maciek1

 

2
 
 

Partnerzy

podkarpacie

zarszyn

besko

 ebukowsko-jpg

ekomancza-jpg

izagorz-jpg

etyrawa-jpg

lesko

ustrzyki

brzozow

wbieszczadach.net

wsanok

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem sanokonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 


 

7 items tagged "Stowarzyszenie Inicjatywa"

Wyników 1 - 7 z 7

Zarszyn i Posada Zarszyńska doczekały się własnej monografii FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: piątek, 20, listopad 2015 08:56

ZARSZYN / W obliczu wszechogarniającego kosmopolityzmu, gdzie granice pomiędzy państwami wydają się zacierać, a ludzie coraz częściej odcinają się od swoich korzeni, dbanie o pamiątki przeszłości, historię, tradycję, religię wydaje się konieczne. Tym bardziej wydanie ośmiuset stronicowej monografii powinno cieszyć i wzbudzać podziw.

DSC 0316 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

Prace nad monografią - zbiorem wszystkich najważniejszych informacji na dany temat, w tym przypadku na temat Zarszyna i Posady Zarszyńskiej, zostały ukończone. Mieszkańcy tych dwóch ściśle ze sobą powiązanych miejscowości od teraz mogą pochwalić się obszerną książką o sobie samych, swoich przodkach i historii ziem, które są ich domem. Niewiele powstaje takich właśnie monografii - napisanych przez mieszkańców dla mieszkańców, książek emocjonalnych i tworzonych z sercem i pełnym zaangażowaniem. Książek, które w momencie swojego ukazania stają się relikwiami przeszłości. Taką perełką z pewnością jest "Od epoki brązu po współczesność. Monografia Zarszyna i Posady Zarszyńskiej".

Stowarzyszenie Inicjatywa z Zarszyna zakończyło swój projekt pod nazwą "Integrujmy się wokół naszej historii - wydanie monografii Zarszyna i Posady Zarszyńskiej z okazji 620 rocznicy pierwszej historycznej wzmianki o tych miejscowościach". Oficjalne podsumowanie miało miejsce w sobotę w sali Domu Ludowego w Zarszynie. Projekt dofinansowano ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Partnerami w projekcie były Szkoła Podstawowa w Zarszynie, Gimnazjum w Zarszynie oraz Urząd Gminy w Zarszynie. Program realizowano w ciągu sześciu miesięcy - od maja do grudnia. Projekt miał na celu uaktywnienie oraz zaangażowanie społeczne i obywatelskie mieszkańców Zarszyna i Posady Zarszyńskiej, lokalnych działaczy, przedstawicieli różnych instytucji, zakładów przemysłowych i usługowych działających na terenie Zarszyna poprzez przygotowanie, wydanie i rozpowszechnienie monografii Zarszyna i Posady Zarszyńskiej z okazji 620 rocznicy pierwszej historycznej wzmianki o tych miejscowościach w dokumencie z 1395 roku.

W ramach prowadzonych działań zrealizowano cztery zadania. Jednym z nich było przeprowadzenie rekrutacji, dzięki której jak najwięcej osób wzięło udział w projekcie.

Do 15 maja chęć udziału zgłosiło 25 mieszkańców Zarszyna, 17 mieszkańców Posady Zarszyńskiej i 4 osoby z okolic Zarszyna, którzy posiadali stare dokumenty, fotografie i wyrazili zgodę na ich udostępnienie oraz podzielili się wspomnieniami z dawnych lat. Zaangażowało się również w te działania 7 przedstawicieli organizacji społecznych działających na terenie Zarszyna i Posady Zarszyńskiej, 35 przedstawicieli instytucji, zakładów usługowo-przemysłowych działających na terenie Zarszyna i Posady Zarszyńskiej, 11 uczniów Szkoły Podstawowej w Zarszynie i 10 uczniów Gimnazjum w Zarszynie. Łącznie do projektu przystąpiło 112 osób.

W ramach podjętych działań przeprowadzono trzy spotkania z historykami i osobami starszymi. O Zarszynie na mapie grup etnograficznych opowiedział mieszkańcom pracownik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Marcin Krowiak. Drugie spotkanie poświęcono ludziom ziemi sanockiej, których życiorysy trzeba znać oraz korekcie granic Polski z ZSRR po II wojnie światowej. Tę tematykę podjęła Krystyna Chowaniec, historyk z Sanoka. Bohaterami ostatniego spotkania byli najstarsi mieszkańcy gminy - świadkowie historii. Temat przewodni brzmiał "Wspomnienia z dawnych lat".

W ramach projektu przeprowadzono również warsztaty "Mali odkrywcy historii" dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zarszynie, którzy spisywali wspomnienia swoich dziadków.

