maciek1

 

2
 
 

Partnerzy

podkarpacie

zarszyn

besko

 ebukowsko-jpg

ekomancza-jpg

izagorz-jpg

etyrawa-jpg

lesko

ustrzyki

brzozow

wbieszczadach.net

wsanok

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem sanokonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 


 

Czy optymalizacja kosztów firmy to grzech?

Stanowisko fiskusa w kwestii optymalizacji jest od lat niezmienne, jednolite i stanowcze. Niemal każda interpretacja wydawana przez przedstawicieli skarbówki budzi kontrowersje wśród przedsiębiorców. Teoretycznie oczywisty przepis prawa, staje się nieczytelnym zapisem. Z tego powodu wielu właścicieli firm, zwłaszcza tych najmniejszych, na wszelki wypadek rezygnuje z określonych preferencji, czy możliwości, by nie narazić się na sankcje.

calculator-385506 960 720

Od niedawna odczuwalna jest też pewna presja mas, w opinii których optymalizacja kosztów staje się czymś nagannym, niepatriotycznym. Można by zgodzić się z takim poglądem, gdyby przedsiębiorcy sektora MMŚP (tych jest wszak najwięcej) generowali dla siebie zyski wyższe niż 5 tys. zł, a taka jest właśnie średnia zarobków netto właścicieli małych firm.

Rozwój drobnych przedsiębiorstw jest wspierany przez Ministerstwo Rozwoju, ale i stąd dochodzą sprzeczne sygnały. Ostatni pomysł, by obniżyć podatek CIT z 18 proc. do 15 proc. miał zachęcać przedsiębiorców do przyjmowania formy prawnej, która wymusza przejrzyste prowadzenie księgowości, ułatwiając państwu nadzór nad finansami firmy. Z drugiej strony przedsiębiorstwa miały odczuć minimalną, ale jednak, obniżkę wpłat do urzędu skarbowego. Naturalnie, większość przedsiębiorców prowadzących obecnie firmę jako osoby fizyczne, byłaby chętna do zmiany formy prawnej. Tu jednak nadeszło wyjaśnienie ministra Mateusza Morawieckiego, iż preferencje dotyczą tylko firm nowo powstałych. Podmioty, które przeszły reorganizację nie mogą liczyć na obniżkę podatku. Kolejna zmiana, która według ekspertów, ani nie poprawi sytuacji finansowej firm, ani nie uprości systemu podatkowego.

Zniechęceni przedsiębiorcy rezygnują z wielu możliwości obniżenia podatków. Najczęściej zaś, rezygnują ci, których nie stać na taki gest wobec państwa. Część firm traci spore sumy wybierając niekorzystne rozwiązania prawne, organizacyjne, czy np. związane z nabyciem środków trwałych. Powodem jest niska orientacja w prawie podatkowym. Najlepszą drogą do zmiany tego stanu rzeczy jest korzystanie z usług wyspecjalizowanych biur księgowych.

Rzetelne biuro rachunkowe najlepiej orientuje się w zmianach w zakresie prawa, którego musi przestrzegać przedsiębiorca. Po lekturze raportu przygotowanego przez Związek pracodawców i pracowników pt. „Warunki prowadzenia firmy w Polsce 2016”, trzeba przyznać, że orientować się jest w czym. Podstawowe prawo podatkowe (ustawa o VAT, CIT, PIT, akcyzie oraz Ordynacja wyborcza) zmieniało się w 2015 r. aż 55 razy, to jest średnio raz na tydzień! Do tego należy dodać interpretacje indywidualne w liczbie bliskiej 38 tys. na rok.

Próba samodzielnego opanowania regulacji prawnych może odbyć się tylko kosztem czasu poświęconego rozwojowi firmy (tylko 5 podstawowych ustaw podatkowych liczy blisko 1300 stron), a warto wiedzieć, ze ustaw związanych z podatkiem jest 19.

Póki nie zmieni się stosunek państwa do przedsiębiorców (wyrażony w praktyce), póty korzystanie z usług biur księgowych zatrudniających ekspertów w swojej dziedzinie jest drogą nie tylko do prawidłowego, ale również korzystnego dla firmy rozliczania kosztów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pogoda Sanok z serwisu

1

Promowane firmy

 

Nasz Sanok

herbSanok –to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg wiodących z Przemyśla, Rzeszowa i Krosna w głąb Bieszczadów.... więcej

punktMapa Sanoka
punktHistoria Sanoka
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Sanoka
punktMuzea Sanoka

Komunikacja

ikonka_7Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktMKS Sanok
punktPKP Sanok

punktPKS Sanok
punktPrywatni


Ostatnie komentarze