maciek1

 

2
 
 

Partnerzy

podkarpacie

zarszyn

besko

 ebukowsko-jpg

ekomancza-jpg

izagorz-jpg

etyrawa-jpg

lesko

ustrzyki

brzozow

wbieszczadach.net

wsanok

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem sanokonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 


 

39 items tagged "Gmina Zarszyn"

Wyników 1 - 20 z 39

Wręczenie medali "ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU"

Category: Region
Utworzone: środa, 10, luty 2016 13:23

ZARSZYN / W dniu 5 lutego 2016 r. odbyło się uroczyste wręczenie srebrnych Medali „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”. Medal „Za zasługi dla obronności kraju” to odznaczenie wojskowe nadawane przez Ministra Obrony Narodowej, ustanowione 21 kwietnia 1966 roku.

dsc06119 large

To odznaczenie jest uznaniem dla osób, które swoją działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Medal ten można nadawać również w celu okazania wysokiego uznania rodzicom, którzy wychowali wiele dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy.

Medale wręczał Pan ppłk Marek Staroń –Wojskowy Komendant Uzupełnień w Sanoku. Srebrnymi medalami uhonorowane zostały mieszkanki naszej Gminy Pani Maria Beniak i Pani Władysława Makarska.

Do gratulacji dołączył się Pan Andrzej Betlej - Wójt Gminy Zarszyn przekazując słowa wdzięczności i składając podziękowania za trud i zaangażowanie w pracę wychowawczą synów, którzy wzorowo wypełnili swój obowiązek wobec Ojczyzny.

Spotkanie zakończono skromnym poczęstunkiem. Odznaczonym serdecznie gratulujemy.

FOTO: TUTAJ

UG Zarszyn

Zawładnęli sercami publiczności na XII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Zarszynie FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: wtorek, 19, styczeń 2016 11:35

ZARSZYN / Święta Bożego Narodzenia już za nami, ale ostatnio mieszkańcy Gminy Zarszyn mieli okazję do spędzenia niedzielnego popołudnia w prawdziwie bożonarodzeniowej atmosferze. To właśnie 17 stycznia w kościele św. Marcina i Matki Bożej Szkaplerznej w Zarszynie po raz dwunasty można było usłyszeć najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołów i orkiestr z terenu Gminy Zarszyn.

DSC 1245 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

 

Przed mieszkańcami zaprezentowało się aż dwanaście grup wykonawców:

 1. MOD Jaćmierz: Dzisiaj w Betlejem, Bóg się rodzi, Cicha Noc,
 2. Schola Zarszyn: Zaśnij dziecino, Józefie stajenki nie szukaj, Mario czy już wiesz
 3. Chór Parafialny Zarszyn: Wykrzyknijmy wiwat, Na Boże Narodzenie, Pośpieszcie pastuszki,
 4. Gimnazjalny Zespół Międzyszkolny: Przybieżeli do Betlejem, Cicha Noc, Gdy się Chrystus Rodzi
 5. Pielnia KGW: Do szopy hej pasterze, Przybieżeli do Betlejem, W żłóbku na sianie
 6. Zespół Instrumentalno-Wokalny OSP Nowosielce: Pójdźmy wszyscy do stajenki, Aniołek Najladniejszy, Mędrcy Świata Monarchowie,
 7. Grupa „Gniewoszanki” Nowosielce: Cieszmy się i weselmy, Zaśnij dziecino, Śliczna gwiazdo
 8. Jesienne Róże: To już pora na wigilię, Dziecino słodka, Śliczna gwiazda wschodzi nam,
 9. Iskra: Dzisiaj w Betlejem, Jeszcze nie czas Jezuniu Nasz
 10. Bażanówka KGW: Z narodzenia Pana, W Dzień Bożego Narodzenia, Wśród Nocnej ciszy
 11. Kwartet Dłużański: Pomaluśku Józefie, Pastorałka z naszych stron
 12. Orkiestra „Lutnia”: Wśród nocnej ciszy, Jest taki dzień, Cicho, cicho pastuszkowie, Jedna jest taka noc

 

To były bardzo ciekawe występy, bardzo ładnie skomponowane – mówi Irena, jedna ze słuchaczek. – Występowały osoby, które śpiewały solo, ale również grupowo. Chyba wszyscy wykonawcy bardzo ładnie się zaprezentowali. Mogliśmy posłuchać przepięknych kolęd i pastorałek, często nieznanych lub zapomnianych. Najbardziej podobały mi się występy grup z Długiego, zespołu z Nowosielec oraz oczywiście Orkiestry Dętej z Zarszyna.

Swoim specjalnym występem zaszczycił publiczność kapelan ks. dr Miron Michaliszyn, który wykonał kolędę „Bóg Przedwieczny” w języku ukraińskim oraz pieśń „Do Bożego Miłosierdzia”. Ks. Michaliszyn obecny na przeglądzie tak wypowiedział się na temat występów:

– Dla mnie swego rodzaju ten wieczór jest cudem dla serca, dla duszy i dla umysłu.

W ten sposób wyraził swój zachwyt nad występami wykonawców.

Serca publiczności zaskarbiła sobie głównie Orkiestra Dęta „Lutnia”, która od niedawna ma nowego kapelmistrza, Mateusza Podulkę. Pod jego kierownictwem zarszyńscy muzycy w sposób brawurowy wykonali Wśród nocnej ciszy, Jest taki dzień, Cicho, cicho pastuszkowie, Jedna jest taka noc. Swoim głosem zachwyciła młoda solistka Klaudia Graboń występująca przy akompaniamencie Orkiestry „Lutnia”.

Na uwagę zasługują również występy: Klaudii Mazur ze Scholi w Zarszynie, Zespołu Instrumentalno-Wokalnego OSP Nowosielce oraz Zofii Florian z Kwartetu Dłużańskiego.

Przegląd zorganizowała Parafia Zarszyn i Wójt Gminy Zarszyn przy współpracy z Orkiestrą Dętą „Lutnia” oraz KGW Zarszyn.

Do jednych z bożonarodzeniowych tradycji zalicza się śpiewanie kolęd i pastorałek. W Polsce ten zwyczaj sięga nawet czasów średniowiecza. Najpopularniejsze kolędy powstały jednak na przełomie XVII i XVIII wieku. Wtedy to stworzono takie utwory jak „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu”, czy „Bóg się rodzi”.

Anna Twardy

FOTORELACJA: TUTAJ

"Rebels" Bukowsko na czele Gminnej Ligi Piłki Halowej

Category: Piłka nożna
Utworzone: wtorek, 19, styczeń 2016 09:23

BUKOWSKO / W dniach 16 i 17 stycznia 2016 roku na hali sportowej w Zespole Szkół w Bukowsku rozegrano kolejne mecze w Gminnej Lidze Piłki Halowej. Poniżej zamieszczamy wyniki spotkań. Finał Gminnej Ligi Piłki Halowej już w tym tygodniu w sobotę 23 stycznia 2016 roku!

DSC 0387 Kopiowanie Kopiowanie

 151214tabwyn

151214wynmeczow

Zakończenie rozgrywek GLPH - 23 stycznia (sobota)

"WOLA SĘKOWA" - "SOKÓŁ" POBIEDNO  17:00
"FC ALBATROS" BUKOWSKO - "ORKAN" MARKOWCE  17:45
"STRAŻ POŻARNA" SANOK - "REBELS" BUKOWSKO 18:30
"HOLD STRONG" BUKOWSKO - "ZRYW" TOKARNIA   19:15
"DREAM TEAM" BUKOWSKO - "ULTRAS" BUKOWSKO 20:00

FOTO:TUTAJ

Beskidzki Rajd Narciarski "Śladami Dwóch Kardynałów"

Category: Imprezy
Utworzone: wtorek, 12, styczeń 2016 12:59

BESKID / Gmina Zarszyn przy współpracy z Gminą Komańczą zaprasza na Beskidzki Rajd Narciarski „Śladami Dwóch Kardynałów”, który odbędzie się 6 lutego 2016 roku. Początek o godzinie 8.00 w Pastwiskach. Szczegóły poniżej.

