maciek1

 

2
 
 

Partnerzy

podkarpacie

zarszyn

besko

 ebukowsko-jpg

ekomancza-jpg

izagorz-jpg

etyrawa-jpg

lesko

ustrzyki

brzozow

wbieszczadach.net

wsanok

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem sanokonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 


 

17 items tagged "KWP"

Wyników 1 - 17 z 17

Spokojne i bezpieczne Podkarpacie

Category: Wydarzenia
Utworzone: środa, 20, styczeń 2016 09:08

PODKARPACIE / "Przestępczość w regionie spada i od lat jest tu najbezpieczniej w kraju. Nawet amatorów cudzych aut jest niewielu. Szansa na to, że na Podkarpaciu stracimy portfel, dokumenty czy pozostawiony na parkingu samochód, jest nieporównanie mniejsza niż w innych częściach kraju. Region bowiem – co potwierdzają policyjne dane – od lat należy do najbardziej bezpiecznych w Polsce." Takie wnioski płyną z raportu zamieszczonego w dodatku regionalnym do poniedziałkowego numeru "Rzeczpospolitej".

264111754

Jak twierdzi autorka artykułu Grażyna Zawadka, "także ubiegłoroczne dane wskazują na to, że pozytywny trend się utrzymuje, a przestępczość jeszcze spadła. W województwie w przeliczeniu na liczbę mieszkańców najrzadziej dochodzi do rozbojów, włamań czy kradzieży. Na przestępczej mapie kraju region pozytywnie się wyróżnia, o czym świadczą wskaźniki zagrożenia przestępczością. W województwie podkarpackim dochodzi do 1,3 tys. przestępstw na 100 tys. mieszkańców – jest to niespełna połowa średniej krajowej (według danych za 2014 r.).  (...)

Jeszcze bardziej wymowne są wskaźniki dotyczące konkretnych rodzajów przestępstw. Podczas kiedy np. w regionie 212 osób na 100 tys. mieszkańców zostaje okradzionych, to w kraju jest ich średnio 449. (...)


W ubiegłym roku w województwie doszło do 28 tys. przestępstw, czyli nieco, bo o 266, mniej niż rok wcześniej. Liczba nadużyć kryminalnych spadła o blisko 2,7 tys. i wyniosła 18,6 tys. Ubyło zwłaszcza przestępstw najbardziej dokuczliwych dla ludzi, w tym kradzieży, włamań do domów czy sklepów oraz rozbojów (tych ostatnich było niemal połowę mniej), z czego wniosek, że nawet po zmroku można bez obaw chodzić po ulicach. Bezpieczniej jest na drogach, a pozytywny trend dotyczy także kradzieży samochodów, których w minionym roku zginęło o blisko 50 mniej – w województwie złodzieje ukradli 90 aut. (...)


Na Podkarpaciu policja wykrywa średnio ponad 72 proc. przestępstw, ustalając ich sprawców – w kraju średnia to ok. 67 proc. (w 2014 r.)."

Szczegółowy raport można przeczytać w "Rzeczpospolitej"

KWP

Insp. Krzysztof Pobuta komendantem podkarpackiej policji

Category: Wydarzenia
Utworzone: czwartek, 14, styczeń 2016 09:04

PODKARPACIE / Inspektor dr Krzysztof Pobuta jest od dziś Komendantem Wojewódzkim Policji w Rzeszowie. Decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o powołaniu na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie odebrał z rąk inspektora Zbigniewa Maja, Komendanta Głównego Policji.

2132927298

W uroczystości wzięła udział Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. Obecni byli komendanci miejscy i powiatowi policji oraz kadra kierownicza komendy wojewódzkiej w Rzeszowie, a także duszpasterz podkarpackich policjantów ks. Marek Buchman.

Zawodową biografię nowego komendanta podkarpackiej policji przedstawił inspektor Zbigniew Maj, a zaraz potem wręczył inspektorowi dr Krzysztofowi Pobucie decyzję ministra. Komendant Pobuta przywitał się ze sztandarem Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Głos zabrała wojewoda Ewa Leniart. Życzyła komendantowi powodzenia, wyraziła nadzieję, że współpraca z podkarpacką policją będzie wzorowa. Komendant Główny Policji inspektor Zbigniew Maj wręczył komendantowi Pobucie pamiątkowe wieczne pióro.Inspektor dr
Krzysztof Pobuta urodził się w 1972 r. w Radymnie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie /1998 rok/. W 2006 roku ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania jakością w administracji publicznej na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. W 2012 roku otrzymał tytuł doktora nauk społecznych w zakresie socjologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wcześniej w 1995 r. ukończył studia na Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. W 1991 r. rozpoczął służbę w Komendzie Rejonowej Policji w Jarosławiu. Pokonując kolejne szczeble kariery został naczelnikiem wydziału kryminalnego jarosławskiej komendy. W latach 2001 – 2009 był I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu. W marcu 2009 r. objął stanowisko Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu.

