maciek1

 

2
 
 

Partnerzy

podkarpacie

zarszyn

besko

 ebukowsko-jpg

ekomancza-jpg

izagorz-jpg

etyrawa-jpg

lesko

ustrzyki

brzozow

wbieszczadach.net

wsanok

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem sanokonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 


 

26 items tagged "Besko"

Wyników 1 - 20 z 26

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Beska FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: niedziela, 10, styczeń 2016 14:26

BESKO / Po raz drugi spod Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Besku w dniu 6 stycznia 2016 roku wyruszył na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury w Besku Orszak Trzech Króli. W wydarzeniu uczestniczyli licznie mieszkańcy Beska. Było radośnie, kolorowo, a orszakowi towarzyszył głośny śpiew kolęd. Nie zabrakło rycerzy i dwórek, nawet tych najmniejszych, a każdy uczestnik parady otrzymał kolorową koronę, która stanowi atrybut święta Objawienia Pańskiego.

DSC 1188-001 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

Jako pierwsi w orszaku szli Józef z Maryją i Nowonarodzonym Jezuskiem, za nimi kroczyli trzej królowie, kolędnicy misyjni oraz mieszkańcy. Parada jak co roku okazała się barwnym wydarzeniem. Tegoroczne hasło, które jej przyświecało, brzmiało: Nade wszystko miłosierdzie. Miłość, pokój, przebaczenie, które zaczerpnięto z homilii papieża Franciszka, wygłoszonej w trakcie Mszy św. odprawionej w kaplicy Domu Św. Marty w dniu 6 października 2015 roku. Hasło nawiązywało do obchodzonego teraz w Kościele Katolickim Roku Miłosierdzia.

Każdy z królów miał swój orszak, swoje barwy oraz okrzyk. Okrzyk króla Kacpra, który podarował Zbawicielowi złoto, brzmiał: Niech każdy dziś powie, Jezu ufam Tobie! Orszak Kacpra miał barwy czerwone. Z kolei okrzyk króla Melchiora, który małemu Jezuskowi przyniósł mirrę, brzmiał: Tam gdzie jest Bóg, mieszka miłosierdzie! Jego orszak był zielony. Ostatni król, Baltazar, w niebieskich barwach, w darze niósł kadzidło, a jego okrzyk to: W miłosierdziu Boga, świat znajdzie pokój! Pochód rozpoczęto od odczytania rozporządzenia Cezara Augusta.

Orszak Trzech Króli w Polsce stanowi kontynuację ulicznych jasełek. Scenariusz tej parady nawiązuje do postaci Mędrców ze Wschodu, którzy wyruszają za Gwiazdą Betlejemską do ubogiej szopy, gdzie znajdują Nowonarodzonego Syna Bożego. Trzej królowie oddają pokłon dzieciątku i tym samym objawiają Go całemu światu. Niezbędnym elementem każdego orszaku jest wspólne, radosne śpiewanie kolęd.

Orszak łączy wiele instytucji lokalnych, które angażują się w jego organizację. Również w Besku parada została przygotowana dzięki współpracy Wójta Gminy, Mariusza Bałabana, parafii Besko, Gminnego Ośrodka Kultury w Besku, Zespołu Szkół w Besku oraz Orkiestry Dętej OSP Besko.

Po dotarciu do Gminnego Ośrodka Kultury uczestnicy orszaku mogli ponownie obejrzeć inscenizację Staropolskiego obrzędu wigilijnego, a także wziąć udział we wspólnym kolędowaniu. Na scenie najpierw zaprezentowała się beska schola, zaś później Orkiestra Dęta OSP Besko.

Anna Twardy

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: TUTAJ

Ogień zniszczył, ludzie odbudowali

Category: Region
Utworzone: środa, 30, grudzień 2015 10:35

BESKO / Kilka tygodni temu Jan Krężel w pożarze stracił cały swój dobytek. Tylko ludzka życzliwość i solidarność sprawiły, że nie pogrążył się w rozpaczy. A gdy za odbudowę spalonego domu zabrała się strażacka brać, w której pan Jan służył przez wiele lat, stało się tylko kwestią czasu to, kiedy pan Krężel zyska swoje przysłowiowe cztery ściany.

pan Krężel wśród strażaków Kopiowanie Kopiowanie

Dzięki pomocy strażaków, mieszkańców Beska oraz ludzi pełnych dobrych chęci dom już stoi, a pan Jan miał możliwość zaprosić swoich strażackich druhów na wigilię. Jeszcze kilka tygodni temu, jak sam przyznaje, przeżywał załamanie psychiczne. Teraz powoli na jego twarzy znów gości ten dobrze znany wszystkim uśmiech, świadczący o tym, że życie może i jest brutalne, ale z pomocą innych można przetrwać najgorsze.

– Kilka dni po pożarze uporządkowaliśmy całe pogorzelisko – opowiada Jan Jaślar, prezes OSP Besko. – Później zawiązaliśmy Komitet Pomocy Pogorzelcowi, który stworzyli ludzie z naszego środowiska strażackiego. Na pierwszym spotkaniu opracowaliśmy plan działania polegający na zorganizowaniu zbiórki potrzebnych funduszy wraz z możliwościami dotarcia do mieszkańców i firm z prośbą o wsparcie i pomoc. Odzew okazał się niesamowity. To dzięki tym ludziom i przedsiębiorcom udało się odbudować dom w tak krótkim czasie. A wiadomo, że czas naglił. Zima bywa nieprzewidywalna.

pan Krężel w swoim domu Kopiowanie Kopiowanie

Jak stwierdza pan Jaślar, wiele osób pracowało bezinteresownie w zależności od czasu, możliwości i umiejętności. W pracach brali udział nie tylko strażacy, ale również mieszkańcy Beska i wolontariusze. Nie wszystko udało się zrobić bez odpłatności. Wiadomo, że niektóre prace budowlane wymagały nakładów finansowych. Jednak Komitetowi udało się tak rozplanować działania, że uzbieranych pieniędzy prawie na wszystko starczyło. Pozostały tylko prace kosmetyczne oraz ukończenie ogrzewania i wykończenie łazienki. Na wiosnę zostanie też dokończona elewacja oraz uporządkowany cały teren wokół domu. Teraz nie pozwalają na to warunki atmosferyczne.

– Gdy dowiedziałem się, że pan Janek został bez dachu nad głową, pierwsza moja myśl, to że muszę mu pomóc. Jeśli miałem tylko czas, pracowałem tutaj wraz z kolegami – mówi Filip Szczudlik, jeden ze strażaków i niedaleki sąsiad pana Krężela. – Wiele prac zostanie jeszcze wykonanych w najbliższych dniach.

Meble, piec, dywany i pozostałe wyposażenie domu pan Krężel otrzymał od mieszkańców i ludzi mu przychylnych. Pan Jan czuje też głęboką wdzięczność do swoich dwóch sąsiadek, pani Jolanty i Honoraty Kornasiewicz, które na kilka tygodni przygarnęły go do siebie i zaopiekowały się nim oraz do wszystkich strażaków, a w szczególności do prezesa Jana Jaślara, który czuwał nad całością.

– Z tego nieszczęścia, które spotkało Jaśka, narodziła się ta iskierka dobrego serca i działań, które pokazują, że my jako strażacy i mieszkańcy Beska, nie jesteśmy środowiskiem egoistycznym. Że jeżeli trzeba, potrafimy się zorganizować, potrafimy dogadać i przede wszystkim potrafimy zrobić coś naprawdę dobrego dla drugiej osoby – podsumowuje Jan Jaślar.

Anna Twardy

Każdy, kto pragnie pomóc i wykazać się inicjatywą może dokonać wpłaty na konto Komitetu Pomocy Pogorzelcowi:          

POGORZELEC  BESKO – JAN KRĘŻEL
38-524 Besko, ul. Kolejowa 60
        
 Podkarpacki Bank Spółdzielczy oddział w Zarszynie

nr  29 8642 1038 2004 3823 4459 0001
   
Wsparciem dla poszkodowanego mogą być również materiały budowlane kontakt  na  nr  tel.   663 573 661.

Czy spichlerz zostanie uratowany?

Category: Region
Utworzone: środa, 02, grudzień 2015 10:46

BESKO / Wśród zabytków, które ocalały z zespołu dworskiego w Besku z wojennej zawieruchy, znajduje się  spichlerz. Po wojnie magazyn zbożowy stał się pierwotnie własnością skarbu państwa, później Gminnej Spółdzielni w Zarszynie a od 2005 roku został własnością prywatną. Wielokrotnie na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat pojawiały się zapytania o losy spichlerza. Jednak nigdy nie doszło do poważnych rozmów na ten temat. W ostatnich miesiącach właściciel wyraził chęć sprzedaży budynku i w ten sposób pojawiła się okazja, aby Gmina Besko nabyła zabytek na własność.

DSC 0828 Kopiowanie Kopiowanie

Spichlerz wybudowano na przełomie XIX/XX wieku. Spichlerz widnieje w Rejestrze Zabytków, dlatego każdy remont wymaga zgody konserwatora zabytków, ten fakt z całą pewnością utrudnia obecnym właścicielom podejmowanie takich prac. Od 2005 roku budynek nie był ani razu remontowany, w związku z tym powoli niszczeje, wygląd zewnętrzny obiektu nie budzi optymizmu. Jednak według specjalistów z firmy zajmującej się konserwacją zabytków spichlerz, owszem, wymaga niezwłocznie podjęcia pewnych działań związanych z osuszeniem zawilgoconych murów i wymiany poszycia dachu, ale sama jego konstrukcja, drewniane schody oraz stropy zachowały się w dobrym stanie. Warto zaznaczyć, iż budynek posiada trzy kondygnacje co z całą pewnością jest jego istotnym atutem.