Wartość projektu to około 40 tys. zł, w tym prawie 6 tys. wyniósł wkład własny, zaś około 34 tys. zł dotacja z MPiPS.

Najważniejszym punktem całego projektu było napisanie monografii Zarszyna i Posady Zarszyńskiej. Przygotowaniem materiałów, a więc zbieraniem wspomnień, dokumentów, fotografii, rękopisów oraz obróbką zdjęć zajęło się w formie wolontariatu pięciu członków stowarzyszenia: Lidia Zielonka, Anna Stępień, Andrzej Kuzin, Władysław Komański oraz Zbigniew Zielonka. Monografię opracowały dwie członkinie stowarzyszenia - Danuta Dec i Maria Kuzin. Monografia liczy 864 strony. Zawarto w niej najważniejsze informacje z historii, tradycji, uwarunkowań środowiskowych Zarszyna i Posady Zarszyńskiej. W książce można zgłębić swoją wiedzę o środowisku naturalnym tego obszaru, które opracowała Renata Kasperkowicz-Ziemiańska, o przedhistorycznych dziejach Zarszyna napisanych przez Piotra Kotowicza, o osadnictwie, losach miasteczka Zarszyn i Posady Zarszyńskiej, historii parafii, kościoła w Zarszynie i dworu w Posadzie Zarszyńskiej, o ruchu niepodległościowym przed I wojną światową, życiu społeczno-gospodarczym Zarszyna i Posady Zarszyńskiej, o walkach tutaj prowadzonych w czasie II wojny światowej, Żydach w Zarszynie, czasach PRL-u, przemyśle, administracji, usługach, szkolnictwie, kulturze, organizacjach społecznych oraz współczesnym obliczu Zarszyna i Posady Zarszyńskiej. W monografii zawarto wiele unikatowych fotografii, w tym wnętrza rymanowskiej synagogi oraz zdjęć historycznych etykiet z browaru w Posadzie Zarszyńskiej, a także archiwalnych dokumentów. Autorki w trakcie pisania książki kontaktowały się z językoznawcami z Krakowa i Rzeszowa, a nawet z prof. Janem Miodkiem.

Po przeczytaniu tej monografii, czytelnicy mogą się zdziwić, że tyle się tutaj działo – zapewniają autorki. – Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z książką. Mamy nadzieję, że będzie się ona cieszyła dużą popularnością wśród mieszkańców Zarszyna i Posady Zarszyńskiej.

Można powiedzieć, że powstało dzieło – mówił Wójt Gminy Zarszyn, Andrzej Betlej. – Jest to pierwsza taka monografia w skali Zarszyna i Posady Zarszyńskiej, a dzisiejsze spotkanie, jestem pewien, również zapisze się w historii naszych miejscowości. Ta monografia wzbogaci zasoby gminnych bibliotek. Jest to na pewno duża promocja naszej gminy, gdyż nie wszystkie gminy w Polsce mogą poszczycić się taką wspaniałą monografią.

To dzisiejsze spotkanie pięknie wpisuje się w obchodzone kilka dni temu Święto Niepodległości – dodał proboszcz parafii Zarszyn, ks. Antoni Obłoza. – Historia powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom.

Jest to praca wymagająca czasu, wysiłku i samozaparcia, i tego Wam z całego serca gratuluję w imieniu całej społeczności szkolnej. Gratuluję Wam i dziękuję za to, że potrafiłyście zebrać materiał, który staje się historią dla młodych i jednocześnie źródłem patriotyzmu, gdyż to buduje również tożsamość uczniowską – dziękował autorkom dyrektor Gimnazjum, Leon Szałankiewicz w czasie swojego przemówienia.

W Polsce powstaje sporo takich monografii mówiących o miejscowościach mniejszych i większych, dawnych miasteczkach i wsiach. Rzeczywiście bardzo rzadko tworzą ją ludzie miejscowi. Tutaj mamy do czynienia z autorskim, emocjonalnym dziełem obu pań – stwierdził Piotr Kotowicz, który współpracował przy tworzeniu monografii.

Jestem pod wrażeniem zarówno projektu, jak i tej wspaniałej monografii – dodała Maria Grabowska, mieszkanka sąsiedniej wsi Długie.