Inspektor dr Krzysztof Pobuta jest wykładowcą na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno – Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Jest żonaty, ma czworo dzieci. Interesuje się historią, zwłaszcza tą najnowszą.

 

KWP

25 rocznica katastrofy śmigłowca w Cisnej

Category: Wydarzenia
Utworzone: wtorek, 12, styczeń 2016 10:38

CISNA / W 25. rocznicę tragicznej śmierci policjantów, pracownika policji i żołnierzy-pilotów odbyła się w Cisnej uroczystość, by uczcić ich pamięć. Przy obelisku upamiętniającym katastrofę śmigłowca inspektor Piotr Michna, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie podkreślił, że polegli "...wypełnili słowa przysięgi, którą składamy, do samego końca. Oddali swoje życie wykonując obowiązki służbowe." Ciszę bieszczadzkich wzgórz przerwała salwa honorowa i dźwięki sygnału "Śpij kolego".

2063910209

9 stycznia 1991 roku na lotnisku w Krośnie wylądował śmigłowiec Mi-8T ze 103. Pułku Lotniczego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przywiózł ekipę telewizyjną, która miała zrealizować rekonstrukcję zdarzeń do sprawy prowadzonej przez krośnieńskich policjantów. Funkcjonariusze prowadzący śledztwo postanowili poszukać świadków za sprawą popularnego magazynu 997, cyklicznej kryminalnej audycji emitowanej przez program 2 Telewizji Polskiej. Sprawa, jak się później okazało, dotyczyła zabójstwa 57-letniej kobiety, która w niejasnych okolicznościach zaginęła kilka tygodni wcześniej. Ustalenia policjantów z Krosna, którzy wyjaśniali tę sprawę, wiodły do Rzeszowa, w okolice ówczesnego sklepu PEWEX przy ul. Piłsudskiego. W jego rejonie kobieta dorabiała handlem walutami. 25 listopada 1990 roku mieszkaniec Dołżycy wracający z Cisnej zauważył blisko drogi drewnianą skrzynię. Okazało sie, że w jej wnętrzu są zwłoki kobiety.

10 stycznia śmigłowiec wystartował z Krosna i po kilkunastu minutach lotu wylądował w Dołżycy. Na miejscu zrealizowano zdjęcia do programu. Przed odlotem ekipy, w związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi w rejonie Cisnej zachodziła potrzeba "wykonania dodatkowego lotu na rozpoznanie pogody". Dowódca zgodził się zabrać na pokład pasażerów. Do śmigłowca wsiadło sześciu policjantów i jeden pracownik cywilny policji. Załogę maszyny tworzyli dwaj piloci i technik pokładowy.

"Załoga po starcie wykonywała lot na wysokości 40 metrów wzdłuż rzeki Solinka, w kierunku pasma górskiego. Zbyt późne i zbyt energiczne wprowadzenie śmigłowca na wznoszenie spowodowało jego przepadnięcie. Maszyna uderzyła tylną częścią belki ogonowej o wierzchołki drzew. Zniszczona została konstrukcja belki ogonowej. Śmigłowiec stracił sterowność i zderzył się z ziemią."

Nikt nie przeżył katastrofy. Zginęli:
 
    * podkomisarz Marek Pasterczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krośnie
    * aspirant Zdzisław Marciniak z Komendy Rejonowej Policji w Lesku
    * starszy sierżant Roman Górecki z Komendy Rejonowej Policji w Lesku
    * sierżant Bogusław Szuba z Komendy Rejonowej Policji w Lesku
    * posterunkowy Jacek Typrowicz z Komendy Rejonowej Policji w Krośnie
    * posterunkowy Marek Buda z Komendy Rejonowej Policji w Krośnie
    * Kazimierz Wajda, pracownik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krośnie
    * kapitan pilot Paweł Prorok, dowówdca załogi śmigłowca
    * starszy chorąży pilot Roman Pakuła, drugi pilot śmigłowca
    * młodszy chorąży Jacek Główka, technik pokładowy.
 