0001

Gmina Zarszyn otrzymała statuetkę Lidera Rozwoju Regionalnego 2015 VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: wtorek, 17, listopad 2015 13:28

GMINA ZARSZYN / Gmina Zarszyn nie zwalnia tempa. Niedawno odebrała certyfikat "Przyjazna Polska", a już otrzymała kolejne wyróżnienie. Tym razem nominowano ją do tytułu Lider Rozwoju Regionalnego. Statuetkę lidera odebrał Wójt Gminy, Andrzej Betlej na III Polskim Kongresie Przedsiębiorczości, który zorganizowała w Łodzi Polska Agencja Przedsiębiorczości. Na gali zjawiło się ponad siedmiuset uczestników. Przeprowadzono 24 panele dyskusyjne poświęcone najważniejszym zagadnieniom polskiej gospodarki. Po części merytorycznej odbyły się konferencje prasowe. Nagrody wręczono w trzech programach: Polska Nagroda Innowacyjności 2015, Filar Spółdzielczości 2015 oraz Lider Rozwoju Regionalnego 2015.

DSC 0008 Kopiowanie Kopiowanie 

To wyróżnienie przede wszystkim świadczy o tym, że Gmina Zarszyn została doceniona za swoją działalność i codzienną pracę na rzecz lokalnych społeczności. Gmina ciągle zabiega o poprawę warunków życia mieszkańców. Całkowita kanalizacja gminy, budowa nowych i renowacja starych dróg, bogata infrastruktura to tylko niektóre punkty, które świadczą o wysokim stopniu zagospodarowania terenu. Warto zaznaczyć, że przez ostatnie lata Gmina pozyskała ponad 20 milionów zł dofinansowań z różnorodnych funduszy na rozwój i rewitalizację terenu. To prestiżowe wyróżnienie może przyczynić się do szerokiej promocji Gminy Zarszyn, a co za tym idzie, do zachęcenia potencjalnych inwestorów do inwestowania swoich pieniędzy właśnie tutaj.

DSC 0012 Kopiowanie Kopiowanie

Polski Kongres Przedsiębiorczości stanowi doskonałą okazję do nagrodzenia najwybitniejszych samorządów, przedsiębiorstw i instytucji, których działalność i osiągnięcia przełożyły się na nominację do nagrody Lidera Rozwoju Regionalnego 2015 dla podmiotów, które działają dla dobra lokalnych społeczności, sprawnie realizując inwestycje i pozyskując na ten cel środki unijne.

Ma ona charakter medialny, gdyż działania i osiągnięcia nominowanych są prezentowane na łamach ogólnopolskiej prasy, np. "Puls Biznesu", "Gazeta Wyborcza". Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły: Ministerstwo Gospodarki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Marszałek Województwa Łódzkiego, Polskie Centrum Akredytacji, Polska Izba Ekologii i Urząd Transportu Kolejowego. Patronat medialny objęły: "Dziennik Gazeta Prawna", "Gazeta Wyborcza", Telewizja Polska oraz Polskie Radio. Idea powstania Kongresu łączącego samorządy, środowisko naukowe i biznesowe powstała trzy lata temu.

at

 DSC 0031 Kopiowanie Kopiowanie

Pomagać dzieciom w Afryce - rozmowa z Marią Kuzin, mieszkanką Gminy Zarszyn FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: piątek, 11, wrzesień 2015 13:04

Afryka zawiera w sobie wiele tajemnic, których zapewne nigdy do końca nie odkryjemy. To również kontynent, którym targają liczne konflikty, a życie ludzi, mimo że nieskomplikowane, jawi się jako pełne trudności. Jednym z krajów afrykańskich jest Kenia położona we wschodniej części Afryki nad Oceanem Indyjskim. To właśnie ten kraj od paru lat odwiedza Maria Kuzin, mieszkanka naszej gminy. Jako nauczycielka jest szczególnie wyczulona na losy dzieci. Wystarczyła więc jedna wizyta w szkole w Malindi, aby pani Maria zdecydowała się pomóc afrykańskim uczniom w ich pogoni za wiedzą. Po powrocie do Polski wraz z mężem utworzyła grupę osób wspierających edukację dzieci afrykańskich. Pani Maria stała się również inspiracją dla dyrektora szkoły i nauczycieli do starań o stworzenie dzieciom lepszych warunków, w których mogą się rozwijać i które by ten rozwój wspomagały. Jej imieniem nazwano nową szkołę - Mary's Junior School, a z kolei imię jej męża otrzymał założony w Malindi szkolny klub sportowy - Andy's Club Sports. Pani Maria nawiązała przyjaźnie z dyrektorem Philipem Kimaro oraz dwiema nauczycielkami. Aby utrzymywać z nimi stały kontakt pozwalający na bieżąco śledzić osiągnięcia uczniów oraz problemy dotyczące placówki zdecydowała się wraz z mężem na podarowanie szkole tabletu, dzięki któremu komunikacja jest o wiele łatwiejsza. Zapraszam do lektury wywiadu przeprowadzonego z panią Marią. Będzie o Afryce, Kenijczykach, trochę śmiechu i trochę wzruszeń...

IMG 1400

ezarszyn.pl: Kiedy po raz pierwszy pojechała pani do Afryki i jak wspomina pani tę podróż?

Maria Kuzin: Pierwszy raz pojechałam do Afryki w 2012 roku. Była to propozycja mojego męża, żebyśmy wspólnie spędzili tam tydzień. Nie bardzo chciałam jechać, bowiem kraje afrykańskie w ogóle mnie nie pociągały. Niemniej jednak zdecydowałam się i ten pierwszy pobyt dokonał ogromnego zwrotu w moim życiu. Od tamtej pory zaczęłam zupełnie inaczej patrzeć na Afrykę i na ludzi tam mieszkających.

ezarszyn.pl: Co podoba się pani w Afryce?

M.K.: W Afryce podoba mi się wszystko. Jest to kraj tak interesujący, tak różnorodny, tak piękny , że trudno znaleźć mi cokolwiek, co mogłoby mi się nie podobać. Pierwsze wrażenie, kiedy przylatuje się do Afryki, to przepiękny zapach spalonej słońcem ziemi, zapach gotowanych potraw, zapach egzotycznych roślin. To jest taka mieszanka aromatów, która człowieka bardzo zachwyca. To się cały czas pamięta. Urzekła mnie różnorodność roślinna i zwierzęca, ale przede wszystkim Afrykańczycy. Ich życzliwość, dobroć, pogodność i uprzejmość. Są to ludzie bardzo otwarci i komunikatywni. Kiedyś przeczytałam w jakiejś książce, że Afrykanin po pierwszym spotkaniu jest twoim kolegą, po drugim spotkaniu jest twoim przyjacielem, a po trzecim spotkaniu z tobą już się nazywa twoim bratem. I rzeczywiście tak jest.

ezarszyn.pl: Jak postrzega pani Kenijki?

M.K.: Kenijskie kobiety są fascynujące. Mają w sobie dużo ciepła i otwartości. Bardzo szybko nawiązuje się z nimi kontakt. Poza tym są bardzo gościnne.

11024761 430381260445821 9019173303557009588 n

ezarszyn.pl: Ile razy była pani w Afryce do tej pory?

M.K.: Do tej pory odwiedziłam Afrykę cztery razy. Ostatni raz pojechałam do Kenii w grudniu 2014 roku. Moim miejscem docelowym jest miasto Malindi. To trzecie pod względem wielkości miasto w tym kraju po Nairobi i po Mombasie.

ezarszyn.pl: W jakich okolicznościach zaangażowała się pani w działalność charytatywną?

M.K.: W czasie mojego pierwszego pobytu zjawiła się rezydentka, która zaproponowała grupie Polaków wyjazd do szkoły Toto Junior School na terenie Malindi. Szkoła miejska, nieduża, 120 uczniów. Zebrała się mała grupka osób. Pojechaliśmy. Z racji tego, że pracuję jako nauczycielka, uważałam, że powinnam zobaczyć, jak funkcjonuje szkoła afrykańska. I w ten sposób zaczęła się moja historia i przygoda ze szkołą.