DSC06382 Kopiowanie

Możliwość przejęcia spichlerza przez Gminę na drodze transakcji bezgotówkowej, czyli po prostu zamiany nieruchomości zbiegło się z pojawieniem nowych środków finansowych przeznaczonych na rewitalizację zabytków. Nabór do programu odbędzie się w przyszłym roku, ale gmina Besko już teraz powoli przygotowuje się pod okiem ekspertów do opracowania planu. Wójt Gminy Mariusz Bałaban zapewnia, że jeśli samorządowi uda się przejąć spichlerz, zostanie on uwzględniony w składanym wniosku.

Uprawniony rzeczoznawca wartość spichlerza wycenił na około 170 tys. zł. Podobną wartość przedstawiają działki za które właściciel zabytku zgodził się dokonać zamiany. Są to dwie działki rolnicze położone przy ulicy Bieszczadzkiej oraz działka zabudowana zlokalizowana w Besku przy ulicy Zielonej.

– Sądzę, że gmina jako jedyna ma możliwość uratowania tego budynku – mówi Tomasz Jaślar, radny gminy. – Sam sposób odzyskania zabytku uważam za trafiony, gdyż zamianę można przeprowadzić o wiele szybciej i bezproblemowo, bez konieczności poszukiwania w budżecie gminy specjalnych środków finansowych na tą okoliczność, pamiętajmy też, że jeśli gmina przejmie spichlerz, to stanie się on własnością wszystkich mieszkańców.

Koncepcji na zagospodarowanie spichlerza jest wiele. Wśród nich pojawia się pomysł na utworzenie muzeum dwóch kultur oraz sali konferencyjno-rekreacyjnej, która stałaby się alternatywą dla sali w Gminnym Ośrodku Kultury w okresach zwiększonego zapotrzebowania na salę widowiskową. Wójt Bałaban zapewnia, że znalazłoby się również miejsce dla beskich stowarzyszeń, które mogłyby urządzać w nim np. swoje wystawy.

– Skoro budynek ma niszczeć, to lepiej niech służy propagowaniu kultury w Besku – mówi Wojciech Schmidt, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Beskiej. – Naszej miejscowości brakuje czegoś takiego. Spichlerz jest położony we wspaniałym miejscu i może stać się uzupełnieniem tego całego kompleksu, w którego skład wchodzi GOK, park oraz zabytkowy kościół. Jeśli gmina przejmie budynek i go wyremontuje, to my jako Stowarzyszenie możemy mieć w końcu odpowiednią placówkę dla gromadzonych przez nas eksponatów. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia są przychylni temu pomysłowi.

– Sądzę, że dobrze by było, gdyby gmina przejęła spichlerz, bo teraz to on stoi i tylko straszy – dodaje Kazimiera Szul, prezes Stowarzyszenia „Beskowianki” – Warto coś w nim zorganizować. Wszystkie Beskowianki są jak najbardziej za.

DSC 0823 Kopiowanie Kopiowanie

Wójt Bałaban zauważa, że gmina posiada o wiele lepsze możliwości w pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych na remont niż osoba prywatna. Również cele zagospodarowania budynku zdecydowanie różnią się między sobą – Wiadomo, że właściciel prywatny jest ukierunkowany na działalność komercyjną. Samorządowi zależy przede wszystkim na zabytkach, których przecież na terenie gminy jest naprawdę niewiele. Sam fakt przejęcia spichlerza jest już ewenementem samym w sobie. Samorządy znacznie częściej pozbywają się zabytków niż starają się je zatrzymać i zagospodarować – wyjaśnia Wójt. – Dzisiaj można urządzić w takim obiekcie na tyle atrakcyjne miejsce, że będzie ono chętnie odwiedzane. Ograniczają nas jedynie środki finansowe.

Czy spichlerz będzie miał szansę na stanie się takim miejscem, okaże się niebawem. Wydaje się, że przejęcie zabytkowego magazynu to kwestia kilku tygodni. Jeśli umowa zostanie sfinalizowana, to tym samym otworzą się możliwości pozyskania środków zewnętrznych na remont budynku, a w efekcie końcowym do jego zagospodarowania dla potrzeb lokalnej społeczności.

Anna Twardy

DSC06395 Kopiowanie

DSC06396 Kopiowanie

DSC 0830 Kopiowanie Kopiowanie

Ogień zabrał mi wszystko

Category: Region
Utworzone: wtorek, 24, listopad 2015 10:29

BESKO / Był środek nocy, gdy wybuchł pożar. Ogień w mgnieniu oka pochłonął drewniany dom. Zawiniła instalacja elektryczna. Nie udało się uratować nic z wyjątkiem strażackich medali.

– Słyszałem ciche pstryknięcia, ale nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że to może zwiastować ogień – opowiada Jan Krężel, pogorzelec z Beska – Pożar wybuchł w korytarzu, a że dom był drewniany, wszystko potoczyło się bardzo szybko. Próbowałem gasić wodą ze studni, ale nie dawałem sobie rady, więc pobiegłem do sąsiada po pomoc. On zadzwonił po straż.

Na miejsce zdarzenia przyjechali strażacy z Beska i Sanoka. Mimo usilnych starań, nie udało się zatrzymać szalejącego ognia.

– Nie mam nic – pan Jan bezradnie rozkłada ręce. – Pozostała tylko ludzka życzliwość i pomoc.

I to właśnie one sprawiły, że się nie załamał.

dscn8141

Strażacka solidarność

W tym roku z okazji 65-lecia Orkiestry Dętej OSP Besko Jan Krężel odebrał medal 45-lecia służby w Ochotniczej Straży Pożarnej. Dla człowieka samotnego brać strażacka może być jak rodzina. Rodzina, która nawet w najgorszych chwilach zatroszczy się, poratuje. W momencie gdy ogień pochłonął cały dorobek życia pana Jana, to straż jako pierwsza wyciągnęła do niego pomocną dłoń. Strażacy wraz z wolontariuszami oraz mieszkańcami miejscowości uprzątnęli miejsce pogorzeliska, a następnie zawiązali Komitet Pomocy Pogorzelcowi, który za zadanie postawił sobie odbudowę spalonego domu. Na potrzeby zbierania niezbędnych funduszy utworzono konto bankowe oraz ogłoszono zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanego. Starania strażaków zaowocowały też pierwszymi telefonami od osób, które chcą pomóc panu Janowi nie tylko finansowo.

– Po wstępnych oględzinach potrzebujemy około 25 m3 betonu, około 800 pustaków piankowych, około 10 m3 drewna kantówki i około 100 metrów2 blachy. To podstawowe materiały, które są niezbędne do odbudowy domu w stanie surowym. Pojawiają się już telefony od osób, które oferują materiały budowlane oraz swoje usługi – wymienia Jan Jaślar, prezes OSP Besko. – Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie nasze działania będą zależeć od środków, jakimi będziemy dysponować. Liczy się każda złotówka.

Pan Jan czuje głęboką wdzięczność do beskich strażaków i wszystkich osób, którzy zaoferowali mu wszelką pomoc i nie zostawili samego ze swoim nieszczęściem. Sam przez wiele lat udzielał się w straży.

dscn8146

Straż – drugi dom

Przygoda Jana Krężela ze strażą rozpoczęła się w wieku kilkunastu lat. Pasją gry na alcie (instrument dęty) zaraził młodego strażaka kapelmistrz Ferdynand Poprawa i tak przez wiele lat wraz z beską Orkiestrą Dętą Jan Krężel koncertował po całej Polsce. Za swoje zasługi otrzymał pięć medali: złoty, srebrny, brązowy, medal 40-lecia i medal 45-lecia. Nie stroni od ludzi, bezkonfliktowy, zawsze chętny do pomocy, typowy społecznik – tak postrzega go wielu mieszkańców Beska. Od dwudziestu lat żyje samotnie. Wszyscy najbliżsi umarli, nigdy nie założył własnej rodziny. Wypadek w 1989 roku, kiedy to został zasypany podczas czyszczenia studni, pozostawił trwały ślad na jego zdrowiu.

– Wiele godzin spędziłem w studni – wspomina pan Jan. – Gdy mnie w końcu wyciągnęli, okazało się, że mam złamane nogi i rozbitą głowę. To cud, że udało mi się przeżyć. Okazuje się, że to nie był pierwszy raz, kiedy wyrwałem się śmierci.

dsc 0015

Nadzieja na przyszłość

Obecnie pan Krężel dzięki uprzejmości swojej sąsiadki znalazł tymczasowy dach na głową, do chwili odbudowania domu. Warunki, w jakich żył dotychczas były nader skromne. Kilkaset złotych renty socjalnej i niewielkie gospodarstwo. W pożarze stracił nawet to. Na wspomnienie feralnej nocy pan Jan nadal nie potrafi opanować nerwów.

– Nadal jestem roztrzęsiony. Wciąż to przeżywam. Daję radę tylko dzięki ludzkiej pomocy – mówi.

Oprócz strażaków i mieszkańców pogorzelcowi pomaga również beski samorząd.

– Pan Krężel od strony socjalnej jest zabezpieczony. Cały czas czuwa nad nim nasz pracownik. Jest w kontakcie z nim i osobą, która go przygarnęła – zapewnia Kazimierz Wolański, sekretarz Gminy – Na przyszłość, gdy dom już stanie, gmina w ramach obowiązującego prawa, postara się zapewnić panu Krężelowi godne warunki życia.

– Cieszę się, że ma dach nad głową, ma gdzie mieszkać i co najważniejsze, że może dalej przebywać w swoim środowisku, zwłaszcza, że takie przeżycie to przede wszystkim szok i trauma – dodaje Bożena Kandefer, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Besku. GOPS od wielu lat pomaga panu Janowi.