W pierwszą rocznicę katastrofy policjanci i mieszkańcy Cisnej wznieśli na jej miejscu pamiątkowy obelisk. Miejsce pamięci poświęcił ówczesny proboszcz krośnieńskiej Fary ks. prałat Bronisław Jastrzębski. Każdego roku, 10 stycznia, 1 listopada i w dniu Święta Policji przyjaciele, znajomi i krewni składają przy nim kwiaty. Kilka lat temu zmieniona została trasa czerwonego szlaku, aby turyści przemierzający Bieszczady mogli odwiedzić obelisk w miejscu katastrofy.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w intencji ofiar katastrofy w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Cisnej. Homilę wygłosił ks. Marek Typrowicz, brat Jacka Typrowicza zmarłego w katastrofie. W uroczystości uczestniczył Poczet Sztandarowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz poczty asystujące: Koła nr 23 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Sił Powietrznych, Stowarzyszenia "Promocja 1977 Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej", Klubu Seniorów 103. Pułku Lotniczego MSW Warszawsko-Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Zarząd Wojewódzki w Sanoku.


Wśród zgromadzonych byli obecni: insp. Piotr Michna - Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, inspektor Adam Pietrzkiewicz - Komendant Miejski Policji w Krośnie, nadkomisarz Roland Szczepanik - Komendant Powiatowy Policji w Lesku, ks. Marek Buchman - duszpasterz podkarpackich policjantów, płk dypl. pil. Jan Urbaniak - prezes koła nr 35 Związku Żołnierzy WP im. 103 PL MSW, Stowarzyszenia "Promocja 1977 Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, Klubu Seniorów 103 PL MSW Warszawsko - Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego, gen. dyw. nawig. Zbigniew Galec, asp. sztab. Józef Bąk - Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie, Wiktor Kowal - przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Rzeszowie, red. Michał Fajbusiewicz - autor Magazynu Kryminalnego 997, Renata Szczepańska - Wójt Gminy Cisna, Krzysztof Antoniszak - zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Cisna oraz rodziny i koledzy tragicznie zmarłych.

Podczas mszy i uroczystości oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Po nabożeństwie, pod obeliskiem ustawionym w miejscu, w którym rozbił się śmigłowiec, odbył się Apel Poległych, oddana została salwa honorowa. Asystowała kompania honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Pamięć zmarłych wspominali: Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Piotr Michna, płk dypl. pil. Jan Urbaniak - prezes koła nr 35 Związku Zołnierzy WP im. 103 PL MSW, Stowarzyszenia "Promocja 1977 Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, Klubu Seniorów 103 PL MSW Warszawsko - Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego, przewodniczący Rady Gminy Cisna - Krzysztof Antoniszak. Modlitwie za tragicznie zmarłych przewodniczył ks. Marek Buchman - duszpasterz podkarpackich policjantów.

Na zakończenie uroczystości obelisk pokryły wiązanki kwiatów, a trębacz odegrał sygnał "Śpij kolego".

Cytaty pochodzą z książki "Pamięci lotników wojskowych 1945 - 2003" pod redakcją płka dra Józefa Zielińskiego, która ukazała się w Warszawie w 2003 roku.

FOTO: TUTAJ

tekst i zdjęcia: KWP

Trudne warunki na drogach Podkarpacia. Ponad 40 kolizji!

Category: Wypadki
Utworzone: poniedziałek, 11, styczeń 2016 09:09

PODKARPACIE / Wczoraj od rana na drogach naszego województwa doszło do około 40 zdarzeń drogowych. W Gniewczynie Łańcuckiej kierująca oplem wpadła w poślizg i uderzyła w ogrodzenie posesji. Ranna została pasażerka opla. Padający, marznący deszcze i śnieg powodują, że na drogach jest bardzo ślisko. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

717025967

Na drogach Podkarpacia panują ciężkie warunki. Jest ślisko, doszło do wielu kolizji i kilku poważniejszych zdarzeń:

 • O godz. 9.30 w miejscowości Nowosiółki w powiecie leskim kierujaca toyotą land cruiser wpadła w poślizg, zjechała z jezdni i uderzyła w drzewo. Trzy osoby, w tym 3-letnie dziecko, przewieziono do szpitala na badania.
 • Około godz. 9 w Gniewczynie Łańcuckiej w powiecie przeworskim kierująca oplem corsą, na śliskiej nawierzchni wpadła w poślizg, wjechała do rowu i uderzyła w ogrodzenie posesji. Ranna została pasażerka opla, kobieta trafiła do szpitala.
 • Mniej więcej w tym samym czasie w Krośnie na ul. Sikorskiego kierowca citroena na śliskiej nawierzchni stracił panowanie nad pojazdem, wjechał do rowu, gdzie samochód dachował. Na szczęście kierowcy nic poważnego się nie stało.
   