Gdy dotarliśmy na miejsce, dzieci przywitały nas oklaskami i brawami, rzucały kwiaty pod nasze stopy, przyozdobiły girlandami. Wprowadziły nas na szkolny dziedziniec. Na dziedzińcu znajdowało się ogromne drzewo mango i tam 120 dzieci siedziało na ziemi, nieliczne siedziały na plastikowych krzesełkach i biły brawo. Wszystkie się cieszyły. Zaśpiewały piosenkę w języki suahili. Obok stały dwa budynki szkoły, rodzaj baraków, bez okien. Można powiedzieć, że mury miały dach i tylko tyle. Tak wyglądały szkoły. Nie byłyśmy przygotowane na taki widok.

Po powitaniu rozpoczęła się akademia. Dzieci przygotowały dla nas występy. Były tańce, konkursy, piosenki, a potem zaproszono nas do zabawy. Jeden moment z tej wizyty szczególnie utkwił mi w pamięci. Kiedy rozdałyśmy dzieciom cukierki, które miałyśmy ze sobą, te które otrzymały słodycze, chcąc podzielić się z pozostałymi, moczyły lizak w ustach, następnie smarowały przegub dłoni i dawały kolejnym dzieciom, które nie dostały, takiego lizaka czy cukierka, żeby zlizywały tę słodkość z ich ręki. W ten sposób wszystkie dzieci tak jakby otrzymały te słodycze. Było to bardzo, bardzo wzruszające. Towarzyszyły mi dwie koleżanki, które pierwszy raz były w Afryce. Wszystkim nam pociekły łzy ze wzruszenia.

IMG 1977

Potem zwiedzałyśmy klasy. Trudno opisać wygląd tych pomieszczeń. W klasach młodszych nie było ławek, ani podłogi. Dzieci siedziały na takim gruzowisku. Nie było tablic. W starszych klasach, w jednym z pomieszczeń były trzy ławki i taka gofrowana tablica. Widok był przerażający. Żadnej pomocy, żadnych map, że nie wspomnę o jakiejś pracowni komputerowej.

W czasie tego pierwszego pobytu doszłam do wniosku, że chciałabym tym dzieciom pomóc. Że te dzieci są warte tego, by wspierać ich naukę. Tym bardziej, że szkoły w Kenii są płatne. Czesne nie wynosi dużo. Za miesięczny pobyt dziecka w szkole trzeba zapłacić około 4 dolarów, a więc 12 zł. Dla nich jest to jednak kwota ogromna i zdarza się tak, że niektóre dzieci chodzą do szkoły, dopóki rodzice płacą za ich edukację. Zdarza się też, że dyrektor szkoły sam pokrywa z własnych pieniędzy czesne dla tych dzieci, bo bardzo mu zależy na tym, aby jak największa ilość uczniów korzystała ze szkoły, gdyż edukacja jest oknem na świat dla wszystkich dzieci. Po powrocie do Polski utrzymaliśmy kontakt mailowy z dyrektorem placówki, panem Philipem Kimaro i zaproponowałam mu, że możemy wspomagać kilkoro dzieci z jego szkoły. Kilku naszych znajomych przyłączyło się do tej akcji. Dyrektor wybrał ze szkoły dzieci najuboższe. Przesłał nam mailem ich zdjęcia, opisał ich sytuację rodzinną. W ten sposób założyliśmy grupę wspierającą dzieci w Afryce. Potem się okazało, że coraz więcej znajomych chciało pomagać dzieciom afrykańskim. Mówiłam o tym, ludzie przyłączali się do nas i teraz stanowimy grupę 18 osób. Wspomagamy 20-kilkoro dzieci. Niektórzy z nas sponsorują jedno dziecko, ale są też tacy, którzy sponsorują dwoje dzieci. Dzieci są w różnym wieku. Wysyłamy im co trzy miesiące około 30 dolarów. Pieniążki trafiają do dyrektora, który opłaca czesne. Resztę pieniędzy przeznacza na zakup przyborów szkolnych, na leczenie dziecka, bądź wspieranie jego rodziny.

 IMG 1918

ezarszyn.pl: Jak doszło do budowy nowej szkoły?

M.K.: Dyrektor Kimaro nawiązał też kontakt z dyrektorem z gimnazjum i z dyrektorką ze szkoły podstawowej w Zarszynie. Razem przesłaliśmy mu strony internetowe naszych szkół i kiedy on zobaczył, jak wyglądają u nas szkoły, jak wyglądają klasopracownie, jak wyglądają uroczystości, zachwycił się bardzo tymi obrazami. Wtedy zrodziła się u niego myśl wybudowania i utworzenia nowej szkoły na wzór polskiej szkoły. Zaczął czynić wszelkie starania, by zdobyć pieniądze z rządu. Jeździł do Nairobi, pisał projekty. Kosztowało go to dużo trudu i zaangażowania, żeby móc zdobyć potrzebne fundusze. Nową szkołę nazwał moim imieniem. Szkoła nazywa się Mary’s Junior School. Było mi bardzo miło, aczkolwiek uważałam, że na to sobie nie zasłużyłam. Jest to szkoła prywatna, dyrektorem jest pan Philip Kimaro. Po około 3-4 miesiącach działalności reklamowej, w nowej szkole uczy się około 140 dzieci. Zapytano mnie, jakie mundurki mają nosić uczniowie. Też było mi bardzo miło, że mogłam mieć w tym swój udział. Zaproponowałam, żeby były to mundurki w kolorze niebiesko-granatowo- białym. Tak też się stało. Chłopcy i dziewczynki mają niebieskie koszulki, granatowe spodenki i granatowe spódnice. Zaproponował też dyrektor, aby wymyślić logo szkoły według ustalonych kanonów. Rodzinnie zaproponowaliśmy mu logo szkoły, które ma polską flagę, z czego jestem bardzo dumna. I to logo widnieje na głównej ścianie, przy wejściu do szkoły Mary’s Junior School. Logo zaprojektował mój syn Wiktor, ale można powiedzieć, że wszyscy w tym uczestniczyliśmy. Logo składa się z wielu elementów. Wygląda w ten sposób, że z jednej strony ma flagę polską, z drugiej strony flagę kenijską. W jednej części jest grupka dzieci zmierzających do szkoły, jest książka i pióro. Zaproponowaliśmy również komputer, ale dyrektor nie zgodził się, jako że szkoła nie ma pracowni komputerowej. Jej powstanie pozostaje w marzeniach dyrekcji, nauczycieli i uczniów.

11218168 492491384234808 5152448825605664086 n

ezarszyn.pl: Jaki jest system nauczania w kenijskiej szkole?

M.K.: Do szkoły przyjmowane są dzieci od 2 do 16 roku życia, przy czym te od 2 do 6 roku życia tworzą grupę przedszkolną. Potem zaczynają się uczyć od pierwszej klasy tak jak i u nas. Kończą edukację w tej szkole w wieku 16 lat. Jest to etap podstawowy, odpowiednik naszej podstawówki i gimnazjum. Po zdaniu egzaminów część dzieci już kończy edukację z powodów finansowych. Natomiast te które mogą się uczyć dalej, rozpoczynają naukę w college'u w Mombasie. Po ukończeniu tego etapu niektórzy rozpoczynają studia. Np. siostra dyrektora szkoły ukończyła dwa lata temu w Nairobi Akademię Medyczną.

ezarszyn.pl: Co trzeba zrobić, aby zaadoptować takie dziecko?