W chwili obecnej strażacy OSP Besko są w trakcie pozyskiwania funduszy. Środki powoli zaczynają napływać, ale wiadomo, przy takim nieszczęściu liczy się dowolne wsparcie. Nawet najmniejsze, dlatego każdy, kto pragnie pomóc i wykazać się inicjatywą może dokonać wpłaty na konto Komitetu Pomocy Pogorzelcowi:          

POGORZELEC  BESKO – JAN KRĘŻEL
38-524 Besko, ul. Kolejowa 60
        
 Podkarpacki Bank Spółdzielczy oddział w Zarszynie

nr  29 8642 1038 2004 3823 4459 0001
   
Wsparciem dla poszkodowanego mogą być również materiały budowlane kontakt  na  nr  tel.   663 573 661.

Jak zachowalibyśmy się, gdyby spotkało nas to co Jana Krężela? Z pewnością większości nawet trudno sobie to wyobrazić, dlatego nie bądźmy obojętni w obliczu ludzkiej tragedii! Pomóżmy!

tekst: Anna Twardy

Dzień Seniora w Besku FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: wtorek, 24, listopad 2015 09:37

BESKO / Ludzie często powtarzają, że starość nie radość. Pogarszająca się kondycja fizyczna i psychiczna, niska emerytura, brak zainteresowania ze strony najbliższych, samotność - starsze osoby mają mnóstwo problemów, z którymi się borykają. Często zapominamy, że seniorzy to również mądrość i doświadczenie minionych lat. To właśnie oni jak nikt inny zasługują na szacunek i uznanie, gdyż bezinteresownie obdarowują nas miłością i mądrością. 14 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Seniora. Z tej okazji w wielu miejscowościach zorganizowano imprezy oraz uroczyste spotkania dla miejscowych seniorów.

DSC 0433 Kopiowanie Kopiowanie 

 

 

Kilkanaście dni temu świętowali seniorzy z Bażanówki, dla których skromny poczęstunek przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich. Z kolei w ten weekend I Gminne Obchody Dnia Seniora zorganizował działający w Besku Klub Seniora przy współpracy z Urzędem Gminy, Gminnym Ośrodkiem Kultury, wolontariuszami oraz Spółdzielnią ,,Gościniec”.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania zebranych przez Wójta Gminy Besko, Mariusza Bałabana. Następnie wszyscy zgromadzeni na sali odśpiewali Hymn Seniorów. Goście mogli zobaczyć część artystyczną przygotowaną przez członkinie Klubu Seniora, w tym kabaret ,,Ach te baby”. Na scenie zaprezentowano pełne humoru skecze: ,,Zwierzenia seniorki” - w roli głównej Maria Skubel, ,,Teofil i Emil”, ,,Szukam pracy”, ,,Wróżka Marianna złoży życzenia”.

Klub Seniora w Besku istnieje od 2012 roku. Należy do niego 25 osób. Seniorzy organizują różnego rodzaju wycieczki, spotkania, wspólnie spędzają wolny czas.

– W sumie rzadko uczęszczam do Klubu Seniora, ale lubię przychodzić na spotkania i udzielać się, bo atmosfera jest tutaj bardzo przyjemna. Można spędzić miły wieczór. Dziewczyny są wesołe, uśmiechnięte, nie grymaszą jak starzy ludzie. Takie imprezy się nam, starszym osobom należą, przynajmniej raz do roku – twierdzi Maria Skubel, uczestniczka imprezy.

Dzień Seniora zyskuje coraz większą popularność. Służy uwrażliwieniu młodszych pokoleń na problemy ludzi starszych i większą integrację międzypokoleniową. Tego typu spotkania kształtują społeczne postrzeganie osób starszych i zachęcają do podejmowania działań na zapewnienie im godnego życia. Na świecie żyje ponad 600 mln osób powyżej 60 roku życia. W Polsce seniorzy to 13% ludności. Ze względu na starzejące się społeczeństwa organizowane są formy aktywizacji osób w podeszłym wieku, które pozwalają seniorom rozwijać się i przeżywać drugą młodość. Sprawiać, że starość może być czasem radości i czerpania z życia nowych wrażeń. Warto dodać, że Światowy Dzień Seniora to nie jedyne święto osób starszych. Przykładowo 1-go października świętujemy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, zaś 15-go czerwca ustanowiono Światowy Dzień Praw Osób Starszych.

 

Anna Twardy

 

FOTO: TUTAJ

Bo dobra zabawa jest najważniejsza FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: piątek, 06, listopad 2015 09:41

BESKO / Wczoraj na stadionie Przełomu Besko rozegrano dwadzieścia jeden meczy piłki nożnej w ramach ogólnopolskiego turnieju Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku. W zawodach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z powiatu sanockiego. Pierwsze miejsce w tabeli końcowej zdobyli młodzi piłkarze z Beska.

DSC 0011 Kopiowanie Kopiowanie 

 

 

W turnieju wzięło udział siedem drużyn z: SP Besko, SP Długie, SP Nowosielce, SP Pielnia, SP Załuż, SP Zarszyn i SP Bażanówka. Mecze rozgrywano systemem każdy z każdym. Dwie najlepsze drużyny, czyli SP Besko i SP Nowosielce przeszły do następnego etapu.

– Takie turnieje to doskonała okazja dla dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz możliwość doskonalenia umiejętności piłkarskich – mówi Paweł Jaślar, trener drużyny z Beska. –Każde dziecko uczestniczące w dzisiejszym turnieju otrzyma dyplom. Są również nagrody przewidziane dla zespołów. Warto zaznaczyć, że ważniejsze od rywalizacji są zabawa i radość dzieci.

– Od czwartej klasy nasz rocznik 2004/05 uczęszcza do klasy sportowej. Reprezentujemy też klub sportowy Przełom Besko w różnych rozgrywkach. Codziennie ćwiczymy jedną lub dwie godziny lekcyjne w zależności od dnia tygodnia. Próbujemy się jak najlepiej zgrać, żeby współpraca zespołowa wychodziła nam jak najlepiej. Pierwszy mecz wygraliśmy 6:0 i taki wynik nas zadowala – opowiada Mikołaj Szul, zawodnik drużyny SP Besko.

– Dzisiejsi młodzi piłkarze SP Bażanówka to w głównej mierze zawodnicy Akademii Piłkarskiej Orzełek Bażanówka – zaznacza Konrad Bury, jeden z opiekunów zespołu z Bażanówki. – Nasi chłopcy trenują już od półtora roku, dlatego pierwszy mecz wygrany 6:0 oczywiście cieszy. Ale przede wszystkim cieszy nas gra, gdzie piłka wędrowała od nogi do nogi, co świadczy o tym, że chłopcy zaczynają grać fajny, zespołowy futbol.

– Trenujemy od września 2014 roku. Lubimy grać w piłkę. Jest to nasz ulubiony sport - mówi Jakub Wojtoń, zawodnik SP Bażanówka – Mamy nadzieję, że pojedziemy dalej.

Poniżej zamieszczamy wyniki meczy oraz tabelę końcową.

Mecz

Kolejka

Drużyna

Drużyna

Wynik

1

1

SP Bażanówka

SP Zarszyn

6-0

2

1

SP Besko

SP Zał

6-0

3

1

SP Długie

SP Nowosielce

0-1

4

2

SP Pielnia

SP Zarszyn

0-4

5

2

SP Bażanówka

SP Nowosielce

1-2

6

2

SP Besko

SP Długie

4-0

7

3

SP Pielnia

SP Zał

0-1

8

3

SP Zarszyn

SP Nowosielce

0-3

9

3

SP Bażanówka

SP Besko

1-1

10

4

SP Pielnia

SP Nowosielce

2-5

11

4

SP Zał

SP Długie

0-7

12

4

SP Zarszyn

SP Besko

0-4

13

5

SP Pielnia

SP Długie

1-5

14

5

SP Nowosielce

SP Besko

0-4

15

5

SP Zał

SP Bażanówka

0-2

16

6

SP Pielnia

SP Besko

0-6

17

6

SP Długie

SP Bażanówka

0-3

18

6

SP Zał

SP Zarszyn

0-5

19

7

SP Pielnia

SP Bażanówka

0-8

20

7

SP Długie

SP Zarszyn

2-1

21

7

SP Nowosielce

SP Zał

6-0

Tabela końcowa

1. SP Besko

2. SPNowosielce

3. SP Bażanówka

4. SP ugie

5. SP Zarszyn

6. SP Zał

7. SP Pielnia

FOTORELACJA: TUTAJ

Regionalna lekcja historii o kopcu w Besku FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: poniedziałek, 02, listopad 2015 15:08

BESKO / Nie każdy wie, że w I połowie XX wieku w Besku na placu należącym obecnie do Ochotniczej Straży Pożarnej usypano kopiec. Kopiec ten dzisiaj już nie istnieje, ale pozostała po nim pamięć, kilka zabytkowych fotografii oraz od niedawna upamiętniająca go tablica.

 DSC 0058 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

W ubiegłym tygodniu w Remizie przeprowadzono wyjątkową lekcję historii. Jej organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Beskiej, które zaangażowało w całą akcję tutejszą młodzież. Gimnazjaliści pod kierunkiem swojego nauczyciela historii, Przemysława Gąski przygotowali dla swoich rówieśników prezentację na temat kopca w Besku. Prezentacja składała się z trzech części.

– Chłopcy przygotowali prezentację na temat kopca w Besku opatrzoną wstępem dotyczącym samych kopców, sytuacji gospodarczej w Galicji i wydarzeń prowadzących do powstania tej budowli ziemnej. Prezentację od strony technicznej przygotował Paweł Porawski, natomiast Bartek Kieroński i Miłosz Nycz podzielili się materiałem i opracowali zagadnienia, które później przedstawili swoim kolegom i koleżankom – mówi Przemysław Gąska.

