maciek1

 

2
 
 

Partnerzy

podkarpacie

zarszyn

besko

 ebukowsko-jpg

ekomancza-jpg

izagorz-jpg

etyrawa-jpg

lesko

ustrzyki

brzozow

wbieszczadach.net

wsanok

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem sanokonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 


 

7 items tagged "Komańcza"

Wyników 1 - 7 z 7

Jerzy Harasymowicz we wspomnieniach - VII Harasymiada w Komańczy FOTO

Category: Fotorelacje
Utworzone: poniedziałek, 14, wrzesień 2015 10:45

KOMAŃCZA / Już po raz siódmy miłośnicy poezji Jerzego Harasymowicza spotkali się w Komańczy, by wspólnie czytać i śpiewać wiersze zmarłego poety.

04 Kopiowanie Kopiowanie

Wśród zaproszonych gości na spotkanie przybyli między innymi poeci: Mirosław Welz, Roman Zielonka oraz profesor Bolesław Faron, historyk literatury polskiej.
Spotkanie opiewało wokół wspomnień związanych z osobą Jerzego Harasymowicza oraz recytacji jego wierszy. Oprócz wspomnianych gości, w Harasymiadzie wzięły również aktywny udział dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowym Łupkowie oraz młodzież z Zespołu Szkół w Komańczy.

Harasymiada to jeden z ciekawszych sposobów, aby wzbudzić u młodzieży zainteresowanie poezją, właśnie poprzez śpiew – mówi nauczycielka, Jolanta Kudlik.

Na zakończenie pierwszego dnia Grzegorz Śmiałkowski przedstawił swój recital.

W tym roku Harasymiada trwała dwa dni. Drugiego dnia odbył się zorganizowany wyjazd na Przełęcz Wyżną, gdzie znajduje się pomnik w formie bramy upamiętniający poetę. Również w Mikowie jest miejsce, gdzie znajdują się tablice wspominające ostatnie chwile jego pobytu na tych ziemiach.

Cieszę się, że mogłem te tablice tutaj umieścić. Niestety były w złym stanie technicznym i musiały przejść renowację. Teraz są nowe – mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

W poezji Harasymowicza bardzo dużo miejsca zajmuje przyroda Bieszczadów. Bowiem poeta był  z wykształcenia leśnikiem. Kochał przyrodę i bieszczadzkie góry.

Nie bez powodu Harasymiada odbywa się w Komańczy. To tutaj, w komanieckiej bibliotece Harasymowicz odbył swój ostatni wieczór autorski w towarzystwie przyjaciół i miłośników poezji.
Na zakończenie drugiego dnia, w godzinach popołudniowych w kościele odbył się koncert grupy „Matragona”.

Matragona najlepiej brzmi tam, gdzie jest dusza – dodaje wójt Bielawka.

APB

GALERIA: Tu

Tomasz Bilski zwycięzcą V Zawodów Drwali - Operatorów Pilarek FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: wtorek, 04, sierpień 2015 14:57

KOMAŃCZA / Już po raz piąty odbyły się w Komańczy Zawody Drwali - Operatorów Pilarek. W tym roku w rywalizacji wzięło udział jedenastu zawodników. Zwyciężył Tomasz Bilski z 1585 punktami.

 11011529 858525420883213 1353006577776200310 o

 

 

Zawody zorganizowało Nadleśnictwo Komańcza wraz z Beatą Skaski i Januszem Kowalskim. Zawodnicy musieli zmierzyć się w następujących kategoriach: ścinka, wymiana piły łańcuchowej, przerzynka złożona, przerzynka na dokładność i okrzesywanie. Pierwsze miejsce zajął Tomasz Bilski, który otrzymał pamiątkowy puchar, dyplom i pilarkę STIHL 362, a także mniejsze upominki. Miejsce drugie wywalczył Grzegorz Indyk z 1557 punktami, zaś trzecie należało do Sebastiana Badura (1504 punkty). Również i tym zawodnikom wręczono puchary, dyplomy i pilarki STIHL. Zwycięzcy poszczególnych kategorii zostali nagrodzeni toporkami. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Nagrody wręczał Nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza, pan Piotr Łański.