M.K.: Pomagać dzieciom w Afryce, czy w innych częściach świata można w bardzo prosty sposób. Robią to różne fundacje, organizacje, stowarzyszenia i zgromadzenia. Trzeba się do nich zwrócić, opłata jest stała, mniej więcej wynosi to 70 zł z groszami. One wybierają dziecko i co miesiąc wysyła się im tę kwotę. Pieniążki trafiają przez fundację czy zgromadzenie do osoby opiekującej się danym dzieckiem, po czym przysyłają też informację zwrotną w postaci listu lub świadectw. Taką adopcję na odległość prowadzi nasza Szkoła Podstawowa w Zarszynie.

IMG 1946

To czym my się zajmujemy jest naszym zaangażowaniem społecznym. Oboje z mężem zbieramy od znajomych pieniądze i przesyłamy bezpośrednio na konto szkoły. Kontem tym dysponuje dyrektor, Philip Kimaro i on rozdziela fundusze między uczniów. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, wspiera również rodziny. Te pieniądze, które przesyłamy, docierają do dzieci w całości. Skąd wiemy, że trafiają do dzieci? Przeważnie przychodzą listy, maile ze ich zdjęciami. Dzieci trzymają takie karteczki przed sobą i dziękują nam w języku angielskim i w języku suahili. Napisane jest na karteczce imię i nazwisko rodzica, który przesłał te fundusze. Jest też możliwość wysyłania paczek. Każdy z nas robi to indywidualnie. Wysyłamy ciuszki bądź jakieś przybory. Taka paczka idzie około miesiąca. Wzruszające są zdjęcia tych dzieci w naszych ubraniach. Myślę, że warto pomagać tym dzieciom, ponieważ są one bardzo wdzięczne.

ezarszyn.pl: Czy kiedykolwiek spotkała się pani z rodzicami dziecka, któremu pani pomaga?

M.K.: Tak, spotkałam się z rodzicami dziewczynki, którą się opiekuję. Mama z tatą dziewczynki mieszkają na obrzeżach miasta. Pojechałam tam któregoś dnia takim pojazdem, który nazywa się tuk tuk. Mama czekała na mnie pod drzewem mango. Gdy mnie ujrzała, rozpłakała się, więc zapytałam, dlaczego płacze. Powiedziała, że pierwszy raz biała kobieta przekroczyła teren, na którym oni mieszkają. Nigdy białej kobiety nie było na ich podwórzu. W komunikacji pomagał nam dyrektor. Kobieta mówiła w języku suahili, a on tłumaczył. Zapytałam ją, czy chciałaby, aby jej córka kiedyś przyjechała do Polski. Powiedziała, że bardzo by chciała, aby studiowała w naszym kraju.

IMG 5004

ezarszyn.pl: Czy nie obawiała się pani ataków terrorystycznych, do których dochodzi w Afryce?

M.K.: Zawsze istnieje jakiś strach, jakaś obawa, ale pewnych granic się nie przekracza. Jeśli nie byłoby możliwości wyjechania do Afryki, to wtedy biura nie oferują wyjazdów. Natomiast jest coś takiego, że wraz z mężem po prostu czekamy na kolejny wyjazd. Nie możemy się doczekać. Zawsze, gdy wracamy, to już planujemy, kiedy wyjedziemy następnym razem...

ezarszyn.pl: Kiedy następny wyjazd?

M.K.: Zapewne w zimie, dlatego że w Kenii nie jest tak bardzo gorąco. Patrzymy też na to, aby kupić tańsze bilety. Najlepiej jechać poza sezonem. Najlepszą porą na wyjazd jest koniec listopada. Można jechać przez biuro. Można jechać samemu. Kombinować różne trasy. Lecieć przez Frankfurt, przez Zanzibar. Traktować to w kategorii przygody. Ważna jest komunikacja. Podstawy języka angielskiego trzeba sobie przyswoić, by móc porozumiewać się na lotnisku, czy w innych miejscach. Z Kenijczykami bardzo łatwo się rozmawia, ponieważ oni mówią bardzo wolno w języku angielskim.

ezarszyn.pl: Czy zdarzyło się pani zostać zaproszoną do domu Kenijczyka?

M.K.: Bywałam na proszonych kolacjach u dyrektora w domu. W momencie kiedy się zgodziłam, musiałam zaakceptować warunki, jakie tam obowiązują. Mianowicie tam posiłki zjada się rękoma, oczywiście po uprzednim umyciu rąk w miseczce podanej przez gospodynię domu. Siedzi się na podłodze, na bambusowej macie. Istnieje pewna obawa spożywania tych posiłków, gdyż posiadamy inną florę bakteryjną. Tam jest też problem z wodą. Co prawda wszystkie potrawy były gotowane, ale zawsze istnieje jakieś niebezpieczeństwo. W momencie kiedy zdecydowaliśmy się, że pójdziemy na taką kolację, wiedzieliśmy, że nie możemy odmówić spożywania tych posiłków. Liczyliśmy się z konsekwencjami zdrowotnymi, ale nic się nikomu nie stało.

ezarszyn.pl: Co zazwyczaj na takich kolacjach podają?

M.K.: Zazwyczaj jest to ryż, który ma różowy kolor. Niestety nie dopytałam, co to za rodzaj ryżu. Do tego kurczak panierowany lub w innej postaci. Podają też ryby i placki, które są wypiekane przez gospodynię domu. Takie placki są podobne do naszych naleśników, aczkolwiek inaczej smakują. Kenijczycy piją wodę mineralną. Nie spożywają praktycznie alkoholu. Do tego zjadają arbuzy czy ananasy. Chciałam powiedzieć, że taka kolacja przygotowana dla nas była bardzo wykwintna, ponieważ na co dzień jedzenie mięsa jest naprawdę rzadkie i przeciętnej rodziny nie stać na to, aby to mięso spożywać. Dyrektor Kimaro kiedyś mi powiedział, że dzięki temu, że odwiedziłam mamę dziewczynki, którą sponsoruję, on dostał od tej matki kurczaka i mógł nakarmić swoją rodzinę tym kurczakiem.

ezarszyn.pl: Brała pani udział w jakiś kenijskich uroczystościach?

M.K.: Nie brałam udziału w ślubie, aczkolwiek planuję następnym razem uczestniczyć w ceremonii mszalnej w kościele. Nigdy do tej pory nie udało mi się być tam w kościele na nabożeństwie. Tam niedzielne nabożeństwa trwają kilka godzin i są oprawione muzyką oraz pięknym śpiewem. Są one wspaniałymi uroczystościami, na które przychodzą rodzice ze swoimi dziećmi.

ezarszyn.pl: Czy była pani kiedykolwiek w wiosce afrykańskiej?

M.K.: Tak, odwiedziłam wioskę afrykańską. Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie, ponieważ zobaczyłam, jak żyją ludzie w buszu. Zazwyczaj jest to dość duża grupa, około 30 osób. Kobiety są bardzo skromnie ubrane, na nasz przyjazd włożyły na siebie stroje ludowe i zaprezentowały nam występ. Potem my przebrałyśmy się też w te spódniczki i tańczyłyśmy razem z nimi. Bardzo się cieszyły, że nie przyjechałyśmy tylko robić zdjęć, ale uczestniczyłyśmy w ich widowisku. Potem zaproszono nas do obejrzenia chat, w których mieszkają. Są to takie chatki z pni bambusa, zlepione błotem. Zazwyczaj jest to jedno pomieszczenie, w którym znajduje się łóżko dla rodziców i dla dziecka. Reszta śpi na bambusowych matach na podłodze. Z wyposażenia nie ma tam praktycznie nic. Jest tylko lampka oliwna, ponieważ taką lampką oświetlają taką chatkę. Kiedy jest ciepło, życie toczy się na zewnątrz, a kiedy jest pora deszczowa, mieszkają sobie w tej chatce. W takich wioskach nie ma szkół. Zazwyczaj sprawę edukacji rozwiązują w ten sposób, że co kilka kilometrów znajduje się budynek, do którego przyjeżdża nauczycielka. Dzieci z kilku wiosek raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie przychodzą do takiej szkoły i pobierają naukę. Ciekawą sprawą jest też wielożeństwo. W prawie kenijskim jest tak, że mężczyzna może posiadać 10 żon, ale żeby posiadać kilka żon, musi tym żonom zapewnić mieszkanie i wyżywić dzieci. W wioskach zdarza się dosyć często, że mężczyźni mają po dwie, trzy, cztery żony. Natomiast w miastach, jak rozmawiałam z nauczycielami, mężczyźni mają tylko jedną żonę, gdyż zdają sobie sprawę, że nie są w stanie utrzymać kilku żon.