Pierwszą część osobom uczestniczącym w lekcji przedstawił Miłosz Nycz, który przybliżył przeznaczenie, rolę w wydarzeniach historycznych oraz budowę kopców, a także wymienił najbardziej znane na całym świecie kurhany. Część drugą poświęcono sytuacji gospodarczej w Polsce w okresie międzywojennym, którą omówił Bartek Kieroński. Część ostatnia dotyczyła tylko i wyłącznie kopca w Besku.

– Dzisiejsze spotkanie jest upamiętnieniem 78. rocznicy usypania kopca w Besku – opowiada Wojciech Schmidt, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Beskiej. – My jako Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Beskiej chcemy w jakiś sposób ocalić od zapomnienia pewne fakty, pewne zdarzenia, które miały miejsce. Dzisiejsza lekcja historii oraz tablica ma za zadanie przypomnieć i ocalić od zapomnienia istnienie kopca - pomnika przemian agrarnych w Besku.

Dużą rolę w opracowaniu informacji na temat kopca odegrał Damian Mermer, członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Beskiej.

– Kiedy rozpocząłem poszukiwania informacji na temat kopca natrafiłem na publikację pana Grzegorza Gila zamieszczoną w Internecie o wszystkich kopcach, które znajdują się na terenie Polski i nie tylko. Później ta książka została wydana w formie papierowej i to właśnie w niej jest zamieszczona informacja o uroczystości odsłonięcia kopca w 1937 roku. Tak narodził się pomysł wykonania takiej tablicy. Zebraliśmy potrzebne dokumenty oraz fotografie i wykonaliśmy taką pamiątkową tablicę - dodaje Damian Mermer.

Jak zaznacza Wojciech Schmidt, tablica ma wymowę szerszą, gdyż nie wszyscy mieszkańcy pamiętają, że kiedyś w Besku istniał kopiec. Stowarzyszenie pragnie przekazać te wszystkie informacje młodzieży i tym samym zaszczepić w niej pasję poszukiwania i dbania o historię tego obszaru.

Kopiec w Besku zbudowano dla upamiętnienia reform agrarnych przeprowadzonych w okresie międzywojennym. Plan działań agrarnych na terenie dzisiejszej gminy Besko obejmował roboty melioracyjne, osuszanie pól zalewowych, regulację sieci potoków górskich, budowę obwałowań przeciwpowodziowych rzeki Wisłok i częściowo Pielnicy, komasację gruntów i porządek prawny w stanie hipotecznym. Doceniając korzystne zmiany gospodarcze i poprawę warunków materialnych, gminni włościanie wyrazili swoją wdzięczność władzom poprzez wzniesienie kopca, przy którym prace zakończono w 1937 roku. Kopiec miał 8 m wysokości, a po jego zboczu wiła się serpentynowa dróżka prowadząca na szczyt. Wierzchołek kopca wieńczyła galeryjka z kamiennych słupków połączonych kutymi łańcuchami oraz przyozdobionych zielonymi girlandami. W środku stał wysoki maszt w barwach narodowych z powiewającą flagą państwową. Kopiec odsłonięto w październiku 1937 roku. O przebiegu tych uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym pisała nie tylko prasa regionalna, ale również "Ilustrowany Kurier Codzienny" z 18 października 1937 roku. Kopiec nie dotrwał do czasów współczesnych. Został uszkodzony w czasie działań wojennych w 1944 roku, a następnie pozostawiony bez opieki po prostu niszczał. Zlikwidowano go w latach 60. XX wieku w czasie budowy remizy Straży Pożarnej.

Anna Twardy

FOTORELACJA: TUTAJ

Jedenastolatek zwycięzcą III Memoriału Szachowego im. Józefa Rybickiego w Besku FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: poniedziałek, 05, październik 2015 14:53

BESKO / Po raz trzeci Klub Sportowy LKS Przełom Besko zorganizował Memoriał Szachowy im. Józefa Rybickiego. W tym roku w turnieju wzięło udział siedemnastu zawodników. Zwycięzcą okazał się najmłodszy uczestnik, Maciej Czopor z Sanoka, który na 7 rund, zwyciężył w sześciu, a w jednej zremisował.

DSC 0474 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

Turniej rozgrywano na dystansie 15 minut na zawodnika. Rozgrywki prowadzono systemem szwajcarskim. Poziom i wiek szachistów okazał się naprawdę różnorodny. Najmłodszy zawodnik miał 11 lat, najstarszy - 78. Najwięcej zawodników przyjechało z Sanoka, ale swoich sił spróbowali również szachiści z Beska, Leska oraz Ustrzyk Dolnych. Zwycięzca uzyskał 6.5 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Marian Gołkowski z 5.5 punktami, zaś trzecie miejsce zdobył Marek Materniak z 5 punktami. W zawodach wzięły udział również szachistki. Zwycięzcom Wójt Gminy Besko, Mariusz Bałaban wręczył puchary, zaś wszyscy uczestnicy memoriału otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Józef Rybicki założył w latach 70. XX wieku wraz z innymi pasjonatami szachów sekcję szachową w Besku. Wychowankowie tej sekcji zajmowali wysokie miejsca na krajowych i międzynarodowych turniejach szachowych.

Zwycięzca memoriału, Maciej Czopor to wicemistrz Polski w szachach błyskawicznych oraz mistrz Polski Młodzików w szachach klasycznych do lat 10. Maciek brał udział również w szachowych Mistrzostwach Świata w Durbanie, gdzie w kategorii do lat 10. zajął 36. miejsce.

Anna Twardy

 

FOTO: Tu

 

Koncert Korteza w Besku!

Category: Region
Utworzone: czwartek, 01, październik 2015 12:11

BESKO / Stowarzyszenie Wspólnota - Besko oraz Gminny Ośrodek Kultury w Besku zapraszają na koncert KORTEZA (Łukasza Federkiewicza), który odbędzie się 11 października 2015 roku o godzinie 19.00

12079914 10203739988979296 7367533747681851385 o


KORTEZ to 26-cio letni kompozytor i wokalista z pochodzący z Iwonicza, a od kilku lat mocno związany z Beskiem.
Wyedukowany pianista i puzonista z zacięciem do muzyki klasycznej. Kilka lat temu zaczął śpiewać. Po kilku miesiącach napisał pierwsze piosenki. Z jedną z nich zgłosił się na casting do Must Be The Music, gdzie nie został zauważony. Na początku 2014 roku podpisał kontrakt z Jazzboy Records. Podczas pierwszej dwutygodniowej sesji w Warszawie zarejestrował 66 piosenek, które stały się jego oficjalnym demo.
W marcu 2015 roku ukazała się pierwsza EPka zatytułowana Jazzboy Session EP, na którą złożyły się trzy piosenki: “Zostań”, “Joe” i “Co Myślisz?”.
Obdarzony jest wyjątkowym, głębokim i lekko szorstkim głosem, z którego umiejętnie korzysta. Wysoki, małomówny o melancholijnym spojrzeniu. Godny zaufania. Prawdopodobnie jeden z największych wschodzących talentów na naszym rynku.
Jego debiutancka płyta „Bumerang”, która ukazała się 25 września to entuzjastycznie przyjęty intymny zbiór opowiadań o miłości i jej braku.

WSTĘP WOLNY (po koncercie będzie możliwość wsparcia finansowego do "puszki")

Z kapustą, z kaszą, z mięsem... - Święto Pieroga w Besku FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: wtorek, 15, wrzesień 2015 13:28

BESKO / W niedzielę w Besku nadarzyła się okazja do spróbowania pierogów napełnionych różnorodnym farszem, a wszystko w ramach Święta Pieroga, które obchodzono już po raz piąty w tej miejscowości.

DSC 0595 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

Za organizację odpowiadały gospodynie ze Stowarzyszenia Kobiet Gminy Besko "Beskowianki", które dla uczestników imprezy przygotowały aż dziesięć tysięcy pierogów w dwunastu różnych rodzajach. Były więc pierogi z ziemniakami, miętą i serem; z ziemniakami, bryndzą i miętą; z kaszą gryczaną; z mięsem; z soją i orzechami, ze szpinakiem i niedźwiedzim czosnkiem, z bobem i niedźwiedzim czosnkiem, z soczewicą, z kapustą kiszoną, z kapustą słodką oraz pieczone.

Dodatkowo zorganizowano turniej, w którym trzy drużyny z gminy Besko rywalizowały między sobą w pięciu konkurencjach sprawnościowych. Temat przewodni nawiązywał oczywiście do pieroga.

Pierwsza konkurencja polegała na ulepieniu ciasta i jak największej liczby pierogów w ciągu piętnastu minut. W drugiej rozgrywce liczył się jak najkrótszy czas zjedzenia pięciu pierogów z malinami i bitą śmietaną bez użycia rąk. Następnie jeden z zawodników z każdej drużyny miał zawiązane oczy i w ten sposób musiał nakarmić pierogami swojego kolegę lub koleżankę z zespołu z zawiązanymi dłońmi. Liczył się najkrótszy czas wykonania tego zadania. W ostatniej konkurencji dany zawodnik z poszczególnego zespołu kierowany przez kolegów musiał przenieść pierogi na drewnianej łyżce z miski do miski z zawiązanymi oczami. Dodatkowa trudność polegała na umieszczeniu na wyznaczonej trasie pachołków.

W turnieju wzięły udział trzyosobowe drużyny z: Beska, Mymonia i Beska-Poręby.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Beska-Poręby w składzie: Bożena Zubik, Agnieszka Szałankiewicz oraz Dawid Fydryk. Drugie miejsce zdobył zespół z Mymonia, w którym walczyli Jerzy Świątek, Halina Kozimor oraz Bożena Kornasiewicz. Na miejscu ostatnim uplasowała się drużyna z Beska, w której wystąpili: Jonasz Mermer, Maria Gac oraz Krystyna Krupianik. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody w postaci garnków oraz drewnianych szpatułek z grawerem nawiązującym do Święta Pieroga.

