maciek1

 

2
 
 

Partnerzy

podkarpacie

zarszyn

besko

 ebukowsko-jpg

ekomancza-jpg

izagorz-jpg

etyrawa-jpg

lesko

ustrzyki

brzozow

wbieszczadach.net

wsanok

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem sanokonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 


 

Radosne jest życie seniorów FOTO i VIDEO

BUKOWSKO / Wiek nie definiuje człowieka. Można mieć dwadzieścia lat i mieć wrażenie, że skończyło się czterdzieści. Można mieć jednak sześćdziesiąt i żyć pełnią życia. Dowody na to, że bez względu na liczbę przeżytych zim można spełniać swoje marzenia, zdobywać nową wiedzę i cieszyć się każdym kolejnym dniem, mogą dostarczyć panie z gminy Bukowsko, które realizują projekt „Aktywny senior”.

DSC 0137 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

Zaledwie kilka miesięcy temu mieszkanki Bukowska utworzyły własną Fundację H2O - Help To Organize Up i nie próżnują. W czerwcu rozpoczęły realizację projektu finansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, w którym bierze udział dwadzieścia osób z gminy Bukowsko. W ramach przygotowanego planu seniorzy uczestniczą w zajęciach z nauki obsługi komputerów, ćwiczą Nordic Walking, uczą się gotowania nowych potraw na zajęciach z "Kulinariów świata na zdrowie" oraz od niedawna zgłębiają wiedzę na temat carvingu, czyli dalekowschodniej sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach.

Co prawda zajęcia komputerowe już się zakończyły, ale panie nadal w wybrany dzień w tygodniu chodzą na popularne „kijki”, a raz w miesiącu organizują wycieczki do teatru, kina lub ciekawych miejsc. Pod koniec października uczestniczki projektu wybrały się na dwudniową wycieczkę do Sandomierza.

– Każde warsztaty organizowane w ramach projektu są prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora. W realizacji programu pomaga nam Wójt Gminy Bukowsko i Naczelnik OSP Bukowsko, udostępniając seniorkom salę komputerową i kuchnię w szkole oraz salę w remizie – opowiada Maria Bania, jedna z uczestniczek.

Po zajęciach komputerowych przyszedł czas na carving. W naszym kraju sztuka raczej mało znana, ale bardzo pasjonująca. Warsztaty podzielono na dwie części. Każdy blok zajęć składa się z trzydniowych ośmiogodzinnych ćwiczeń. Jedna grupa zakończyła już swoją naukę. Drugi i jednocześnie ostatni zespół rozpoczął zajęcia 27 października.

– Generalnie jest to bardzo prosta sztuka. Polega na podcięciu i wycięciu miąższu za danym elementem. Istotna jest tutaj matematyka, czyli odpowiednie kąty nacinania, nacinanie po stożku. W sumie proste zasady geometrii – opowiada Dariusz Ślusarczyk, mistrz carvingu w Polsce oraz instruktor seniorów. – Zajmuję się tą sztuką od 2004 roku. Początki były trudne, gdyż w Polsce nie było wtedy nikogo, od kogo mógłbym się uczyć tej sztuki. Do wprawy dochodziłem metodą prób i błędów. Warto zaznaczyć, że carving to nie tylko rzeźbienie w warzywach i owocach, ale również na przykład w mydle.

– Każda z pań otrzymała specjalny sprzęt do carvingu, który po zakończonych warsztatach może wziąć do domu – dodaje Maria Bania. – Moje koleżanki są bardzo zadowolone. Pan instruktor pokazał nam, jak wycinać bukiety kwiatów np. w arbuzie, rzodkiewce, czy ananasie, a następnie tworzyć z nich przepiękne kompozycje. Byłyśmy zachwycone. Cieszymy się, że coś się dzieje w naszej miejscowości, że możemy spędzać ciekawie czas poza swoimi domami, zaprzyjaźniając się i ucząc nowych rzeczy - kończy pani Bania.

Oficjalne podsumowanie i zakończenie projektu nastąpi w grudniu tego roku. Sądząc po nastrojach uczestników, takie działania są jak najbardziej mile widziane i z pasją realizowane przez seniorów.

Anna Twardy

 

FOTORELACJA: TUTAJ

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pogoda Sanok z serwisu

1

Promowane firmy

 

Nasz Sanok

herbSanok –to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg wiodących z Przemyśla, Rzeszowa i Krosna w głąb Bieszczadów.... więcej

punktMapa Sanoka
punktHistoria Sanoka
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Sanoka
punktMuzea Sanoka

Komunikacja

ikonka_7Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktMKS Sanok
punktPKP Sanok

punktPKS Sanok
punktPrywatni


Ostatnie komentarze