Spotkałam się też dwa razy z szamanem w wiosce. Było to też takie bardzo tajemnicze spotkanie, ponieważ on wiedział, że przyjedziemy, przygotował jakieś proszki, korzenie, które nam podarował i powiedział, że te substancje przyczynią się do tego, że szczęśliwie wrócimy do Polski.

IMG 2142

ezarszyn.pl: Przeżyła pani jakieś nieprzewidzianie przygody w Afryce?

M.K.: Pamiętam, że kiedy pojechaliśmy do Watamu, zwiedzać ruiny miasta Gede, nie przypuszczałam, że jest tam tyle małp. Zaatakowały nas, co chwilę wyskakując nam na plecy. Przewodnik śmiał się z tej sytuacji, jako że tych małp pełno jest w okolicy. Mówił nawet, że są plemiona w Afryce, które zjadają małpy, co było dla nas obrzydliwe. Nie mogłyśmy się od nich opędzić, zwłaszcza, że byłyśmy świadome tego, że mogą roznosić różne choroby. To jedna z takich sytuacji śmiesznych, zaskakujących i może troszkę niebezpiecznych.

Zdarzyło się nam też, że kiedy byliśmy na safari i obserwowaliśmy zwierzęta, przed samochodem przebiegło stado słoni. Przewodnik powiedział, że było to bardzo niebezpieczne, gdyż słonie mogą zaatakować. Okazało się, że w tym stadzie było słoniątko. Słoniątko przebiegło przez drogę i stado wraz z matką podążyło za nim. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.

IMG 1469

ezarszyn.pl: Jak podsumuje pani te wyjazdy do Afryki?

M.K: Nasunęła mi się taka refleksja po pobycie u szamana, czy w szkole, czy w tych domach rodzinnych dziewczynek, że jeżeli tych ludzi, Kenijczyków traktuje się z należnym im szacunkiem, jeżeli się ich słucha, to oni odwzajemniają się nam tym samym. Lubią nas, są życzliwi. I myślę, że jest to sukces naszych wspólnych kontaktów, polsko-kenijskich.

ezarszyn.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów w wspieraniu afrykańskich dzieci w ich dążeniach do zdobywania wiedzy.

Rozmowę przeprowadziła: Anna Twardy

Zdjęcia: z archiwum Marii Kuzin

Zapraszamy do obejrzenia video z Marią Kuzin:

Zaproszenie na Rekonstrukcję Historyczną w Nowosielcach - program imprezy!

Category: Imprezy
Utworzone: piątek, 22, maj 2015 08:22

WÓJT GMINY ZARSZYN ZAPRASZA NA REKONSTRUKCJĘ HISTORYCZNĄ WYDARZEŃ  

Z 1944r.- WALK II CZECHOSŁOWACKIEJ BRYGADY SPADOCHRONOWEJ
W NOWOSIELCACH 23 – 24 maja 2015 R.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

SOBOTA 23. 05. 2015R.

Godz. 16:30– Uroczystość przy pomniku II Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej                w Nowosielcach – „Oddajmy im cześć”

- wystawienie warty i pocztów sztandarowych

- przemówienia okolicznościowe

- modlitwa za poległych żołnierzy pochowanych na terenie gminy Zarszyn

- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku

Godz. 17:00- Otwarcie wystawy okolicznościowej

Godz. 17:05  - Panel dyskusyjny z wykładem dr hab. Andrzeja Olejki na temat walk II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej w Nowosielcach.

Godz. 18:00 Wieczornica w parku przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach

- występ Młodzieżowej Grupy Wokalno – instrumentalnej z Nowosielec

- występ uczniów Szkoły Podstawowej w Nowosielcach

- występ grupy Wokalnej Stowarzyszenia KGW „Gniewoszanki”

   

NIEDZIELA 24. 05.2015 R.
Godz. 8:00  Msza Św. w intencji żołnierzy II Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej  poległych na terenie gminy Zarszyn   w Kościele  Parafialnym w Nowosielcach

            
godz. 14:00 Rozpoczęcie imprezy historyczno- kulturalnej
-prezentacja  sprzętu spadochronowego 6 Batalionu Logistycznego JW 4686  z Krakowa  
- pokaz sprzętu uzbrojenia – 6 Batalionu Dowodzenia JW 4009   Kraków
- prezentacja 21 Batalionu Logistycznego w Rzeszowie
-Patrol konny Policji
godz. 14:30  Rekonstrukcja historyczna walk II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej. Lektorat  poprowadzi  dr hab. Andrzej Olejko.
Godz. 16:00 – obok Szkoły ZSCKR
- Część oficjalna
- Koncert Orkiestry Dętej „Lutnia” z Zarszyna  
- pokaz  dynamicznego wyszkolenia – 6 Batalionu Powietrznodesantowego  JW. 4115 z Gliwic
Godz. 17:00 - występy artystyczne i pokazy
- występ Młodzieżowej Grupy Wokalno – instrumentalnej               z Nowosielec
- Pokaz akrobatyki artystycznej
- występ Grupy Obrzędowej Stowarzyszenia KGW „Gniewoszanki” w Nowosielcach
- występ ZSCKR Nowosielce Band
- występ Zespołu     WYMIATACZE
- pokaz Straży Granicznej
- pokaz ratownictwa Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku
- pokaz Grupy Bieszczadzkiej  GOPR

 Imprezie towarzyszyć będzie wystawa i wiele innych atrakcji.

 plakat

Zaproszenie na Rekonstrukcję Historyczną w Nowosielcach

Category: Imprezy
Utworzone: poniedziałek, 11, maj 2015 09:45

NOWOSIELCE / Wójt Gminy Zarszyn serdecznie zaprasza na Rekonstrukcję Historyczną wydarzeń z 1944 roku walk II Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Powietrznodesantowej, która odbędzie się w Nowosielcach w dniach 23-24 maja 2015 roku. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ambasador Republiki Słowackiej, Ambasador Republiki Czeskiej, Wojewoda Podkarpacki oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. Szczegóły na plakacie.

plakat

Drużyna z Odrzechowej zwycięzcą XII Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Zarszyn FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: wtorek, 03, marzec 2015 09:24

GMINA ZARSZYN / NOWOSIELCE / Drużyna z Długiego musiała pożegnać się z Pucharem Przechodnim, który wywalczyła w zeszłym roku. W finale XII Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Zarszyn przegrała z drużyną z Odrzechowej 1:2. Poziom gry obu drużyn był wyrównany, a mecz finałowy pełen emocji. Odrzechowa wygrała przewagą dwóch punktów w ostatnim secie. Okazja do rewanżu nadarzy się dopiero za rok.

DSC 0671 Kopiowanie Kopiowanie

 

W zawodach wzięło udział sześć drużyn:

Grupa A – Odrzechowa, Długie MIX, Nowosielce

Grupa B – Długie, Nowosielce ZSCKR, Odrzechowa II

Mecze grupowe:

Grupa A

Odrzechowa – Długie MIX 2:0 (25:08, 25:22)

Nowosielce – Odrzechowa 0:2 (18:25, 18:25)

Długie MIX – Nowosielce 0:2 (17:25, 21:25)

Grupa B

Długie – Nowosielce ZSCKR 2:0 (25:13, 25:11)

Odrzechowa II – Długie 0:2 (12:25, 22:25)

Nowosielce ZSCKR – Odrzechowa II 0:2 (18:25, 16:25)

Półfinały:

Odrzechowa – Odrzechowa II 2:0 (27:25, 26:24)

Długie – Nowosielce 2:0 (25:16, 25:09)

Finały:

Mecz o III miejsce:

Nowosielce – Odrzechowa II 1:2 (17:25, 27:25, 04:15)

Mecz o I miejsce:

Odrzechowa – Długie 2:1 (22:25, 26:24, 17:15)

Klasyfikacja końcowa:

1. Odrzechowa

2. Długie

3. Odrzechowa II

4. Nowosielce

5. Nowosielce ZSCKR

6. Długie MIX

Zapraszamy do obejrzenia galerii z turnieju oraz videorelacji.