Rolę konferansjerki imprezy pełniła Marta Suwała. Impreza zakończyła się koncertem zespołu folkowego "Czerehat". Święto Pieroga sześć lat temu zainicjowała Kazimiera Szul, prezes Stowarzyszenia Kobiet Gminy Besko "Beskowianki".

W międzyczasie rozegrano międzynarodowy mecz towarzyski Oldboyów pomiędzy dawnymi zawodnikami Przełomu Besko a mieszkańcami wsi Holčíkovce na Słowacji, których do Beska przywiózł sołtys miejscowości, Michał Fleszar. Mecz zakończył się remisem 4:4. Drużyny zostały nagrodzone pucharami, które wręczył Wójt Gminy Besko, Mariusz Bałaban.

Anna Twardy

 

GALERIA: Tu

Ludowcy świętowali 120-lecie Ruchu Ludowego w Besku FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: wtorek, 15, wrzesień 2015 11:04

BESKO / Od powstania Ruchu Ludowego minęło 120 lat. Ludowcy rocznicę świętowali w Besku, gdzie na budynku Remizy OSP odsłonięto tablicę upamiętniającą Grzegorza Milana, posła do sejmu galicyjskiego.

DSC 0497 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

W uroczystościach oprócz przedstawicieli lokalnego samorządu udział wzięli: poseł na Sejm RP, Mieczysław Kasprzak, Wicewojewoda Podkarpacka, Grażyna Borek, radni Sejmiku Wojewódzkiego, Maria Pospolitak, Joanna Brill, Dariusz Sobieraj, Wójt Gminy Zarszyn, Andrzej Betlej, dyrektor Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, Józef Folcik, dyrektor Oddziału Terenowego Nieruchomości Rolnych w Rzeszowie, Zygmunt Sosnowski, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie, Marek Owsiany, członek Podkarpackiej Izby Rolniczej, Stanisław Fal, oraz wielu innych zaproszonych gości związanych z Ruchem Ludowym.

Na uroczystościach nie zabrakło także członków rodziny Grzegorza Milana, w tym jego prawnuka, Wacława Toczka, autora książki "Grzegorz Milan z Beska". Rolę konferansjerki powierzono Magdalenie Gajewskiej.

Ruch Ludowy jest jedną z najstarszych formacji politycznych w Europie - zaznaczył w swoim przemówieniu Mariusz Bałaban, Wójt Gminy Besko - W tym czasie na ziemiach polskich działało około pięćdziesięciu różnych ugrupowań politycznych o charakterze ludowym. Z ziemi sanockiej i brzozowskiej wywodziło się wielu najbardziej aktywnych działaczy Stronnictwa Ludowego. Niewątpliwie najbardziej znani beszczanie przełomu XIX i XX wieku to wiejscy działacze i liderzy, Grzegorz Milan i Bartłomiej Fidler. Postać Grzegorza Milana pozostała w pamięci zarówno licznych jego potomków mieszkających w Besku, ale też poza Beskiem, jak też w pamięci mieszkańców Beska i pobliskich miejscowości. Dlatego też w roku jubileuszu Ruchu Ludowego chcemy dać wyraz swojej pamięci i wmurowaną w ścianę remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Besku pamiątkową tablicą oddać hołd wybitnemu i szczególnie dla Beska zasłużonemu człowiekowi. Będziemy pamiętać, że dla Grzegorza Milana Ruch Ludowy nie ograniczał się jedynie do ruchu politycznego. Dla niego był to też ruch o charakterze społecznym, stąd jego aktywność na płaszczyźnie kulturalnej, gospodarczej, społecznej i oświatowej. To także wiele inicjatyw wśród których są też te związane z powstaniem i funkcjonowaniem w Besku Ochotniczej Straży Pożarnej. Niech więc tablica w murach tejże remizy przez kolejne pokolenia, przez kolejne dziesięciolecia nie pozwoli nam i naszym potomnym zapomnieć o Grzegorzu Milanie.

Obecne Polskie Stronnictwo Ludowe jest spadkobiercą historycznych tradycji politycznego Ruchu Ludowego w Polsce. Jest bezpośrednim kontynuatorem PSL utworzonego przez Wincentego Witosa i Stanisława Mikołajczyka. - podkreśliła Grażyna Borek. - Z okazji dzisiejszego święta pragnę podziękować wszystkim ludowcom i sympatykom Ziemi Sanockiej za pracę, za oddanie, za przywiązanie. Proszę również by chwilą milczenia i zadumy podziękować tym, którzy są już po drugiej stronie i patrzą na nas dzisiaj z góry.

Ta tablica, która upamiętnić ma Grzegorza Milana, jest jednocześnie hołdem jaki składamy naszym praojcom i dziadom, którzy tu, na tej ziemi, walczyli o pełne prawa dla chłopów, o likwidację powszechnej biedy, o oświatę i o wyzwolenie kraju spod zaborów. - mówił Wacław Toczek, prawnuk Grzegorza Milana, który nakreślił pokrótce życiorys swojego pradziadka.

Grzegorz Milan zdobył swoją pozycję i popularność w 1896 roku, kiedy to uzyskał mandat do Sejmu Krajowego we Lwowie. Urodził w chłopskiej rodzinie, był zasłużonym działaczem społecznym, który cieszył się dużym zaufaniem wśród okolicznych chłopów.

Anna Twardy

GALERIA: Tu

Ekumeniczna Msza Św. w Besku

Category: Sanok
Utworzone: wtorek, 15, wrzesień 2015 08:31

BESKO/ W niedzielę 20 września na "Cerkwisku" w Besku o godzinie 13.00 zostanie odprawiona Msza Św. w obrządku greckokatolickim. Uroczystość odbywa się corocznie na pamiątkę odpustu z okazji Narodzenia Bogurodzicy, patronki rozebranej z polecenia władz komunistycznych w 1952 roku cerkwi. Zapraszamy!

cerkwisko

Gmina Besko - gmina pełna pomysłów

Category: Region
Utworzone: piątek, 04, wrzesień 2015 14:17

Bardzo istotnym zadaniem lokalnych organizacji pozarządowych i wspólnot jest budowanie wspólnego dobra. Aktywne w środowisku lokalnym organizacje zapobiegają stagnacji, która w prosty, choć powolny sposób prowadzi do marazmu i zapomnienia. Programy Unii Europejskiej, innych państw europejskich oraz wsparcie krajowe sprzyjają rozwojowi lokalnego społeczeństwa. Z proponowanych szans należy jednak umiejętnie korzystać. Liczą się nie tylko dobre pomysły i chęci, ale również ciężka praca, która daje upragnione owoce – i tak jest w gminie Besko.

G0021705

Gmina Besko składa się zaledwie z trzech sołectw: Besko, Mymoń i Besko-Poręby. Ich mieszkańcy tworzą niewielką, ale bardzo aktywną społeczność gminną. Istnieje tutaj wiele różnych stowarzyszeń i klubów, które prężnie działają na rzecz promocji swojej „Małej Ojczyzny”. W ciągu pięciu ostatnich lat, dzięki wzajemnej współpracy, zrealizowano w gminie około dwudziestu różnych projektów. Chcące współpracować organizacje są mocno wspierane przez lokalny samorząd kierowany przez pana Mariusza Bałabana, Wójta Gminy. Podejmowane inicjatywy przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności tego obszaru oraz wzbogacają życie mieszkańców Beska i okolic.

Jako samorząd jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z organizacjami w Gminie Besko, które kierują do nas prośby o pomoc w realizacji swoich zamierzeń - zapewnia Wójt Gminy Besko, pan Mariusz Bałaban - Owoce naszej współpracy to kilkadziesiąt zrealizowanych projektów. Staramy się utrzymywać relacje ze stowarzyszeniami, klubami na jak najlepszym poziomie. Wspieramy nasze organizacje w znajdowaniu nowych pomysłów oraz wskazujemy na źródła, z których mogą pozyskiwać środki. Pomagamy również przy tworzeniu wniosków oraz przy realizacji i rozliczaniu przedsięwzięć.

Bo o zabytki należy dbać

W ciągu ostatnich czterech lat Parafia Rzymskokatolicka w Besku przeprowadziła niezbędne prace remontowo-konserwatorskie w zabytkowym kościele drewnianym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Besku. Środki na ten cel pozyskano od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz w ramach PROW na lata 2007-2013 działanie 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju". W 2013 roku rozpoczęto remont zabytkowego kościoła. Wykonano podstemplowanie zagrożonych ścian oraz drenaż i osuszanie fundamentów wokół świątyni. Wymieniono również podwaliny i elementy w ścianach nośnych, a dach pokryto gontem. W kolejnym roku przeprowadzono roboty zabezpieczające, rozbiórkowe, ciesielskie, pokrywcze, impregnacyjne, izolacyjne, kamieniarskie oraz malarskie. Z kolei w 2014 roku otrzymano środki na montaż systemu antywłamaniowego z elementami sygnalizacji przeciwpożarowej. Całkowity koszt powyższych prac wyniósł około 320 tys. zł. Na uzyskane dofinansowanie złożyły się środki: 80 tys. zł z gminy Besko, 25 tys. zł od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz ponad 190 tys. zł. w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla operacji w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" objętego PROW na lata 2007-2013.

DSCN0277

W 2011 roku obok zabytkowego kościoła powstał parking o powierzchni 1 632 m2. Fundusze na ten cel pozyskano w ramach działania 413„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW na lata 2007-2013. Koszt tej inwestycji wyniósł około 140 tys. zł, z czego refundacja wyniosła 100 tys. zł.

W głąb beskiej ziemi

Projekt pod nazwą "Przełom Wisłoka - jego geneza, skały i skamieniałości jako dokumenty dziejów ziemi Beskiej" zrealizowało w 2014 roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Beskiej.