Poziom zawodów jest wysoki, wyniki uzyskiwane przez zawodników porównywalne są z wynikami z Mistrzostw Polski, a zawodnicy z pierwszych trzech miejsc otrzymują możliwość startu na Mistrzostwach Polski. Zainteresowanie zawodami, jeżeli chodzi o zawodników jest duże, ale niestety techniczne względy ograniczają ilość miejsc startowych. Frekwencja wśród publiczności jest zależna od wielu czynników. Należy brać pod uwagę, że jest to specyficzny zawód, ale mimo wszystko publiczność dopisała.

W ramach zawodów zorganizowano stoisko edukacyjne z wieloma konkurencjami dla dzieci i dorosłych, w tym koło fortuny, konkurs plastyczny, rozpoznawanie tropów zwierząt, rozpoznawanie roślin zielnych, rozpoznawanie gatunków drzew na podstawie krążków drewna itp. Wszystkie „zabawy” nagradzano drobnymi upominkami.

Zostały zorganizowane również konkursy dla dorosłych tj. „slalom pilarza”, przerzynka kłody piłą ręczną, wbijanie gwoździ młotkami na czas itp.

W trakcie zawodów odbył się pokaz sztuk walk i istniała możliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich z broni ASG, a wszystko zorganizowane zostało przez  PSWW HALLER.

Sponsorzy i firmy wspierające: IMPEL Rzeszów firma ochraniająca, ZOL Tarnobrzeg, GOK Komańcza, UG Komańcza, Tech-Mot S.C. Kazimierz Wolan Bartłomiej Błażowski, Dariusz Łach Firma „KLAR”, Krzysztof Huta Firma „HUTA”, Tomasz Kamyk Firma „LASTOM”, Makita Zbigniew Kogut, „Mo Tip Dupli” Artur Krz.

 

GALERIA: Tu

XX Spotkania Przygranicze Polski i Słowacji w Komańczy FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: wtorek, 04, sierpień 2015 11:20

KOMAŃCZA / W minioną niedzielę w Komańczy odbyły XX Spotkania Przygraniczne Polski i Słowacji. Gwiazdą wieczoru był zespół Baciary, który bawił polską i słowacką publiczność do późnej nocy.

11782510 858555894213499 6759671605107778216 o

 

 

Zgromadzoną publiczność powitał Wójt Gminy Komańcza, Stanisław Bielawka. Tradycyjnie spotkania rozpoczęły się od występów artystycznych. Jako pierwszy zaprezentował się zespół działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Komańczy. Jako druga wystąpiła młodzież polska i ukraińska, której występy stanowiły podsumowanie tygodniowych warsztatów mających miejsce w Czardworku w Przysietnicy. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu dotyczącego wymiany młodzieży z Polski i Ukrainy, którego beneficjentem jest Gmina Komańcza. Fundusze pozyskano z Narodowego Centrum Kultury. W warsztatach brała udział młodzież zrzeszona przy Pałacu w Łucku.

Po występach tanecznych publiczności zaprezentował się polski Chór ŁEM MY. Niestety Chór Rusinske Holosy ze Słowacji nie dojechał i wcześniej swój występ rozpoczął zespół Talking Brothers, wykonujący covery znanych przebojów. Zaraz po nim wystąpił zespół KESKESE ze Śląska, a po nich na scenie zaprezentowała się Gwiazda Wieczoru - BACIARY. Przy ich muzyce publiczność bawiła się do 22.30.

Nie zabrakło gości ze Słowacji, m.in. Starosty Habury.

W czasie koncertów uczestnicy mogli zakupić rękodzieło wykonane przez panią Darię Boiwkę, która prowadzi Prywatne Muzeum Strojów Łemkowskich.

at

 

GALERIA: Tu

 

 

 

 

IX Maraton MTB Tropami Żbików i XV Transgraniczny Wyścig Rowerów Górskich FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: poniedziałek, 03, sierpień 2015 15:23

KOMAŃCZA / W sobotę pogoda jak najbardziej sprzyjała zawodnikom IX Maratonu MTB Tropami Żbików i XV Transgranicznemu Wyścigowi Rowerów Górskich. Zawodnicy startowali na trzech dystansach: Hobby, Mega i Giga. W czasie trwania zawodów dla dorosłych na terenie miasteczka maratonu odbyły się również zawody XC dla dzieci.