 • Przed godz. 9 w Szklarach w powiecie rzeszowskim kierowca nissana almery na zakręcie wpadł w poślizg, zjechał do rowu, gdzie samochód koziołkował. Do szpitala na badania przewieziono pasażerkę nissana.
 • Około godz. 8.30 w Bachórzu w powiecie rzeszowskim kierujący volkswagenem passatem na parkingu wpadł w poślizg i potrącił mężczyznę. Pieszemu nic poważnego się nie stało.

Padający, marznący deszcz i śnieg powodują, że na drogach naszego województwa jest bardzo ślisko. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy, aby dostosować prędkość do panujących warunków, zdejmijmy nogę z gazu, na tak śliskiej nawierzchni bardzo łatwo wpaść w poślizg. Zachowajmy także bezpieczne odległości między pojazdami, wystarczy chwila nieuwagi, by zatrzymać się na poprzedzającym nas samochodzie.

Ślisko jest również na chodnikach, apelujemy do pieszych aby bardzo uważali zbliżając się do przejść, tracąc równowagę na śliskim chodniku możemy wpaść pod samochód.

 

Pliki do pobrania

trudne_warunki_na_drogach.mp3 trudne_warunki_na_drogach.mp3
Mówi Anna Klee - Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie

Uchronić przed zamarznięciem

Category: Wydarzenia
Utworzone: poniedziałek, 04, styczeń 2016 09:48

PODKARPACIE / Jesień i zima, to czas, kiedy policjanci podejmują wzmożone działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest wyziębienie organizmu. Nierzadko takie osoby są pod działaniem alkoholu. 

354989477

Pamiętajmy, że niskie temperatury stanowią zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy przebywają bez dachu nad głową.  Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów, zwłaszcza dla osoby będącej pod wpływem alkoholu, dlatego policjanci patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie.
 
Funkcjonariusze jak co roku sprawdzają opuszczone budynki, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki i skwery. Jednak nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Policja apeluje o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezdomnych, starszych mieszkających samotnie, w trudnej sytuacji materialnej, których życie i zdrowie może być zagrożone podczas tych pierwszych mrozów.
  
Pamiętajmy, jeśli widzimy bezdomnego lub śpiącego na dworze człowieka nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. 
 
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.
Więcej na ten temat na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie

Źródło: KWP

Fajerwerki - bądź ostrożny!

Category: Wydarzenia
Utworzone: wtorek, 29, grudzień 2015 09:30

PODKARPACIE / Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – zachowajmy ostrożność, używając ich. Większość jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do wypadku. UOKiK, Policja, Państwowa Straż Pożarna i Inspekcja Handlowa przypominają wspólnie o zasadach bezpiecznych zakupów i używania fajerwerków.

486183436

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. 

O zgodność wyrobów pirotechnicznych z wymaganiami przepisów dbają UOKiK i Inspekcja Handlowa. Pierwsza kontroluje produkty importowane do UE, zatrzymując na granicy towar, który nie spełnia wymogów. Z kolei Inspekcja Handlowa stale sprawdza fajerwerki dostępne na rynku.

Pamiętaj, że fajerwerki są  materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

KUPUJESZ - sprawdź, czy:

 • Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
 • Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
 • Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
 • Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
 • Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ - pamiętaj:

 • Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych, np. tylko w noc sylwestrową.
 • Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń prodcenta.  Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
 • Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
 • Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję.

Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Wojewoda Podkarpacki rozporządzeniem porządkowym z 14 grudnia 2015 roku wprowadziła zakaz używania wyorbów pirotechnicznych. Zakaz nie obowiązuje 31 grudnia 2015 roku i 1 stycznia 2016 roku. Tekst rozporządzenia - kliknij

Informacje o ostrzeżeniach dotyczących fajerwerków znajdziesz także na stronie Komendy Głównej Policji.

(źródło: UOKiK)

 

Pliki do pobrania

fajerwerki.mp3 fajerwerki.mp3
Mówi kom. Marta Tabasz-Rygiel Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie

KWP

Bilans działań "Boże Narodzenie 2015"

Category: Wydarzenia
Utworzone: poniedziałek, 28, grudzień 2015 10:53

PODKARPACIE / Mniej wypadków i mniej osób rannych na drogach regionu podczas policyjnych działań "Boże Narodzenie 2015". Jedna osoba poniosła śmierć na drodze. Funkcjonariusze zatrzymali i udaremnili dalszą jazdę 37 nietrzeźwym kierowcom. W ubiegłym roku policjanci ujawnili 39 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pomimo wypicia wcześniej alkoholu.