W ramach opracowanego programu członkowie stowarzyszenia oraz przedstawiciele samorządu i innych organizacji uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Geologicznego w Krakowie. Tam pod opieką dra hab. prof. Andrzeja Soleckiego uczestnicy zapoznali się z eksponatami pochodzącymi z Przełomu Wisłoka. Wyjazd do Muzeum był jednym z pięciu przeprowadzonych warsztatów, dzięki którym mieszkańcy gminy Besko nabyli wiedzę na temat Jaru Wisłoka, jego genezy i geologii. Głównym zadaniem uczestników było wykonanie dokumentacji zdjęciowej cennych form geologicznych i skamieniałości występujących na obszarze Ziemi Beskiej. Powstały opisy najciekawszych zdjęć, które można obejrzeć na stałej ekspozycji w siedzibie Urzędu Gminy.

Celem projektu było promowanie naszej gminy i perełki naszej miejscowości, jaką jest Przełom Wisłoka. Projekt stał się również pewnym początkiem naszych starań o realizację kolejnych pomysłów - zapewnia pan Wojciech Schmidt, Prezes Stowarzyszenia - W przyszłości planujemy stworzyć album pod nazwą "Od źródeł do Przełomu Wisłoka", a także zrealizować projekty dotyczące Beska na starej fotografii oraz ocalić od zapomnienia rzeczy, które tworzyły panoramę gminy Besko, ale już nie istnieją. Mam tutaj na myśli choćby kopiec w pobliżu remizy OSP. Pomysłów na promocję naszej gminy jest naprawdę dużo.

Podsumowaniem tego nietypowego projektu geologicznego był folder promujący Ziemię Beską oraz Przełom Wisłoka jako atrakcji turystycznej i historycznej. W ramach projektu wykonano również tablicę informacyjną o Przełomie Wisłoka i jego ciekawostkach geologicznych. Jako podsumowanie projektu zorganizowano seminarium promocyjne połączone z wystawą fotografii. Spotkanie poprowadził pan Daniel Szałankiewicz, który w ciekawy sposób opowiedział uczestnikom o pierwotnym korycie Wisłoka i okolicznościach, które przyczyniły się do powstania jednego z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Polsce. W drugiej części seminarium pan Damian Smoleń, członek stowarzyszenia i jeden z pomysłodawców projektu zaprezentował przygotowane w ramach realizowanego programu fotografie. Całkowity koszt projektu wyniósł około 20 tys. zł, z czego dofinansowanie stanowiło ponad 17 tys. zł.

Ze sportem za pan brat

Dzięki inicjatywie Ludowego Kluby Sportowego "Przełom Besko", miejscowość doczekała się własnej siłowni. W ramach projektu złożonego w ramach PROW 2007-2013, działanie 413 wyposażono w profesjonalny sprzęt siłownię. W ramach projektu wydano również folder informacyjny.

Siłownia funkcjonuje i cieszy się zainteresowaniem mieszkańców Beska - mówi pan Adam Białas, prezes LKS "Przełom Besko" - Codziennie jest odwiedzana przez co najmniej kilka osób. Ćwiczy głównie młodzież, a zwłaszcza dziewczyny, choć przekrój wiekowy jest naprawdę różny.

 DSC 2327

Drugim projektem realizowanym przez beski klub piłkarski było utworzenie i wyposażenie świetlicy, która stała się centrum promocji Beska jako miejsca atrakcyjnego turystycznie. Projekt powstał w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W świetlicy można zobaczyćwystawę mini zdjęć prezentujących 30 najciekawszych zakątków gminy, zachęcających do zwiedzania tych miejsc. LKS otrzymał dotację na wyposażenie świetlicy i dzięki temu zakupiono stoliki, krzesła, telewizor, kamerę i rzutnik. Ze świetlicy mogą korzystać nie tylko mieszkańcy miejscowości, ale również wycieczki i inne grupy turystów, dla których świetlica może być punktem wypadowym do dalszej wędrówki po Ziemi Beskiej.

Projekt podsumowało seminarium na temat "Razem dla zrównoważonej turystyki".

LKS "Przełom Besko" dba przede wszystkim o kulturę fizyczną mieszkańców gminy, zwłaszcza tych najmłodszych. W minionym roku 2014 w Besku zorganizowano Turniej piłki halowej - VI memoriał im. Jana Macki - jednego z najlepszych trenerów piłki nożnej w historii Beska, w którym wzięły udział drużyny młodzieżowe. Piłka nożna to nie jedyny sport, który zrzesza młodych beskich sportowców. Drugi memoriał, który odbył się w roku ubiegłym, poświęcono Józefowi Rybickiemu - twórcy sekcji szachowej w Besku. W turnieju szachowym uczestniczyli młodzi szachiści nie tylko z gminy Besko, ale również z innych gmin powiatu sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego.

Beskowianki promują swoją gminę

O promocję swojej gminy troszczy się również Stowarzyszenie Kobiet Gminy Besko "Beskowianki". W 2012 roku stowarzyszenie rozpoczęło realizację projektu "Rozwój turystyki w Gminie Besko". Głównym założeniem projektu była budowa totemu informacyjnego z tablicami kierunkowymi, które łączyły w sobie funkcję znaku informacyjnego i kierunkowego. Totem usytuowano na parkingu w centrum Beska w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej Krosno-Medyka. Dodatkowo na terenie gminy umieszczono osiem drogowskazów, które ułatwiają dotarcie do miejsc o wyjątkowych walorach przyrodniczych i historycznych.

DSCN3107

Kolejne projekty „Beskowianek” dotyczyły również tematyki turystyczno-przyrodniczej. Realizowane były przy wsparciu Fundacji Karpackiej - Polska. Pierwszy z nich nosił tytuł "Beska Kraina - album promocyjny o Gminie Besko" i polegał na wydaniu książki z przepięknymi fotografiami najważniejszych obiektów, miejsc związanych z historią, przyrodą i turystyką oraz komentarzem w językach polskim i angielskim. Z kolei głównym założeniem drugiego projektu było stworzenie wirtualnego spaceru po Gminie Besko. Projekt został zrealizowany w 2014 roku i od tej pory można wędrować po Besku, Mymoniu i Besku-Porębach bez wychodzenia z domu. Wirtualny spacer zawiera fotografie wszystkich trzech sołectw z lotu ptaka, 37 panoram sferycznych z ziemi oraz trzy panoramy ze szczytów górskich. Projekt przewidział również stworzenie gry edukacyjnej, przeznaczonej dla wszystkich grup wiekowych.

Wszystkie projekty zrealizowane do tej pory przez nasze Stowarzyszenie, były robione z myślą o Besku i jego mieszkańcach. - opowiada pani Kazimiera Szul, Prezes Stowarzyszenia - Spotkałyśmy się z wieloma pozytywnymi opiniami na temat przygotowanych przez nas albumów, spaceru oraz totemu. Pomysły na kolejne projekty dotyczące promocji naszej gminy są różne, ale na ich realizację potrzeba czasu.

"Wspólnota" dba o dziedzictwo historyczne gminy

 Ważną kwestią dla każdej społeczności jest jej historia, gdyż to właśnie ona określa jej współczesny kształt, rozwój i potencjał. Do zakończenia II wojny światowej na obszarze gminy obok siebie żyli katolicy oraz grekokatolicy. Unici zostali wkrótce po 1945 roku wysiedleni. O ich obecności na tych terenach świadczyła m.in. piękna drewniana cerkiew, którą niestety w latach 50. ubiegłego wieku, decyzją komunistycznych władz, rozebrano. Dzisiaj o historyczne miejsce, na którym pozostało jedynie „cerkwisko” oraz kilkadziesiąt unickich nagrobków postanowiło zadbać Stowarzyszenie Promocji Kultury "Wspólnota". Dzięki staraniom członków organizacji wykonano ścieżkę spacerową o długości 150 m, która prowadzi na wzgórze i przebiega obok cerkwiska oraz cmentarza greckokatolickiego. U jej zwieńczenia znajduje się punkt widokowy. Koszt budowy ścieżki wyniósł ponad 36 tys. zł, z czego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 udało się pozyskać około 25 tys. zł. Warto zaznaczyć, że kilka lat temu Stowarzyszenie zorganizowało dla mieszkańców gminy dwa koncerty. Wystąpili wtedy Arka Noego oraz Maleo Reggae Rockers.

Pracowici strażacy

W ciągu pięciu ostatnich lat Ochotnicza Straż Pożarna z Beska zrealizowała aż pięć projektów. Dotyczyły one remontu Remizy, budowy parkingu, wyposażenia orkiestry oraz treningów mażoretek.

W 2010 roku zorganizowano warsztaty muzyczne dla Orkiestry Dętej oraz zakupiono nuty. Rok później wybudowano mały parking z obiektami małej architektury użytkowej w pobliżu ścieżki spacerowej na "Cerkwisko". Projekt kosztował około 36 tys. zł. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich uzyskano dofinansowanie w wysokości prawie 25 tys. zł. Kolejny projekt rozpoczęto dwa lata później. Dzięki wsparciu finansowemu OSP Besko zabezpieczyła w Izbie Pamięci wartościowe zbiory starych fotografii, odznaczeń, dyplomów, pucharów i innych pamiątek. Świetlicę wyposażono w sprzęt nagłaśniający oraz „wygłuszono” jej ściany w celu poprawienia walorów akustycznych sali, w której Orkiestra OSP Besko odbywa próby. W 2014 roku dokonano termomodernizacji oraz wyremontowano i unowocześniono pomieszczenia Remizy. Dzisiaj odbywają się tutaj różnego rodzaju imprezy i spotkania mieszkańców Beska.