GALERIA: Tu

„Młody Nobel” zawitał do Gimnazjum w Długiem FOTO i VIDEO

Category: Gimnazja
Utworzone: sobota, 21, luty 2015 15:16

DŁUGIE / W sobotę, 21 lutego 2015 roku w Gimnazjum w Długiem odbył się Dzień Otwarty oraz Piknik Edukacyjny – Młody Nobel V. Zajęcia rozpoczęły się od godziny 9.30 i trwały do 13.30. Warsztaty i pokazy poprowadzili głównie studenci z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Politechniki Rzeszowskiej. W Pikniku wzięło udział około 150 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z sąsiednich miejscowości. Młodych uczestników podzielono na pięć grup.

DSC 0230 Kopiowanie Kopiowanie 

Dzień Otwarty rozpoczął się od powitania na sali gimnastycznej uczniów oraz ekipy Młodego Nobla przez Dyrektora Gimnazjum w Długiem, panią Edytę Wolańską. Goście mogli wysłuchać występu szkolnego zespołu muzycznego GDTeens, który wykonał kilka coverów znanych piosenek oraz zobaczyć prezentację multimedialną poświęconą Gimnazjum w Długiem. Następnie po opuszczeniu sali gimnastycznej dzieci ze szkół podstawowych z Długiego, Nowosielec, Pielni, Bażanówki oraz młodzież gimnazjalna z gimnazjum w Długiem oraz w Zarszynie udali się na poszczególne zajęcia. Warsztaty i pokazy były realizowane w ramach pięciu ścieżek edukacyjnych: chemia, biologia, fizyka, robotyka i pierwsza pomoc.

Jako pierwsze równocześnie odbyły się zajęcia z chemii, fizyki i pierwszej pomocy. Na warsztatach z chemii dzieci dowiedziały się, jak przygotować domowe żelki oraz jak stworzyć ciecz nienewtonowską, która jest zarówno płynem, jak i ciałem stałym. Na chemicznym pokazie wolontariusze pokazali młodym uczestnikom, czym są barwniki i jak działają oraz jak wytworzyć chemiczną pianę. Z kolei studenci fizyki zapoznali dzieci i młodzież z wybranymi zagadnieniami z elektrostatyki, termodynamiki i wielu innych dziedzin tej nauki. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. jak ciepłe powietrze unosi do góry piłkę oraz balon. Na zajęciach z pierwszej pomocy wolontariusze opowiedzieli zebranym uczniom o podstawowych wiadomościach z zakresu ratownictwa: czym jest pierwsza pomoc, jak należy ją stosować i jakim sprzętem posługują się ratownicy. Oprócz tego każdy chętny mógł przećwiczyć zdobyte informacje na specjalnym sprzęcie medycznym.

Kolejne zajęcia, które odbyły się w Gimnazjum w Długiem to biologia i robotyka. Studenci biologii wprowadzili uczniów w świat zmysłów człowieka oraz ludzkiego DNA, zaś studenci robotyki zademonstrowali jeden z najciekawszych pokazów tego dnia. W czasie trwania lekcji wolontariusze zaprezentowali roboty, z których każdy potrafił wykonać coś innego. Dużym zainteresowaniem cieszył się robot Segway, który, balansując na dwóch kołach, poruszał się, utrzymując równowagę dzięki specjalnym czujnikom. Inne roboty, o których opowiedzieli studenci, to m.in. robot, który napotykając przeszkodę, próbuje ją uderzyć oraz robot, który potrafi swoją „trąbką” m.in. przybić piątkę.

Dla dzieci te nietypowe lekcje były nie tylko świetną zabawą, ale również czasem spędzonym z pożytkiem. Uczniowie przekonali się, że nauki ścisłe potrafią być fascynujące, a zdobywanie wiedzy nie musi być nudne i męczące. Zafascynowanie uczniów przeprowadzonymi pokazami i warsztatami studenci działający w kampanii „Młody Nobel” uzyskali dzięki swojej kreatywności w przekazywaniu wiedzy i ukazywaniu prostych eksperymentów wyjaśniających otaczające nas zjawiska oraz dzięki umiejętności bezpośredniego nawiązywania kontaktów z dziećmi i młodzieżą, którzy mogli czynnie uczestniczyć w wybranych symulacjach. Warto pamiętać, że eksperymenty i doświadczenia naukowe to najlepsza i najbardziej aktywizująca uczniów metoda dydaktyczna, której bardzo często brakuje w polskich szkołach opierających się w nauczaniu bardziej na teorii, aniżeli praktyce.

Kampania edukacyjna „Młody Nobel” promuje przedmioty ścisłe wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjum w małych miejscowościach oraz zachęca do poszerzania wiedzy z tych dziedzin nauki. W jej trakcie przekazuje się uczniom pozytywny wzorzec osobowy i zachęca do dalszego rozwoju. Warsztaty i pokazy odbywające się w ramach kampanii poszerzają kompetencje, zainteresowania i horyzonty młodych ludzi.

Organizatorem kampanii „Młody Nobel” jest Fundacja Rozwoju Wolontariatu oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

A.T.

Zapraszamy do obejrzenia galerii: Tu

Strażacy zdobyli tytuł Ratownika FOTO

Category: Region
Utworzone: poniedziałek, 16, luty 2015 15:16

JAĆMIERZ / Przez 6 dni trzydziestu strażaków (25 z gminy Zarszyn i 5 z gminy Bukowsko) szkoliło się w zakresie kursu KPP. Wszyscy uczestnicy po ukończeniu kursu i zaliczeniu egzaminu zdobyli tytuł RATOWNIKA, który spełnia wymagania z art. 13 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dn. 8 września 2006 r. Świetne szkolenie poprowadziło Centrum Szkoleniowe „SACHMET” z Łodzi, a gospodarzami szkolenia była jednostka OSP Jaćmierz.

15620 787700571266668 4738229016924745975 n

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy przygotowuje ratowników do realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji, w tym w szczególności udzielania osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia do czasu przekazania ich personelowi zakładów opieki zdrowotnej.

 

GALERIA: Tu

 

Materiały nadesłane

V Beskidzki Rajd Narciarski już za nami! FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: wtorek, 10, luty 2015 09:35

GMINA ZARSZYN / W dniu 7 lutego odbył się jednodniowy V Beskidzki Rajd Narciarski „Śladami Dwóch Kardynałów”. Narciarze, w grupie około 30 osób, wyruszyli z Pastwisk o godzinie 8.00.

DSC 0002 Kopiowanie

W tym roku trasa rajdu była nieco dłuższa. Przebiegała dwoma szlakami: zielonym w las, przez górę św. Anny do Puław Górnych, tam w miejscu rozdrożnej lipy uczestnicy już czerwonym szlakiem weszli w pasmo Bukowicy, aby udać się przez Tokarnię i Karlików do masywu Kamienia, a następnie przez Wahalowski Wierch i komaniecki las do Domu Rekolekcyjnego Sióstr Nazaretanek w Komańczy, gdzie na narciarzy czekał ciepły posiłek.

Głównym organizatorem Rajdu była Gmina Zarszyn. Na rozpoczęciu nie zabrakło Wójta gminy, Andrzeja Betleja oraz Romana Kuźniara, polskiego politologa i profesora nauk humanistycznych, który bierze czynny udział w każdym Rajdzie „Śladami Dwóch Kardynałów”. Przed wyruszeniem w drogę narciarze uczcili chwilą ciszy zmarłego w grudniu 2014 roku Stanisława Nahajowskiego, prezesa Podkarpackiego Okręgowego Związku Narciarskiego. Nad bezpieczeństwem uczestników jak zawsze czuwał Bieszczadzki Oddział GOPR-u.