Przybyłych gości powitali prezes Stowarzyszenia, Tadeusz Szałankiewicz i Danuta Dec, współautorka monografii. Poczęstunek przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Zarszyna. Każda osoba otrzymała egzemplarz monografii z autografami autorek. Podsumowanie projektu poprzedziła wspaniała akademia poświęcona Dniu Niepodległości, którą przygotowali uczniowie Gimnazjum w Zarszynie pod kierunkiem nauczycieli: Renaty Kasperkowicz-Ziemiańskiej i Lucyny Gburyk. O odpowiednią oprawę muzyczną zadbał nauczyciel muzyki, Dariusz Fudała, pierwszoklasista, Adrian Ostrowski oraz chórzyści. Poszczególnym scenom towarzyszyła prezentacja multimedialna, która dopełniała całości. Gimnazjaliści przypomnieli zgromadzonej publiczności o trzech zaborach, o powstaniach listopadowym i styczniowym, o trudnej drodze Polaków do wolności i niepodległości zniewolonej ojczyzny. Akademia pełna symboli zapisała się w pamięci widzów głównie scenami przedstawiającymi wzruszające momenty wkładania dumnej Polsce na głowę korony cierniowej przez zaborców, pętania jej łańcuchami oraz pełnej radości i nadziei chwili zrywania tych kajdanów przez kosyniera i legionistę, którzy nałożyli na głowę Polski złotą koronę - symbol wolności i niepodległości. Akademia zakończyła się polonezem w wykonaniu gimnazjalistów do muzyki Wojciecha Kilara.

Anna Twardy

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: TUTAJ

Podróż do gwiazd – spotkanie z astrofotografem w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie Fotorelacja i Videorelacja

Category: Videorelacje
Utworzone: poniedziałek, 24, listopad 2014 11:35

ZARSZYN / W piątek 21 listopada 2014 roku w Galerii Rękodzieła Artystycznego odbyło się spotkanie z astrofotografem, Mariuszem Świętnickim. Tematem przewodnim prelekcji, która trwała około 2 godzin, było „Niebo nad Zarszynem – fotograficzna podróż przez Wszechświat”.

DSC 0507 Kopiowanie Kopiowanie

Uczestnicy odbyli wspaniałą podróż do najdalszych zakamarków wszechświata. Pogłębili swoją wiedzę na temat gwiazd, galaktyk, czarnych dziur, mgławic, faz księżyca, planet (nie tylko w naszym układzie słonecznym) i poznali wiele innych interesujących informacji dotyczących kosmosu.

Pan Świętnicki, który od wielu lat zajmuje się astrofotografią, podzielił się swoją imponującą wiedzą na temat fotografii kosmosu i historii astronautyki. Obecni na prelekcji mogli zobaczyć wspaniałe fotografie wykonane w części przez gościa Galerii. I tak uczestnicy spotkania obejrzeli barwne zdjęcia mgławic, planet, gwiazd, zorzy polarnych, galaktyk. Nie zabrakło również krótkiej wycieczki przez nasz układ słoneczny, a także ciekawostek o najbardziej znanych i największych teleskopach świata.

Zebranych interesowały m.in. możliwości wykonywania tego typu fotografii. Okazało się, że odpowiedni sprzęt, który umożliwiłby robienie takich zdjęć stanowi pomniejszy problem. Najważniejsze jest odpowiednie miejsce do analizy nocnego nieba. Bardzo trudno w obecnych czasach natrafić na przestrzeń „niezanieczyszczoną” światłem, gdzie swobodnie można zagłębić się w obserwacji kosmosu. Takie miejsca można znaleźć na Podkarpaciu m.in. w Bieszczadach, w utworzonym niedawno Parku Gwiezdnego Nieba. Ale tego rodzaju obszarów w Europie jest coraz mniej.

Prelekcja z panem Świętnickim była ostatnim już spotkaniem z ciekawymi ludźmi organizowanymi przez Stowarzyszenie „Inicjatywa” w ramach projektu „Poszerzenie oferty kulturalnej regionu poprzez organizację cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi i warsztatów artystycznych w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie”. Mamy nadzieję, że to nie ostatni tego typu pomysł realizowany z powodzeniem w Gminie Zarszyn, gdyż prelekcje i warsztaty z każdym kolejnym spotkaniem zjednywały sobie coraz większą liczbę słuchaczy i uczestników.

Anna Twardy

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Fotorelacj: Tu

W podróży po najdawniejszych dziejach Zarszyna i okolic Fotorelacja

Category: Fotorelacje
Utworzone: poniedziałek, 27, październik 2014 12:43

ZARSZYN / W piątek 24 października 2014 roku w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie odbyło się spotkanie z pracownikiem Muzeum Historycznego w Sanoku, archeologiem Piotrem Kotowiczem.