DSCN9084

Również Mażoretki działające przy Orkiestrze OSP Besko miały swój własny projekt, dzięki któremu mogły rozwijać swoje zdolności taneczne, ćwiczyć i tworzyć nowe układy. W ramach realizacji tego zadania zorganizowano warsztaty choreograficzne taneczno-marszowe. Dziewczęta w czasie zajęć uczyły się i doskonaliły marsz mażoretkowy, figury taneczne, pracę z pałeczką mażoretkową i układy choreograficzne. W ramach realizacji celów projektu zakupiono stroje oraz rekwizyty. Warsztaty i cały projekt podsumowała impreza plenerowa "Wakacje z mażoretkami", w czasie której publiczność mogła podziwiać występy zespołów mażoretek z naszego regionu.

IMG 1699 Oryginalna rozdzielczość

Jak widać na powyższych przykładach, dbałość o estetykę otoczenia, o zabytki i walory przyrodnicze przynosi wymierne efekty, a praca mieszkańców i władz samorządowych jest warta docenienia.

To nie koniec przygody z projektami - deklarują członkowie organizacji pozarządowych i władze samorządowe - Zawsze przecież pozostaje coś do stworzenia, ulepszenia, naprawy, a z każdym zrealizowanym pomysłem nasza gmina pięknieje i staje się coraz bardziej urokliwym zakątkiem na Podkarpaciu. Warto się u nas zatrzymać. Choćby na chwilę…

 

Anna Twardy

foto: Urząd Gminy w Besku

Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych w Besku

Category: Imprezy
Utworzone: wtorek, 11, sierpień 2015 08:29

BESKO / Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Sanoku zaprasza na Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych w grupach "A" (mężczyźni) i "C" (kobiety), które odbędą na stadionie LKS w Besku w dniu 16 sierpnia 2015 r. Start o godzinie 13.30.

powiatowe zawody plakat a3 2015 2maly

Orkiestra Dęta OSP Besko obchodziła 65-lecie istnienia FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: środa, 29, lipiec 2015 10:22

BESKO / W niedzielę Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Besku świętowała 65-lecie swojego istnienia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele w Besku. Część oficjalna odbyła się obok Remizy OSP, gdzie przeprowadzono zbiórkę pododdziałów.

DSC 5807 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

Mimo że pogoda okazała się kapryśna, nie przeszkodziło to solenizantce w świętowaniu swojego jubileuszu. Rolę konferansjera uroczystości pełnił pan Kazimierz Wolański, który powitał wszystkim zaproszonych gości, poczty sztandarowe, strażaków, sympatyków pożarnictwa oraz mieszkańców Gminy Besko i okolic. Następnie swój meldunek przy akompaniamencie Orkiestry złożył Dowódca uroczystości, druh Maciej Białas, poczet flagowy podniósł flagę Związku OSP RP na maszt, a Orkiestra odegrała Hymn związkowy.

W wydarzeniu wzięło udział wielu przedstawicieli straży oraz samorządów. Nie zabrakło Wojewody Podkarpackiej, Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej oraz Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego, Marii Kurowskiej. Wszystkich zaproszonych gości imiennie powitał Wójt Gminy Besko, Mariusz Bałaban, który skierował do zgromadzonych kilka słów w związku z uroczystością. Zaraz po wystąpieniu Wójta historię Orkiestry Dętej OSP Besko przybliżył gościom i publiczności Prezes Zarządu Gminnego OSP w Besku, druh Jan Jaślar.

Ważną częścią obchodów było wręczenie medali i odznaczeń za zasługi w pożarnictwie.

Otrzymali je:

- Złoty Znak Związku OSP RP - druh Maciej Kandefer,

- Medal Honory im. Bolesława Chomicza - druh Zbigniew Szałankiewicz,

- Medale Złote - druhowie: Tomasz Kwiatkowski, Grzegorz Mroczkowski, Tadeusz Mroczkowski i Szczepan Ciepły,

- Medale Srebrne - druhowie: Szymon Kielar, Tomasz Kapłon, Paweł Pelczar, Filip Szczudlik, Sławomir Szybka, Krzysztof Kijanka, Grzegorz Kijanka, Marcin Kornasiewicz,

- Medal Brązowy - druh Seweryn Krupski,

- Odznaki "Strażak Wzorowy" - druhowie: Hubert Rysz, Mateusz Kwiatkowski, Marcin Rymarowicz i Marcin Bulwan,

- Odznaki "Za wysługę lat" - druhowie: Zbigniew Kozak (65 lat), Józef Skubel (65 lat), Józef Kwiatkowski (65 lat), Edward Szałankiewicz (65 lat), Kazimierz Chynał (60 lat), Jan Ciepły (45 lat), Jan Krężel (45 lat), Alfred Kielar (40 lat), Wiesław Szafran (40 lat), Andrzej Knurek (25 lat), Konrad Kopecki (25 lat), Tomasz Mroczkowski (25 lat), Marcin Semenowicz (25 lat), Andrzej Szałankiewicz (25 lat), Błażej Ziemiański (25 lat), Michał Czech (20 lat), Wojciech Mroczkowski (20 lat), Marcin Kornasiewicz (20 lat) i Maciej Niemczyk (20 lat),

- Dyplomy Uznania: druhowie: Adam Ziemiański, Łukasz Ziemiański, Jakub Knurek, Mieszko Szybka, Maciej Białas, Radosław Wroniak, Bartłomiej Pisula, Damian Ciupa, Jakub Ladziński, Paweł Krupa, Patryk Sobiecki, Kamil Węgrzyniak, Patryk Tokarski, Szymon Kwiatkowski, Mateusz Wołczański, Piotr Wołczański, Grzegorz Wołczański, Witold Szałankiewicz, Adrian Feleńczak, Kamil Feleńczak, Jakub Pojnar, Karol Pojnar, Paweł Kielar, Piotr Zawojski, Tomasz Niepewny oraz druhny: Natalia Bury, Katarzyna Szul, Magdalena Skubel, Wiktoria Przybyła, Patrycja Józefczyk, Katarzyna Pojnar, Wiktoria Kielar, a także Pani Marta Suwała, Starsza Grupa Mażoretek i Młodsza Grupa Mażoretek.

Po wręczeniu medali, odznaczeń i dyplomów głos zabrali: Wojewoda Podkarpacka, Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Maria Kurowska oraz Zastępca Komendanta PSP Sanok, st. bryg. mgr Lesław Penar.

Uroczystość uświetniły występy Orkiestry Dętej OSP Zarszyn oraz Orkiestry Dętej OSP Besko wraz z Mażoretkami.

at

FOTO: Tu

Rafał Bartmiński zaśpiewał dla mieszkańców Beska FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: środa, 29, lipiec 2015 10:17

BESKO / W minioną sobotę, 25 lipca 2015 roku, w Besku wystąpił wybitny śpiewak operowy, Rafał Bartmiński. A wszystko w szczytnym celu, bowiem w czasie koncertu przeprowadzono zbiórkę pieniędzy dla poruszającego się na wózku inwalidzkim, Wojciecha Kwiatkowskiego.

DSC 5731 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

Tenor Rafał Bartmiński zaśpiewał dla mieszkańców Beska w sali budynku Domu Ludowego. Był to Koncert Charytatywny, w czasie którego zbierano środki pieniężne dla niepełnosprawnego mieszkańca Beska, Wojciecha Kwiatkowskiego. Wydarzenie zorganizowała powstała na początku tego roku Fundacja "Otwarte Drzwi". Salę przygotowali członkowie Fundacji, zaś dekorację wykonała bezinteresownie, pani Jolanta Mroczkowska. Krzesła, sprzęt nagłaśniający oraz oświetlenie udostępnił Gminny Ośrodek Kultury w Besku.

Mieszkańcy Beska nie zawiedli i bardzo licznie zjawili się w Domu Ludowym. Pan Bartmiński przy akompaniamencie pana Michała Golenia z Krosna, wykonał osiem utworów: "Wróć do Sorrento", "O sole mio", "Znasz li ten kraj", "Kujawiak Wieniawskiego", "Ave Maria", "La Donna e Mobile", "Caro Mio Ben", "Core 'ngrato". Swoim przepięknym głosem oraz humorem zyskał sympatię słuchaczy, którzy nagrodzili artystę gromkimi brawami.

Warto wspomnieć, że Rafał Bartmiński to jeden z najwybitniejszych polskich tenorów, który występował na światowych scenach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Anglii, Rosji i wielu innych. Od 2006 roku działa przy Operze Wrocławskiej. Współpracuje z największymi współczesnymi dyrygentami oraz reżyserami, dlatego to tym większy powód do dumy, że tak wybitny śpiewak wystąpił bezinteresownie dla mieszkańców Beska.

W trakcie koncertu zaprezentowały się również młode utalentowane mieszkanki Beska: Magdalena Szybka, Agnieszka Kortyna, Magdalena Skubel oraz siostry Karolina i Mariola Hedesz, które wykonały utwory z repertuaru m.in. Anny German, Czesława Niemena oraz Edyty Geppert.

Fundacji, w czasie samego koncertu, udało się zebrać 5 780 zł. Kwota zostanie przekazana na rehabilitację Wojtka, który również brał udział w sobotnim wydarzeniu.

Wojciech Kwiatkowski porusza się na wózku inwalidzkim z powodu złamanego w wyniku wypadku kręgu L1. Jest człowiekiem samotnym, który potrzebuje opieki i pomocy innych osób w codziennych czynnościach. Wymaga stałej rehabilitacji oraz drogiego sprzętu usprawniającego.