Co prawda Narciarski Rajd nie integruje aż tylu uczestników jak Letni Rajd Beskidzki, w którym bierze udział zwyczajowo około 300 osób, ale w każdym kolejnym roku liczba narciarzy rośnie. Na przebieg Rajdu i wybór trasy wpływają warunki pogodowe, gdyż z powodu naszej kapryśnej zimy często śniegu jest albo za mało, albo za dużo. W tym roku można przyznać, że zima dopisała i rajd sprawił narciarzom dużo radości.

A.T.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i video z rozpoczęcia Rajdu.

 

 

GALERIA: Tu

Rusza budowa wodociągu w Nowosielcach

Category: Region
Utworzone: poniedziałek, 26, styczeń 2015 15:05

GMINA ZARSZYN / NOWOSIELCE / Wieś Nowosielce niedługo doczeka się sieci wodociągowej. Już dzisiaj zostanie podpisana umowa z wykonawcą oraz odbędzie się przekazanie placu budowy. Termin wykonania prac jest dość krótki, gdyż firma WODO-GAZ z Przeworska, która wygrała przetarg na realizację inwestycji, ma czas na wywiązanie się z zobowiązań do końca maja 2015 roku. Tak krótki okres jest podyktowany terminami, do których Gmina musi się zastosować, aby nie stracić dofinansowania.

miniaturka-wodociag medium

Nowosielce to kolejna miejscowość w Gminie Zarszyn, w której powstanie sieć wodociągowa. Wszystko odbędzie się w ramach projektu pod nazwą „Wykonanie sieci wodociągowej w Nowosielcach i Długiem”. Urząd Gminy Zarszyn starał o dofinansowanie z UE. Projekt zgłoszony przez gminę został zatwierdzony przez Zarząd Województwa Podkarpackiego i otrzyma dodatkowe fundusze w ramach działania 321 „Podstawowe usługi dla gospodarki ludności wiejskiej” w zakresie gospodarki wodno-ściekowej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Całkowity koszt robót budowalnych wg umowy na roboty budowlane wyniesie 1 192 979, 37 zł. Kwota dofinansowania z EFR całego przedsięwzięcia to 833 526, 00 zł. W ramach projektu zostaną sfinansowane koszty: robót budowlanych, nadzoru inwestycyjnego oraz obsługi geodezyjnej.

Zadanie obejmuje budowę sieci wodociągowej o długości 13 954 m wraz z dwoma hydroforniami w Nowosielcach. Sieć zostanie włączona do istniejącego kolektora wodociągowego w miejscowości Długie. W gminie Zarszyn na budowę wodociągu czekają jeszcze trzy miejscowości: Pielnia, Odrzechowa i Pastwiska.

A.T.

Pierwsza na Podkarpaciu biogazownia już otwarta

Category: Region
Utworzone: piątek, 23, styczeń 2015 09:35

ODRZECHOWA / W dniu 21 stycznia 2015 roku o godzinie 12.00 odbyło się oficjalne otwarcie pierwszej w naszym województwie biogazowni. Projekt został zrealizowany przez Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB w miejscowości Odrzechowa w Gminie Zarszyn.

6

Inwestycja powstała w ramach projektu „Budowa biogazowni rolniczej o mocy 500 KW w miejscowości Odrzechowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.

Starania o pozwolenie na budowę Zakład rozpoczął już w 2012 roku. Decyzję na pozwolenie budowy wydano rok później, w sierpniu 2013 roku. Wykonanie zadania powierzono Konsorcjum firm: H. Cegielski – Poznań S.A., „Pol-Dróg Drawsko Pomorskie” S.A. oraz Better Energy Sp. z o.o. Plac budowy przekazano wykonawcy w październiku 2013 roku, a roboty ziemne rozpoczęto jeszcze w tym samym miesiącu. Budowa biogazowni kosztowała ok. 8,7 mln zł. Z kolei całkowity koszt inwestycji ZD IZ PIB Odrzechowa wyniósł 14,1 mln zł. Zakład Doświadczalny otrzymał ponadto dofinansowanie z RPO i PROW na realizację zadania. Z RPO WP na budowę biogazowni uzyskano 3,8 mln zł, natomiast z PROW na realizację inwestycji - 0,69 mln zł.

4

5

Do powstania biogazowni przyczyniła się pozytywna opinia Dyrekcji Instytutu Zootechniki, konieczność dywersyfikacji przychodów oraz bliskość zbiornika wody pitnej w Sieniawie. Dzięki biogazowni Zakład będzie mógł częściowo wykorzystać zbędne odpady organiczne oraz wyeliminować konieczność budowy kolejnych płyt gnojowych i zbiorników na gnojówkę.

2

Parametry energetyczne biogazowni przedstawiają się następująco:

- Moc elektryczna: 500 kW

- Moc cieplna: 518 kW

- Typ silnika: GE Jenbacher

- ilość silników: 1 szt.

Roczna produkcja energii to około 4 150 MWh energii elektrycznej oraz 4 400 MWh energii cieplnej. Substratami biogazowni są głównie: produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, surowce pochodzenia roślinnego oraz produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego.

Aukcja konika PAWIK-O zakończona!

Category: Region
Utworzone: czwartek, 22, styczeń 2015 11:50

ODRZECHOWA / Wczoraj, 21 stycznia 2015 roku zakończyła się licytacja konika huculskiego PAWIK-O, który został przekazany przez Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej na aukcję wspierającą Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Ogierek został sprzedany za 1225 zł, które zasilą konto WOŚP. Kary konik niestety uzyskał o 1 575 zł mniej niż jego ubiegłoroczny poprzednik, ogierek PREMIER-O.

IMG 5035

XI Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Zarszynie FOTO i VIDEORELACJA

Category: Videorelacje
Utworzone: wtorek, 20, styczeń 2015 13:35

ZARSZYN / W dniu 18 stycznia 2015 roku o godzinie 15.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Marcina i Matki Boskiej Szkaplerznej w Zarszynie odbył się XI Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek.

DSC 0958 Kopiowanie

 

 

W roli prowadzącej wystąpiła Bogumiła Bętkowska, Kierownik Referatu Kultury Sportu i Promocji Gminy Zarszyn.

W Przeglądzie wzięło udział łącznie 13 zespołów, solistów i chórów:

1. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jaćmierza - Dzisiaj w Betlejem, Przybieżeli do Betlejem, Bóg się rodzi, White Christmas

2. Grupa Wokalna przy KGW w Nowosielcach - Północ już była, Zaśnij Dziecino, Maleńka Miłość

3. Chór KGW Bażanówka - Dnia jednego o północy, Witaj Zbawicielu, W Dzień Bożego Narodzenia

4. Schola dziecięca z Zarszyna - Już gwiazdeczka się kolebie, Mroźna cisza, Do szopy wszyscy

5. Florian Krystian - Gdy się Chrystus rodzi; Jezusa Narodzonego; Przybieżeli do Betlejem

6. Zespół wokalno-instrumentalny z Nowosielec - Gdy śliczna Panna, Przystąpmy do szopy, Przysiadło słonko;

7. Aneta Wielgosz - Gdy śliczna Panna, Cicha noc, Pójdźmy wszyscy do stajenki;

8. Chór parafialny z Zarszyna i Posady Zarszyńskiej - Na Boże Narodzenie, O gwiazdeczko cos świeciła, Boże Dziecię, Dzisiaj w Betlejem

9. Kwartet Dłużański - Północ już była, Z naszych stron

10. Jesienne Róże Chór Odrzechowa - Dnia jednego o północy, Dziecino słodka

11. Zespół instrumentalno-wokalny ISKRA z Długiego - Dziecino słodka, Jezusa Narodzonego, Pastuszkowie bracia mili

12. Zespół „High Fire”, Narodził się w stajence, Uciekali

Północ już była

13. Orkiestra Dęta „Lutnia” - Tryumfy Króla Niebieskiego, Jest taki dzień, Last Christmas

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki, które wręczyli Wójt Gminy Zarszyn, Andrzej Betlej, Wicewojewoda Podkarpacki, Grażyna Borek oraz Przewodniczący Rady Gminy Zarszyn, Janusz Konieczny.