1793951197

Na podkarpackich drogach w czasie trwania czterodniowej policyjnej akcji "Boże Narodzenie 2015" wydarzyło się 12 wypadków (w ubiegłym roku 13). Rannych zostało 21 osób (w ubiegłym roku 25). W ostatni dzień trwania działań w Cewkowie w pow. lubaczowskim zginęła piesza. W ubiegłym roku w święta nikt nie zginął. Zmniejszyła się liczba ujawnionych nietrzeźwych kierowców. Policjanci zatrzymali i udaremnili dalszą jazdę 37 kierowcom, którzy wsiedli za kierownicę pomimo spożywania wcześniej alkoholu. W ubiegłorocznej akcji w ciągu trzech dni było zatrzymanych 39.

Do najtragiczniejszego wypadku podczas policyjnej akcji "Boże Narodzenie 2015" doszło w niedzielę po godz. 16. w Cewkowie w powiecie lubaczowskim. Funkcjonariusze wstępnie ustalili, że 60-letni kierujący fordem escortem potrącił 85-letnią kobietę idącą poboczem. Piesza zginęła na miejscu.

Na drogach regionu było więcej policyjnych patroli ruchu drogowego. Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących po drogach Podkarpacia.

KWP

Podsumowanie działań "Znicz 2015"

Category: Wydarzenia
Utworzone: środa, 04, listopad 2015 09:59

PODKARPACIE / Przedwczoraj wieczorem policjanci zakończyli działania "Znicz". Tegoroczna akcja rozpoczęła się w piątek 30 października i trwała cztery dni. W tym czasie doszło do 11 wypadków, w których ucierpiało 12 osób, a jedna osoba zginęła. Policjanci zatrzymali 57 pijanych kierowców. Ruch na drogach województwa odbywał się płynnie, funkcjonariusze błyskawicznie reagowali na tworzące się zatory i podejmowali ręczną regulację.

1385598439

Statystyki działań "Znicz 2015" 

 

piątek,

30.10.2015

sobota, 31.10.2015 niedziela, 1.11.2015 poniedziałek, 2.11.2015 podsumowanie
Wypadki 2 4 2 3 11
Ranni 4 4 2 2 12
Zabici 0 0 0 1 1
Nietrzeźwi kierowcy 19 13 13 12 57
 • Jedyny tragiczny wypadek wydarzył się ostatniego dnia działań w Haczowie w powiecie brzozowskim. Kierujący fiatem seicento potrącił mężczyznę idącego poboczem. 77-letni pieszy, mieszkaniec powiatu brzozowskiego, w wyniku doznanych obrażeń zginął na miejscu. Kierujący fiatem 22-letni mieszkaniec powiatu brzozowskiego był trzeźwy. Informację o tym wypadku znajdziesz tutaj.
   
 • Z kolei w sobotę wieczorem patrol policji zatrzymał nietrzeźwego mężczyznę, gdy oplem astrą jechał po chodniku. Kierujący wsiadł za kierownicę pomimo zakazu prowadzenia pojazdów obowiązującego aż do 2023 roku. 30-latkowi z gminy Radymno grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat a także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dożywotnio. Informację o tym zdarzeniu znajdziesz na stronie Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu.

Statystyki akcji "Znicz" w latach ubiegłych: 

  

rok wypadki zabici ranni nietrzeźwi kierowcy
2009 25 4 26 55
2010 20 2 28 82
2011 29 4 37 89
2012 20 1 40 89
2013 24 2 31 65
2014 5 0 7 38
2015 11 1 12 57

 

 

KWP

Nowe radiowozy dla podkarpackiej policji

Category: Wydarzenia
Utworzone: piątek, 23, październik 2015 10:15

PODKARPACIE / Dwadzieścia jeden nowych oznakowanych radiowozów kia cee'd powiększyło tabor podkarpackiej policji. Samochody trafią do 12 komend miejskich i powiatowych. Ich zakup został sfinansowany ze środków pozyskanych od jednostek samorządów terytorialnych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i środków budżetowych Komendy Głównej Policji.

215919283Nowe pojazdy to oznakowane radiowozy kia cee'd w wersji kombi. Wyposażone są w silniki benzynowe o pojemności 1600 cm3 i mocy 136 koni mechanicznych, a także m.in. klimatyzację, kontrolę trakcji, system ABS czy poduszki bezpieczeństwa i kurtyny powietrzne oraz komplet kół zimowych. Zakup radiowozów był możliwy dzięki środkom pozyskanym od jednostek samorządów terytorialnych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i środkom budżetowym Komendy Głównej Policji. Wartość jednego takiego pojazdu, to ponad 61 tys. zł.

- Zakup 1 radiowozu dla Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie wsparły władze: powiatu brzozowskiego, gminy Jasienica Rosielna, gminy Domaradz, gminy Haczów, gminy Nozdrzec, gminy Dydnia.