DSC 0879 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

Dystans MEGA-GIGA rozpoczął sie o 11.00. Na dystansie MEGA uczestnicy mieli do przejechania 41 km, zaś na dystansie GIGA 53 km. Zawodnicy wyruszyli z placu nad Osławą. Po wyjechaniu na drogę główną skierowali się asfaltem za pilotem (policja) w stronę Czystogarbu. Kolarze musieli uważać na roboty drogowe i rozkopaną drogę. Start ostry zaczynał się po skręcie w lewo na Dołżycę. Następnie uczestnicy przejeżdżali przez dwa potoki i drogą polną przez około 3,5 km i kierowali się do miejscowości Radoszyce, potem wjeżdżali na drogę asfaltową prowadzącą na granicę ze Słowacją, gdzie na 11 km czekał na nich bufet z wodą. Po przejechaniu ok. 2,5 km skręcali na szlak graniczny. Jadąc około 12 km tym szlakiem wjeżdżali na szlak żółty, który kierował ich długim 5 km zjazdem w stronę miejscowości Wisłok. Po przejechaniu tego odcinka wjeżdżali na drogę asfaltową i za ok. 1,5 km skręcali w lewo na drogę szutrową, gdzie na 27 km czekał bufet, dalej wyruszali na lekki podjazd ok. 2 km, następnie wjeżdżali na drogę polną i podziwiali piękne widoki. Następnie czekał na nich wjazd na szczyt Wahalowski Wierch 707 m n.p.m, gdzie na 32 km czekał bufet. Dalej czekał na zawodników zjazd do starej wsi Jawornik, gdzie po prawej stronie mijali bazę studencką, a po lewej cmentarz i kaplice. Kolejno przejeżdżali przez rzekę i wjeżdżali na drogę szutrową, gdzie szybkim zjazdem przez ok. 3 km dojeżdżali do drogi głównej, mijając wcześniej przejazd kolejowy. Następnie skręcali w prawo i asfaltem po przejechaniu 3 km dojeżdżali do rozjazdu MEGA-GIGA, na którym MEGA skręcali w lewo i kierowali się wąską drogą asfaltową, a następnie wjeżdżali do lasu, gdzie pozostawało ok. 1,5 km do mety. Natomiast na rozjeździe trasa GIGA wjeżdżała na drugą pętle. Po przejechaniu ok. 400 m prosto, zawodnicy skręcali w prawo w stronę klasztoru, gdzie zaraz za wiaduktem skręcali w prawo i kierowali się w stronę schroniska PTTK. Wjeżdżali na czerwony szlak i podjazdem (ok. 5 km) zmierzali w kierunku Wahalowskiego Wierchu (który jest łącznikiem trasy Hobby Mega i Giga), gdzie na 45 km czekał bufet. Następnie wjeżdżali na trasę, którą wcześniej przejeżdżali (Jawornik i trasa w lewo przed mostem w Komańczy, która kieruję do mety tak samo jak trasa Mega).

Zawody na dystansie HOBBY rozpoczęły się o godzinie 11:30. Do przejechania było 24 km. Po wyjechaniu na drogę główną zawodnicy kierowali się asfaltem za pilotem (policja) w stronę Czystogarbu przez około 5 km. Po przejechaniu tego odcinka koło stacji benzynowej zaczynali ostry start. Następnie skręcali w lewo w polną drogę na niewielki 1 km podjazd, dalej skręcali ostro w prawo, zmierzając do drogi asfaltowej, gdzie skręcali w prawo i po 200 m wyjeżdżali na drogę główną, którą jechali ok. 2 km. Kolejno skręcali w prawo na drogę szutrową, gdzie na ok.9 km znajdował się bufet. Dalej podążali trasą mega (czytaj od bufetu na 27 km).

Na trasie zawodnikom mogły sprawić trudności niebezpieczne zjazdy, zabłocone leśne drogi, roboty drogowe oraz przejeżdżające odcinkiem asfaltowym samochody.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe statuetki, które wręczał Wójt Gminy Komańcza, Stanisław Bielawka. Gościem specjalnym zawodów był paraolimpijczyk, Andrzej Szczęsny.