DSC 0497 Kopiowanie Kopiowanie

Tematem wykładu były najdawniejsze dzieje Zarszyna i okolic. Pan Kotowicz w ciekawy i rzeczowy sposób opowiedział zebranym o historii miejscowości i regionu, sięgając do epoki kamienia, epoki brązu i epoki żelaza. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie zabytki archeologiczne zdołano odnaleźć na tym terenie, a także jak wyglądały cmentarzyska, jak chowano zmarłych, jakie ozdoby nosiły kobiety w dawnych czasach, jaki był kontekst odnalezienia poszczególnych reliktów przeszłości oraz wiele innych interesujących informacji. W spotkaniu uczestniczyło około 50 osób – mieszkańców Zarszyna i okolic, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu odbywającymi się w Galerii Rękodzieła spotkaniami i warsztatami.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji przez Stowarzyszenie „Inicjatywa” projektu „Poszerzenie oferty kulturalnej regionu poprzez organizację cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi i warsztatów artystycznych w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie”.

A.T.

GALERIA

Malowanie na desce – kolejne warsztaty artystyczne w Galerii Rękodzieła Artystycznego za nami FOTO i VIDEORELACJA

Category: Videorelacje
Utworzone: wtorek, 07, październik 2014 15:52

ZARSZYN / W dniach 3 i 6 października w godzinach od 17.00 do 21.00 w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie odbyły się warsztaty artystyczne pod tytułem „Malowanie na desce”. Tym razem uczestnicy zajęć przyswajali wiedzę i próbowali swych sił w tworzeniu obrazów na drewnie. Warsztaty poprowadziła pani Anna Szałankiewicz, która zapoznawała początkujących malarzy z tajnikami tworzenia tego typu malunków.

DSC 0386 Kopiowanie Kopiowanie

Warsztaty malowanie na desce cieszyły się większym zainteresowaniem niż malowanie na szkle. Spędzony w ten sposób czas, to nie tylko okazja do nauki, ale również świetna zabawa i możliwość poznania nowych ludzi. Wrażenia uczestników odniesione po zajęciach okazały się jak najbardziej pozytywne. Oby więcej takich inicjatyw w naszej gminie.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Poszerzenie oferty kulturalnej regionu poprzez organizację cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi i warsztatów artystycznych w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie” realizowanego przez Stowarzyszenie „Inicjatywa”.

Zapraszamy do obejrzenia poniżej fotorelacji z warsztatów.

A.T.

 

Galerię można obejrzeć: Tu

W Zarszynie powstaje wiata przy OSP Zarszyn

Category: Region
Utworzone: piątek, 19, wrzesień 2014 11:03

ZARSZYN / Ochotnicza Straż Pożarna w Zarszynie wraz ze Stowarzyszeniem „Inicjatywa” biorą udział w projekcie Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W ramach tych działań na terenie wsi powstaje wiata o powierzchni 16 m2, która będzie miała za zadanie wyeksponowanie zabytkowej sikawki konnej, a przez to prezentację i promocję lokalnych tradycji pożarniczych. OSP Zarszyn zaplanowała również zakup tablicy upamiętniającej tradycje pożarnicze miejscowości, która będzie zawierać rys historii dotyczący działalności strażaków ochotników, a także opis zabytkowej sikawki konnej wraz z fotografiami. Kwota wnioskowanego dofinansowania wyniosła 19 163, 70 zł, a całkowite koszty kwalifikowane projektu ok. 21 293, 00 zł.

DSC 0133 wiata

DSC 0134 wiata

DSC 0135 wiata

Kolorowy świat owadów Zarszyna i okolic w Galerii Rękodzieła Artystycznego

Category: Rozrywka
Utworzone: środa, 13, sierpień 2014 08:37

Stowarzyszenie "INICJATYWA" w ramach realizacji projektu "Poszerzenie oferty kulturalnej regionu poprzez organizację cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi i warsztatów artystycznych w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie" zaprasza mieszkańców Zarszyna i okolic na spotkanie z drem Tomaszem Olbrychtem- entomologiem z Uniwersytetu Rzeszowskiego na temat "Kolorowy świat owadów Zarszyna i okolic".

inicjatywa 20140812

Kapela Ludowa RYMANOWIANIE

Category: Rozrywka
Utworzone: wtorek, 22, lipiec 2014 13:17

W dniu 25 lipca 2014 roku o godzinie 19.00 w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie odbędzie się spotkanie z założycielem i członkami Kapeli Ludowej RYMANOWIANIE. Wstęp wolny.

rymanowianie

Pogoda Sanok z serwisu

1

Promowane firmy

 

Nasz Sanok

herbSanok –to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg wiodących z Przemyśla, Rzeszowa i Krosna w głąb Bieszczadów.... więcej

punktMapa Sanoka
punktHistoria Sanoka
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Sanoka
punktMuzea Sanoka

Komunikacja

ikonka_7Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktMKS Sanok
punktPKP Sanok

punktPKS Sanok
punktPrywatni


Ostatnie komentarze