- Zakup 2 radiowozów dla Komendy Powiatowej Policji w Dębicy wsparły władze: gminy Czarna (1 radiowóz) oraz miasta Pilzno (1 radiowóz).

- Zakup 1 radiowozu dla Komendy Powiatowej Policji w Jaśle wsparły władze: miasta Jasło, gminy Jasło oraz gminy Osiek Jasielski.

- Zakup 2 radiowozów dla Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej wsparły władze: powiatu kolbuszowskiego, gminy Kolbuszowa, gminy Majdan Królewski, gminy Cmolas, gminy Dzikowiec, gminy Raniżów i gminy Niwiska.

- Zakup 1 radiowozu dla Komendy Powiatowej Policji w Lesku wsparły władze: powiatu leskiego, gminy Olszanica i gminy Lesko.

- Zakup 2 radiowozów dla Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie wsparły władze: miasta Łańcut i gminy Białobrzegi.

- Zakup 1 radiowozu dla Komendy Powiatowej Policji w Mielcu wsparły władze gminy Czermin.

- Zakup 1 radiowozu dla Komendy Powiatowej Policji w Sanoku wsparły władze: powiatu sanockiego, gminy Zagórz i gminy Tyrawa Wołoska.

- Zakup 4 radiowozów dla Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli wsparły władze: gminy Bojanów (1 radiowóz), gminy Zaklików (1 radiowóz) oraz gminy Stalowa Wola (2 radiowozy).

- Zakup 1 radiowozu dla Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie wsparły władze: powiatu strzyżowskiego, gminy Strzyżów, gminy Czudec, gminy Frysztak, gminy Wiśniowa i gminy Niebylec.

- Zakup 4 radiowozów dla Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu wsparły władze: gminy Gorzyce (1 radiowóz), gminy Nowa Dęba (1 radiowóz), miasta  Tarnobrzeg (1 radiowóz) i gminy Baranów Sandomierski (1 radiowóz).

- Zakup 1 radiowozu dla Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych wsparły władze: powiatu bieszczadzkiego, gminy Ustrzyki Dolne, gminy Lutowiska i gminy Czarna.

Zakup wszystkich tych pojazdów wsparły także środki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i środki budżetowe Komendy Głównej Policji.

W najbliższym czasie do Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie trafi jeszcze jeden oznakowany radiowóz kia cee'd, którego zakup wsparły władze: powiatu łańcuckiego, gminy Łańcut i gminy Rakszawa oraz środki budżetowe Komendy Głównej Policji.

Do służby w podkarpackiej policji trafią także nowe samochody terenowe, nieoznakowane radiowozy mitsubishi pajero. To pojazdy z napędem 4x4. Wyposażone są w silniki diesla o pojemności 3,2 cm3 i mocy 200 koni mechanicznych. Każdy z radiowozów wyposażony jest także w hak holowniczy i komplet kół zimowych. W sumie na Podkarpacie trafiło ich 5. Wartość jednego pojazdu, to co najmniej 210 tys. zł. Nowe terenowe radiowozy zostaną przekazane do Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, Komendy Powiatowej Policji w Lesku, a także do Wydziału Prewencji i Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Zakup tych samochodów został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

KWP

 

 

Potrącił rowerzystę i uciekł

Category: Wypadki
Utworzone: piątek, 25, wrzesień 2015 12:54

PIELNIA / Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w miejscowości Pielnia w powiecie sanockim. Kierowca volkswagena polo potrącił rowerzystę, po czym odjechał z miejsca wypadku. Mężczyzna kierujący rowerem zmarł w szpitalu. Kierowca volkswagena był pijany.  

405580450

Do wypadku doszło przed północą w miejscowości Pielnia w powiecie sanockim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca volkswagena polo potrącił rowerzystę, po czym odjechał z miejsca wypadku, nie udzielając mu pomocy. Potrącony 28-letni rowerzysta został przewieziony do szpitala. Niestety mimo wysiłków lekarzy zmarł. Policjanci zatrzymali 25-letniego kierowcę volkswagena. Okazało się, że miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia sprawy.

KWP

Fajerwerki - bądź ostrożny!

Category: Wydarzenia
Utworzone: poniedziałek, 29, grudzień 2014 09:19

 

PODKARPACIE / Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – zachowajmy ostrożność, używając ich. Większość jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do wypadku. UOKiK, Policja i Służba Celna przypominają wspólnie o zasadach bezpiecznych zakupów i używania fajerwerków.

1458881416

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. 