Organizatorami Przeglądu byli Wójt Gminy Zarszyn, parafia w Zarszynie, Orkiestra Dęta "Lutnia" oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Zarszyna.

W polskiej tradycji bożonarodzeniowej kolędy śpiewamy do 2 lutego. Co roku od jedenastu lat w gminie Zarszyn odbywają się Przeglądy Kolęd i Pastorałek, w których uczestniczą lokalne zespoły, chóry i soliści. Co roku również mieszkańcy gminy tłumnie biorą udział w tym wydarzeniu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i videorelacji z koncertu, a także do obejrzenia występów uczestników ptrzeglądu.

 

 

Wystąpili:
1. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jaćmierza, "Przybieżeli do Betlejem";
2. Grupa Wokalna przy KGW w Nowosielcach , "Północ już była";
3. Chór KGW Bażanówka, "Dnia jednego o północy";
4. Schola dziecięca z Zarszyna,  "Do szopy wszyscy"

 

 

Wystąpili:
1. Florian Krystian, "Przybieżeli do Betlejem";
2. Zespół wokalno-instrumentalny z Nowosielec, "Przysiadło słonko";
3. Zespół wokalno-instrumentalny z Nowosielec, "Gdy śliczna Panna";
4. Aneta Wielgosz, "Gdy śliczna Panna"

 

 

Wystąpili:
1. Chór parafialny z Zarszyna i Posady Zarszyńskiej, "O gwiazdeczko cos świeciła";
2. Chór parafialny z Zarszyna i Posady Zarszyńskiej, "Na Boże Narodzenie";
3. Kwartet Dłużański, "Północ już była";
4. Jesienne Róże Chór Odrzechowa, " Dnia jednego"

 

 

Wystąpili:

1. Zespół instrumentalno-wokalny ISKRA z Długiego, "Pastuszkowie bracia mili";
2. Zespół „High Fire”, "Uciekali";
3. Orkiestra Dęta „Lutnia”, "Tryumfy Króla Niebieskiego"

 

 

GALERIA: Tu

Zaproszenie na Rekolekcje Ewangelizacyjne „Radość Ewangelii” w Długiem

Category: Region
Utworzone: poniedziałek, 19, styczeń 2015 10:16

GMINA ZARSZYN / DŁUGIE / W dniach od 30 stycznia do 1 lutego 2015 roku w miejscowości Długie odbędą się Rekolekcje Ewangelizacyjne „Radość Ewangelii” dla małżeństw, osób samotnych i młodzieży starszej oraz wszystkich zainteresowanych osób - nie tylko z parafii. Zajęcia poprowadzą ks. Marek Zajdel, Danuta i Jan Pinderscy oraz Diakonia muzyczna.

v3

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej

Rozpoczęcie w piątek o godzinie 17.30 w Szkole Podstawowej w Długiem. W czasie tego pierwszego spotkania uczestnicy otrzymają Śpiewniki Rekolekcyjne z całodziennym programem spotkań. W sobotę i niedzielę zajęcia rozpoczną się o godzinie 8.00. Rekolekcje zakończy agapa, czyli uczta miłości.

W ramach rekolekcji odbędą się konferencje, rozmowy w grupach oraz inne ćwiczenia mające na celu pogłębienie życia duchowego oraz zbliżenie się do Boga i drugiego człowieka, odkrycie piękna przeżywania swojej wiary w małżeństwie, rodzinie i świecie współczesnym oraz zaczerpnięcie sił do zmagania się z trudami codzienności. Organizatorzy zapewniają możliwość opieki nad dziećmi, obiady oraz noclegi dla przyjezdnych oraz proszą o zabranie ze sobą Pisma Św.

Organizatorami są Parafia Św. Królowej Jadwigi w Długiem oraz Ruch Światło-Życie „Domowy Kościół” Rejonu Rymanów.

Proboszcz parafii w Długiem bardzo prosi parafian o zgłaszanie chęci przyjęcia na nocleg osób przyjezdnych – podając na kartce imię i nazwisko, nr domu i liczbę osób, które będzie można przenocować. Karteczkę należy złożyć na tacy, do puszki koło filara lub zgłosić w zakrystii.

Serdecznie zapraszamy!

Dodatkowe informacje pod numerami telefonów:

663 292 726; 697 998 850

Nowa wiata w Odrzechowej prawie ukończona

Category: Region
Utworzone: poniedziałek, 12, styczeń 2015 10:38

GMINA ZARSZYN / ODRZECHOWA / W Odrzechowej powstaje zadaszona wiata ze sceną wraz z częścią taneczną. Dodatkowo pod nową „koncertową chatą łemkowską” jest budowany piec do chleba i zostaną zamontowane ławo-stoły. Powstanie również piesze dojście do wiaty.

20141215 085058

Koszt projektu wynosi 299 333,85 zł, natomiast dofinansowanie – 172 774 zł. Wszystkie prace wykonuje Konsorcjum „Bud-Mar-Rew Dom”, które umowę na realizację inwestycji podpisało 17 października ubiegłego roku. Zakończenie robót przewiduje się na marzec 2015 roku.

Wiata powstaje w ramach projektu pod nazwą „Budowa placu zabaw (budowa chodnika z kostki betonowej) – utwardzenie powierzchni gruntu działki budowlanej w Zarszynie oraz budowa zadaszonej wiaty ze sceną i zapleczem (koncertowa chata łemkowska) w Odrzechowej”. Inwestycja jest realizowana w zakresie działań „Odnowa i rozwój wsi”.

Galeria:Tu

Zaproszenie na Beskidzki Rajd Narciarski „Śladami Dwóch Kardynałów”

Category: Imprezy
Utworzone: piątek, 09, styczeń 2015 13:49

Gmina Zarszyn przy współpracy z Gminą Komańczą zapraszają na Beskidzki Rajd Narciarski „Śladami Dwóch Kardynałów”, który odbędzie się 7 lutego 2015 roku. Początek o godzinie 8.00 z Pastwisk. Szczegóły na plakacie.

2015 plakat

Pożar budynku gospodarczego w Długiem FOTO i VIDEO

Category: Region
Utworzone: piątek, 19, grudzień 2014 09:35

GMINA ZARSZYN / DŁUGIE / Ubiegłej nocy parę minut po godzinie 24 PSP w Sanoku odebrała sygnał o pożarze budynku gospodarczego (drewnianej stodoły pokrytej eternitem) w miejscowości Długie.

DSC 0817 Kopiowanie

Na miejsce zdarzenia przybyły: wóz strażacki OSP Długie, dwa wozy strażackie JRG Sanok, dwa wozy strażackie OSP Nowosielce i wóz strażacki OSP Jaćmierz. Akcja gaśnicza trwała 1 godzinę 24 minuty. Spaleniu uległo pokrycie dachu, część konstrukcji dachu, odeskowanie ścian oraz deski znajdujące się w środku. Samochód znajdujący się w stodole zdołano ewakuować. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Straty oszacowano w przybliżeniu na 10 tysięcy zł. Przyczyna pożaru pozostaje nieznana, nie wyklucza się podpalenia. Odpowiednie działania wyjaśniające w tej sprawie podjęła policja.

 

Galeria: Tu

 

Pogoda Sanok z serwisu

1

Promowane firmy

 

Nasz Sanok

herbSanok –to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg wiodących z Przemyśla, Rzeszowa i Krosna w głąb Bieszczadów.... więcej

punktMapa Sanoka
punktHistoria Sanoka
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Sanoka
punktMuzea Sanoka

Komunikacja

ikonka_7Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktMKS Sanok
punktPKP Sanok

punktPKS Sanok
punktPrywatni


Ostatnie komentarze