Nadal można pomagać Wojtkowi, wpłacając pieniądze na konto Fundacji:


93 1020 2964 0000 6402 0128 5477

 

Przy wpłacie koniecznie należy podać tytuł: "Dla Wojtka".

at

FOTO: Tu

Zdążyć z pomocą – kwesta dla chorej Marceliny

Category: Region
Utworzone: czwartek, 09, lipiec 2015 12:41

BESKO / W trakcie Dni Gminy Besko odbyła się kwesta na rzecz chorej Marceliny Ostrowskiej
z Jaćmierza. Wolontariusze zbierali datki dla dziewczynki, zaś w niedzielę dodatkowo odbyła się licytacja różnych interesujących przedmiotów, z której dochód został całkowicie przekazany na leczenie Marceliny.

DSC 0747 Kopiowanie Kopiowanie

Marcelina ma sześć lat. Dzieciństwo dziewczynki, która powinna poznawać świat, zawiązywać przyjaźnie, rozwijać swoje pasje, przeżywać swoje pierwsze przygody, nie przypomina typowego dzieciństwa, jakie mają zapewnione inne dzieci w jej wieku. Dzieciństwo Marceliny to liczne pobyty w szpitalu i codzienna walka o życie.

Od urodzenia Marcelina choruje na zespół wad wrodzonych tj. ektrodaktylię obu stóp i agenezję palców I-IV obu rąk. Cierpi również na przerost migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych. Jakby tego było mało, w 2014 roku stwierdzono u dziewczynki nowotwór pnia mózgu, tzw. glejak.

Leczenie jest kosztowne, a rodziny nie stać na pokrycie wszystkich wydatków z nim związanych. Dlatego tak ważna jest pomoc innych ludzi. Ludzi, których wzrusza i leży na sercu dobro chorych dzieci. W gminie Besko już po raz drugi zorganizowano zbiórkę pieniędzy dla Marceliny. Organizacją kwest zajmuje się Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie im. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego oddział w Nowosielcach.

Na niedzielnej licytacji wystawiono komplet pościeli z merynosa, świecznik z Krośnieńskich Hut Szkła, poroże jelenia, komplet szkła oraz płyty wszystkich zespołów, które wystąpiły w czasie dwudniowej imprezy. Licytowano również tort z piekarni MIKOSZ z Zarszyna, który sprzedano za 100 zł. W sobotę zebrano 323 zł 20 gr. Jednak to w niedzielę udało się uzyskać o wiele większą kwotę. Do puszek zebrano 528 zł, z licytacji uzyskano 1745 zł i dodatkowo płytę zespołu Baciary zlicytowano za 1000 zł.

Dla Marceliny już po raz kolejny charytatywnie zagrał zespół Wymiatacze.

Zarówno rodzice, jak i przedstawiciele Stowarzyszenia gorąco dziękują wszystkich osobom, które wsparły dziewczynkę w jej walce o życie. Proszą również o dalszą pomoc w leczeniu Marceliny. Liczy się każda złotówka. Nie bądźmy obojętni na los dziewczynki, która dzięki naszemu wsparciu, nawet temu najmniejszemu, ma siłę do walki z ciężką chorobą!

Poniżej na plakacie znajduje się krótka historia Marceliny oraz numery kont bankowych, na które wszyscy, którzy pragną pomóc, mogą przesyłać pieniądze na leczenie. Natomiast w najbliższym czasie, 25 lipca zapraszamy na Piknik organizowany specjalnie dla Marceliny, który odbędzie się w Posadzie Jaćmierskiej. To właśnie wtedy czeka na nas kolejna licytacja, na której będzie można nabyć interesujące przedmioty i w ten sposób pomóc Marcelinie.

marcelina plakat

at

GALERIA: Tu

Spektakl "Szewczyk Dratewka" skradł serca publiczności FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: czwartek, 09, lipiec 2015 12:36

BESKO / "Szewczyk Dratewka" to kolejny spektakl po "Kopciuszku" przygotowany przez mieszkańców Beska, który zawojował zgromadzoną w parku podworskim publiczność, zarówno tę najmłodszą, jak i najstarszą.

DSC 0342 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

 

Przedstawienie oparto na znanej baśni "Szewczyk Dratewka" autorstwa Janiny Porazińskiej, opowiadającej o szewczyku, który z pomocą przyjaciół, wykonał zlecone przez złą czarownicę prace i tym samym uwolnił więzioną przez nią księżniczkę.

Przygotowania do spektaklu trwały trzy tygodnie. Scenariuszem oraz reżyserią zajęła się pani Jolanta Czaplińska-Kornasiewicz, która z powodzeniem kieruje beską grupą teatralną. Główną rolę Szewczyka Dratewki powierzono Jonaszowi Mermerowi. Partnerowała mu Jadwiga Jaślar jako Księżniczka. Złą czarownicę z powodzeniem zagrała Mariola Białas, która oprócz bardzo dobrej gry aktorskiej i doskonałej charakteryzacji, dla wymagań roli nie zawahała się zjechać na scenę po linie z pobliskiego drzewa.

Wspaniała dekoracja, zabawne dialogi i prześmieszne scenki humorystyczne sprawiły, że mieszkańcy Beska znowu zaskarbili sobie sympatię publiczności, która z całą pewnością czeka na kolejne przedstawienie w ich wykonaniu.

at

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spektaklu!

FOTORELACJA: Tu

Tak bawili się mieszkańcy Beska w pierwszym dniu Dni Gminy Besko FOTO i VIDEO

Category: Videorelacje
Utworzone: czwartek, 09, lipiec 2015 12:24

BESKO / W dniu 4 lipca 2015 roku w parku podworskim w Besku rozpoczęły się o godzinie 16.00 Dni Gminy Besko. Na uczestników czekało wiele atrakcji. Dzieci miały zapewnioną fantastyczną zabawę w wesołym miasteczku, natomiast dorośli mogli zobaczyć Turniej Sołectw i liczne występy podopiecznych pana Adama Robela oraz bawić się przy muzyce zaproszonych zespołów.

DSC 1455 Kopiowanie Kopiowanie

 

Impreza rozpoczęła się od występów młodzieżowych zespołów: "Roztańczeni 1", "Roztańczeni 2", "Roztańczeni 3" oraz "Antidotum", które działają przy Gminnym Ośrodku Kultury w Besku. Po nich wystąpiły Mażoretki "Sunshine".

Po zakończeniu Turnieju Sołectw, którego zwycięzcą zostało sołectwo Besko, zgromadzona publiczność mogła bawić się przy piosenkach zespołu LIVERPOOL oraz zespołu MEGA DANCE. Wieczór zakończył się zabawą taneczną, którą poprowadził DJ Pod Gwiazdami.

Pogoda dopisała aż nadto. Żar dosłownie lał się z nieba, ale na mieszkańców Beska i okolic czekały zimne napoje, lody oraz przekąski. Nie zabrakło również swojskiego jadła. Z kolei na miłośników pamiątek czekały stoiska z rękodziełem.

at

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pierwszego dnia imprezy!

FOTORELACJA: Tu

Z miłości do tańca. O zajęciach tanecznych w GOK-u w Besku FOTO i VIDEO

Category: Region
Utworzone: piątek, 06, luty 2015 14:06

BESKO / W życiu ważna jest pasja, która sprawia nam radość. A jeśli mamy możliwość rozwijania swoich zainteresowań od małego, to jesteśmy prawdziwymi szczęśliwcami. Taką okazję stwarza dla najmłodszych mieszkańców gminy Besko, Gminny Ośrodek Kultury, organizując różnorodne zajęcia artystyczne. Jednym z takich warsztatów są lekcje tańca estradowego prowadzone przez instruktora Szkoły Tańca EFEKT, Adama Robela.

DSC 0010

 

 

Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek, wtorek i środę w małej sali konferencyjnej GOK-u w Besku od godziny 14.00. Uczestnicy zajęć są podzieleni na kilka grup: Roztańczeni 1, Roztańczeni 2, Roztańczeni 3, Roztańczeni 4, zespół taneczny ANTIDOTUM, Mażoretki „Sunshine” przy GOK-u oraz Mażoretki „Sunshine” Junior.

Przede wszystkim grupy uczą się tradycyjnej formy tańca estradowego połączonego z nowszymi trendami współczesnymi. Zajęcia taneczne łączą w sobie elementy show dance, modern dance, jazzu i Broadwayu.

Dzięki zajęciom dzieci i młodzież rozwijają sprawność organizmu poprzez streaching, czyli rozciąganie mięśni oraz ćwiczenia taneczne i rytmiczne. Nie wspominając już o tym, że jest to pewnego rodzaju alternatywa dla komputera i telewizji. Zajęcia taneczne są świetną i bardzo pozytywną formą spędzania wolnego czasu i odpoczynku od szkolnych obowiązków, która pozwala na zacieśnianie więzi między młodszymi i starszymi dziećmi, stwarza okazję do nawiązywania przyjaźni i rozwijania motywującej rywalizacji.

Rekrutacja odbywa się na początku każdego roku szkolnego. Liczne próby i ćwiczenia są nagradzane występami na różnorodnych wydarzeniach kulturalnych i przeglądach tanecznych. W minionym roku mażoretki z Beska uczestniczyły w VIII Koncercie Charytatywnym I Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku oraz w Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Roztańczona Barbórka”. Mamy nadzieję również na wiele ciekawych występów w rozpoczętym nowym roku.

Ostatnio gościliśmy na zajęciach dwóch grup: Roztańczeni 2 i Roztańczeni 3. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i materiału video z prób tanecznych.

tekst: A.T.

 

GALERIA: Tu

Pogoda Sanok z serwisu

1

Promowane firmy

 

Nasz Sanok

herbSanok –to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg wiodących z Przemyśla, Rzeszowa i Krosna w głąb Bieszczadów.... więcej

punktMapa Sanoka
punktHistoria Sanoka
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Sanoka
punktMuzea Sanoka

Komunikacja

ikonka_7Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktMKS Sanok
punktPKP Sanok

punktPKS Sanok
punktPrywatni


Ostatnie komentarze