O zgodność wyrobów pirotechnicznych z wymaganiami przepisów dbają Służba Celna i Inspekcja Handlowa. Pierwsza kontroluje produkty importowane do UE, zatrzymując na granicy towar, który nie spełnia wymogów. Z kolei Inspekcja Handlowa stale sprawdza fajerwerki dostępne na rynku.

Pamiętaj, że fajerwerki są  materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

KUPUJESZ - sprawdź, czy:

 • Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
 • Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
 • Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
 • Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
 • Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ - pamiętaj:

 • Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych, np. tylko w noc sylwestrową.
 • Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń prodcenta.  Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
 • Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
 • Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję.

Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Wojewoda Podkarpacki rozporządzeniem porządkowym z 12 grudnia 2014 roku wprowadził zakaz używania wyorbów pirotechnicznych. Zakaz nie obowiązuje 31 grudnia 2014 roku i 1 stycznia 2015 roku. Tekst rozporządzenia - kliknij

Więcej informacji - kliknij.

(źródło: UOKiK)

KWP

Bilans Świąt Bożego Narodzenia najgorszy od kilku lat

Category: Kronika
Utworzone: poniedziałek, 29, grudzień 2014 09:13

PODKARPACIE / Nikt nie zginął, 25 osób zostało rannych w 13 wypadkach, do których doszło od Wigilii do drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia na podkarpackich drogach. To najgorszy świąteczny bilans od kilku lat. 

264111754

Policjanci podsumowali pierwszą część tegorocznych działań pod kryptonimem "Boże Narodzenie". W Wigilię i dwa świąteczne dni na drogach województwa podkarpackiego wydarzyło się 13 wypadków (rok temu 4), w których rannych zostało 25 osób (rok temu 6). Policjanci zatrzymali 39 pijanych kierowców (w ubiegłym roku 36).

Najwięcej zdarzeń miało miejsce 26 grudnia, po zmianie pogody - na Podkarpaciu spadł śnieg, drogi były oblodzone. 

Do niedzieli Policja prowadziła działania "Boże Narodzenie". Prosimy o zachowanie ostrożności i rozwagi, drogi są ciągle śliskie!

 

KWP

"Znicz" najbezpieczniejszy od kilkunastu lat

Category: Wydarzenia
Utworzone: poniedziałek, 03, listopad 2014 13:03

PODKARPACIE / Mniej wypadków, mniej rannych, mniej zatrzymanych nietrzeźwych kierowców, nikt nie zginął na drogach regionu - to wstępny bilans tegorocznych działań Policji pod kryptonimem "Znicz".

562164901

Dziś po południu kończy się policyjna akcja "Znicz 2014", ale już wstępne podsumowanie wskazuje, że był to najspokojniejszy na podkarpackich drogach czas od kilkunastu lat, jeśli porównywać dane związane z akcjami w minionych latach. 

Na drogach regionu do tej pory wydarzyło się 5 wypadków, w których rannych zostało 7 osób. Policjanci zatrzymali 38 pijanych kierowców. 

Nad bezpieczeństwem kierowców i pieszych czuwało w tych dniach blisko tysiąc podkarpackich policjantów.

KWP

Obiecał pożyczkę, wyłudził telefony

Category: Kronika
Utworzone: poniedziałek, 06, październik 2014 11:48

RZESZÓW / SANOK / Policjanci z istniejącej od niedawna Sekcji do Walki z Cyberprzestępczością Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wespół z policjantami z Sanoka ustalili oszusta, który obiecując pożyczkę wyłudził od swej ofiary dwa markowe smartfony. To efekt wnikliwej analizy elektronicznych śladów.

1863328288

Ta sprawa zaczęła się od ogłoszenia, jakie zamieściła w Internecie mieszkanka powiatu sanockiego. Miała problem z zaciągnięciem kredytu, dlatego ogłosiła, że pożyczy od chętnego pieniądze. 

Na ogłoszenie odpowiedział mailem mężczyzna. Podał swoje dane, zgodził się pożyczyć kobiecie 30 tysięcy złotych na 5 lat, ale postawił warunek - pożyczająca zawrze na swoje nazwisko umowę z operatorem komórkowym i kupi dwa telefony z najwyższym abonamentem, po czym przekaże je mężczyźnie udzielającemu pożyczki. 

Kobieta wypełniła postanowienia umowy, telefony zapakowała i przesłała do Krakowa przekazując je kierowcy mikrobusu. Umówiła się ze swym "dobroczyńcą", że tak będzie najłatwiej i najszybciej. Mężczyzna obiecał, że 30 tysięcy złotych przeleje na jej konto zaraz po odebraniu telefonów. 

W tym momencie kontakt z "pożyczkodawcą" się skończył. Kobieta zawiadomiła Policję w Sanoku. Dochodzenie w sprawie oszustwa zostało jednak wówczas umorzone, ponieważ policjanci nie ustalili, kim był oszust. 

