie ma możliwości kontaktu telefonicznego z e-Sądem, a jedynie zdalne porozumiewanie się za pośrednictwem konta. Ogromną zaletą e-Sądu, która przyciąga wielu są niskie opłaty sądowe. Decydując się na skierowanie sprawy do sądu stacjonarnego jesteśmy zobowiązani do uiszczenia opłaty w wysokości 5% należności głównej, w przypadku sądu elektronicznego wynosi ona jedynie 1,25%.


Jakie sprawy rozpatruje sąd elektroniczny?
Warto podkreślić, że e-Sąd nie jest właściwy do rozpatrywania każdej sprawy. W sądzie elektronicznym prowadzone są postępowania wynikające jedynie z roszczeń pieniężnych. Dochodzona kwota musi być jasno określona w dokumentach składanych przez powoda. Jeśli sprawa jest sporna lub wynikają z niej pewne niejasności sąd elektroniczny przekaże ją do rozpatrzenia do sądu stacjonarnego. Podstawą do dochodzenia roszczenia w e-Sądzie są dokumenty księgowe, faktury, umowy, zamówienia. Warto wspomnieć, że wierzyciel nie ma obowiązku przedstawienia dowodów w sprawie. Postępowanie w sądzie elektronicznym wyróżnia się znacząco krótkim czasem rozpatrywania spraw. Dlaczego e-Sąd jest taki szybki? Odpowiedź jest prosta, w postępowaniu elektronicznym ograniczono do minimum formalności, a sprawy rozpatrywane są na posiedzeniach niejawnych. Dzięki temu na nakaz oczekujemy od dwóch tygodniu do ok. 3 miesięcy.


E-sąd samodzielnie, czy z radcą prawnym?
Prowadzenie sprawy w e-Sądzie wymaga od wierzyciela pewnej znajomości prawa. Dodatkowo w celu złożenia pozwu powód jest zobowiązany do posiadania podpisu uwierzytelnionego. Jeśli obawiamy się popełnienia błędów nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty. Radca prawny może na podstawie pełnomocnictwa za drobną opłatą poprowadzić za nas postępowanie elektroniczne. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie formalności zostaną dotrzymane i szybko uzyskamy nakaz na dłużnika.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pogoda Sanok z serwisu

1

Promowane firmy

 

Nasz Sanok

herbSanok –to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg wiodących z Przemyśla, Rzeszowa i Krosna w głąb Bieszczadów.... więcej

punktMapa Sanoka
punktHistoria Sanoka
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Sanoka
punktMuzea Sanoka

Komunikacja

ikonka_7Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktMKS Sanok
punktPKP Sanok

punktPKS Sanok
punktPrywatni


Ostatnie komentarze