 

WYNIKI i GALERIA: Tu

W ten weekend do Komańczy pojedzie pierwszy pociąg!

Category: Region
Utworzone: środa, 29, lipiec 2015 09:06

Już w tym tygodniu, 1 sierpnia, nastąpi wznowienie ruchu pociągów na trasie Jasło-Zagórz-Komańcza! Po raz pierwszy od czterech lat będziemy mieli okazję pojechać w Bieszczady koleją! Poniżej zamieszczamy szczegółowy rozkład jazdy oraz cennik biletów.

Komańcza - plakat

rozkład pociągów

Ceny biletów

 
Od 1 marca br. pasażerowie korzystający z pociągów Przewozów Regionalnych na Podkarpaciu płacą za bilety nawet do 68% mniej! Nowa „Taryfa Podkarpacka” obowiązuje na wszystkich trasach w regionie. Obejmie więc również i linię Zagórz – Komańcza. Przykładowo bilet na trasę liczącą do 9 km kosztuje tylko 1,50 zł (dotychczas 4,40 zł), a bilet miesięczny do 10 km, jedynie 50 zł (dotychczas 99 zł). Uczniowie, studenci oraz wszyscy inni pasażerowie, którym przysługują ulgi ustawowe, będą płacili za bilety jeszcze mniej.
Przykładowe ceny:
RzepedźKomańcza  bilet normalny  1,50 zł; szkolny 0,95 zł; studencki  0,74 zł.
Zagórz - Komańcza  bilet normalny  5,74 zł, szkolny 3,62 zł; studencki 2,81 zł.
Sanok – Komańcza bilet normalny 6,39 zł, szkolny 4,03 zł, studencki 3,13 zł.
Krosno - Komańcza bilet normalny 9,90 zł, szkolny  6,24 zł, studencki 4,85 zł.
Jasło – Komańcza bilet normalny 11,97 zł, szkolny 7,54 zł, studencki 5,87 zł.
Krosno – Zagórz bilet normalny 6,85 zł, szkolny 4,32 zł, studencki 3,36 zł.
Mini bilet Turystyczny – 39 zł. Jest to bilet imienny ważny w weekendy, z którym można podróżować nieograniczoną ilość razy pociągami REGIO.
 
Źródło:
 
Red.

Zaproszenie na Beskidzki Rajd Narciarski „Śladami Dwóch Kardynałów”

Category: Imprezy
Utworzone: piątek, 09, styczeń 2015 13:49

Gmina Zarszyn przy współpracy z Gminą Komańczą zapraszają na Beskidzki Rajd Narciarski „Śladami Dwóch Kardynałów”, który odbędzie się 7 lutego 2015 roku. Początek o godzinie 8.00 z Pastwisk. Szczegóły na plakacie.

2015 plakat

Rajd Śladami Dwóch Kardynałów

Category: Rozrywka
Utworzone: czwartek, 26, czerwiec 2014 13:57

Gmina Zarszyn i Nadleśnictwo Rymanów zapraszają do uczestnictwa w IV Beskidzkim Rajdzie Śladami Dwóch Kardynałów: ks. Stefana Kard. Wyszyńskiego i ks. Karola Kard. Wojtyły, który odbędzie się 2 sierpnia 2014 roku. Trasa rajdu będzie przebiegać od Pastwisk przez Puławy Górne, Tokarnię do Kamienia-Komańczy. Zbiórka o godzinie 7.30, zaś wyjście o 7.45 z Pastwisk. Informacje i zapisy u pana Henryka Maksymika.

Rajd Śladami Dwóch Kardynałów-page-001

Pogoda Sanok z serwisu

1

Promowane firmy

 

Nasz Sanok

herbSanok –to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg wiodących z Przemyśla, Rzeszowa i Krosna w głąb Bieszczadów.... więcej

punktMapa Sanoka
punktHistoria Sanoka
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Sanoka
punktMuzea Sanoka

Komunikacja

ikonka_7Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktMKS Sanok
punktPKP Sanok

punktPKS Sanok
punktPrywatni


Ostatnie komentarze