Materiały umorzonego dochodzenia trafiły do policjantów z powołanej 1 sierpnia 2014 roku Sekcji do Walki z Cyberprzestępczością Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Po wnikliwej analizie śladów i dowodów policjanci ustalili, że telefony odebrał mieszkaniec Krakowa.

Wespół z policjantami z Sanoka odnaleźli go w Zakładzie Karnym w Nowej Hucie, w którym odbywa karę pozbawienia wolności. W depozycie miał jeden z telefonów wyłudzonych od kobiety, która chciała w ten sposób zdobyć upragnioną pożyczkę. 

Podejrzanemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. 

Sekcja do Walki z Cyberprzestępczością Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie została utworzona decyzją Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinspektora Zdzisława Stopczyka 1 sierpnia 2014 roku. Tworzący ją policjanci zajmują się zwalczaniem przestępczości w Internecie.

 

KWP

Tragiczny wypadek pod Sanokiem

Category: Wypadki
Utworzone: poniedziałek, 22, wrzesień 2014 11:34

SANOK / Policjanci z Sanoka ustalają przyczyny wypadku, do którego doszło dziś przed godziną 9 na drodze krajowej nr 28 w Czerteży. Nie żyją dwie osoby, dziewięć jest rannych.

780380198

Do wypadku doszło o godzinie 8.20. Jak wstępnie ustalili policjanci, czołowo zderzyły się opel vectra i autobus mercedes sprinter. Na miejscu zginął kierowca opla, 24-letni mieszkaniec Sanoka. Mercedesem podróżowalo kilkanaście osób. To był prywatny kurs. Ranni trafili do szpitali w Sanoku, Brzozowie, Lesku i Krośnie. Jedna z rannnych osób zmarła. To 62-leni mieszkaniec powiatu sanockiego. 

Droga była nieprzejezdna do godziny 12.15, policjanci kierowali na objazdy.

 

KWP

Interwencja policjantów ocaliła życie dziecka

Category: Kronika
Utworzone: piątek, 04, lipiec 2014 12:11

SANOK / Policjanci z Sanoka musieli wybić szybę, by wydobyć z zamkniętego samochodu dziewczynkę. Dziecko było rozgrzane, w aucie zostawiła je matka i poszła do urzędu. Policja sprawdza, czy kobieta nie naraziła dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia. 

405580450

Kwadrans po godzinie 14 do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Sanoku zadzwonił mężczyzna dozorujący parking przy ul. Jagiellońskiej. Poprosił o interwencję, bo uznał, że trzeba ratować dziecko zamknięte w jednym z samochodów na parkingu. Mówił, że dziewczynka w aucie poci się, chwieje na boki i jest ciepło ubrana. 

Chwilę później policjanci byli już na ul. Jagiellońskiej. Ponieważ w pobliżu nie było użytkowników samochodu, wybili szybę w oknie i wydostali dziecko z rozgrzanego auta. Wezwali karetkę. 

Lekarze zaopiekowali się dzieckiem. Jego życiu nic nie zagraża. 

Matka dziecka, mieszkanka powiatu leskiego, która chwilę później pojawiła się na parkingu, powiedziała, że poszła na chwilę do pobliskiego urzędu. 

Policja w Sanoku prowadzi postępowanie, które ma wyjaśnić, czy matka nie naraziła swej 4-letniej córki na niebezpieczeństwo.

 

KWP

Wypadek przy wycince drzewa

Category: Region
Utworzone: poniedziałek, 18, październik 2010 12:25

policja3W sobotę około godz. 10:30 w miejscowości Mrzygłód doszło do wypadku przy wycince drzew. Ciężko rannego mężczyznę przewieziono do szpitala w Rzeszowie. Na miejscu policjanci ustalili wstępnie, że 40-letni mężczyzna pracujący przy wycince w lesie został przygnieciony przez spadającą drewnianą kłodę. Z poważnymi obrażeniami czaszki, klatki piersiowej i urazami wewnętrznymi został przetransportowany do szpitala w Rzeszowie.KWP Rzeszów

Pogoda Sanok z serwisu

1

Promowane firmy

 

Nasz Sanok

herbSanok –to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg wiodących z Przemyśla, Rzeszowa i Krosna w głąb Bieszczadów.... więcej

punktMapa Sanoka
punktHistoria Sanoka
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Sanoka
punktMuzea Sanoka

Komunikacja

ikonka_7Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktMKS Sanok
punktPKP Sanok

punktPKS Sanok
punktPrywatni


Ostatnie komentarze